Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Centralne zmiękczacze wody to urządzenia, które są równie chętnie wybierane w przypadku użytkowników wody wodociągowej, jak i własnych ujęć. To jeden z najlepszych sposobów, by rozprawić się z dokuczliwym problemem twardej wody. Jakie produkty mamy do wyboru? Na które funkcje warto zwrócić uwagę?

Twarda woda jest zjawiskiem, które występuje na terenie całego kraju. Z tym problemem boryka się całe mnóstwo gospodarstw domowych, niezależnie od wykorzystywanego ujęcia wody. I choć wysoki stopień twardości wody wynika głównie z obecności jonów wapnia i magnezu, to jednak warto walczyć z tym kłopotem. Dlaczego? O tym dowiecie się z artykułów: Twarda woda - co to za zjawisko?, a także Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? 

Coraz więcej osób jest świadomych tego, ile szkód potrafi spowodować twarda woda. W związku z tym poszukują dobrych i sprawdzonych sposobów na walkę z problemem. Jedną z najchętniej wybieranych metod jest zmiękczanie wody na drodze wymiany jonowej. Popularność zmiękczaczy wody z żywicą jonowymienną stale wzrasta. Co w tej chwili można znaleźć w ofercie i czy są to atrakcyjne propozycje?

Wymiana jonowa - efektywne zmiękczanie wody

Zanim jeszcze przejdziemy do dokładniejszego omówienia kwestii związanych z modelami zmiękczaczy wody dostępnymi na rynku, warto powiedzieć kilka słów o samym procesie wymiany jonowej. 

Wszystkie omówione poniżej zmiękczacze wody działają właśnie na tej zasadzie. Redukcja twardej wody odbywa się na specjalnie przystosowanym do tego złożu, czyli żywicy jonowymiennej

Kiedy surowa woda bogata w jony wapnia i magnezu wpływa do zmiękczacza wody, natrafia na żywicę jonowymienną, która zawiera w sobie jony sodu. W momencie zetknięcia się wody z materiałem filtracyjnym dochodzi do reakcji, której skutkiem jest właśnie wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. 

W rezultacie do użytkownika trafia woda pozbawiona twardości, natomiast na złożu pozostają cząsteczki odpowiedzialne za wywoływanie tego zjawiska. 

Co jakiś czas zmiękczacz wody przeprowadza regenerację. Jest to proces niezbędny do prawidłowego funkcjonowania urządzenia z tego względu, że właściwości żywicy jonowymiennej wyczerpują się z powodu braku miejsca na przyjęcie nowych jonów wapnia i magnezu. Regeneracja jest przeprowadzana z udziałem roztworu solanki. Dzięki niej materiał filtracyjny znów jest w pełni gotowy do wydajnego działania.

Rodzaje zmiękczaczy wody

Zmiękczacze wody są najczęściej klasyfikowane na podstawie ich budowy. Wyróżniamy więc kompaktowe zmiękczacze wody oraz dwuczęściowe. Do gospodarstw domowych znacznie częściej polecany jest pierwszy z wymienionych rodzajów.

Niezależnie od modelu czy producenta, wszystkie urządzenia tego typu łączy kilka cech wspólnych. Przede wszystkim chodzi tu o komponenty takie jak: jonowymienne złoże filtracyjne, głowica sterująca, zbiornik na sól regeneracyjną, zabezpieczenia antyprzelewowe.

Kompaktowe zmiękczacze wody

Nazwa jest ściśle związana z dwoma cechami, jakie charakteryzują modele tego rodzaju. Po pierwsze chodzi o rozmiar. Są to urządzenia dość małe i wąskie. Projektanci starają się je przemyśleć w taki sposób, aby nie było kłopotu z ustawieniem nawet w niewielkich wnękach pomieszczeń gospodarczych. Po drugie są to produkty, w których wszystkie istotne elementy zostały umieszczone wewnątrz obudowy. Dzięki temu na zewnątrz nie stoi kilka składowych, nie ma też wielu podłączeń. Instalacja jest stosunkowo prosta, natomiast sam zmiękczacz wody łatwy do utrzymania w czystości. 

Wewnątrz znajduje się zarówno butla ciśnieniowa ze złożem filtracyjnym, jak i zbiornik na sól tabletkowaną. Głowicę sterującą obsługuje się za pomocą specjalnie stworzonego panelu z ekranem, na którym wyświetlane są najważniejsze informacje dotyczące pracy urządzenia.

W tym przypadku wszystkie komponenty dobierane są przez producenta. Przyszły użytkownik otrzymuje już gotowy produkt, który wystarczy jedynie podłączyć i uruchomić.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody

Dwuczęściowe zmiękczacze wody nierzadko są stosowane w prywatnych gospodarstwach domowych, jednak o wiele częściej można spotkać je w zakładach przemysłowych lub w budynkach, gdzie w wodę zaopatrywane są znacznie większe grupy ludzi. 

Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia składające się z dwóch części: butli ciśnieniowej wypełnionej złożem filtracyjnym z głowicą sterującą oraz oddzielnego zbiornika na sól regeneracyjną. 

Te zmiękczacze wody cechują się bardzo dużą wydajnością. Doskonale radzą sobie z redukcją stopnia twardości wody nawet przy dużym zużyciu. W wielu przypadkach istnieje możliwość dobrania konkretnych komponentów do indywidualnych potrzeb.

Poszukiwania idealnego zmiękczacza wody

Wśród tak różnych propozycji od całej masy producentów z łatwością można się pogubić. Wskazówki dotyczące doboru zmiękczacza wody znajdziecie w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? 

Dziś przyjrzymy się dokładniej temu, co konkretnie przygotowali producenci. Oto przegląd najciekawszych zmiękczaczy wody na rynku. Wszystkie znajdziecie w ofercie naszego sklepu.

Ekonomiczne zmiękczanie wody

Wiele osób poszukuje produktów, które po prostu będą działały bezawaryjnie, dobrze spełniały swoją rolę, a przy okazji nie wygenerują dużych kosztów podczas użytkowania. W niektórych przypadkach ważną kwestię stanowi budżet przeznaczony na zakup urządzenia – celem staje się znalezienie zmiękczacza wody, który nie kosztowałby dużo, ale miał dobre jakościowo komponenty. 

Odpowiedź na takie potrzeby stanowi kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24. Jest to produkt dostępny w przedziale cenowym do 3500 złotych. Tym, co go wyróżnia spośród innych zmiękczaczy wody dostępnych w segmencie, jest złoże filtracyjne. Ecoperla Toro jest dostępny w wariancie z 24 litrami monosferycznej żywicy jonowymiennej. Obecnie na rynku dostaniemy też wersję alternatywną z aż 35 litrami złoża filtracyjnego - Ecoperla Toro 35. Jego cena nie przekroczy 4 tysięcy złotych.

Wyróżnik serii stanowi sama budowa. Produkt jest bardzo łatwy w montażu dzięki oddzieleniu zbiornika solanki od zbiornika ze złożem filtracyjnym. Najpierw instaluje się butlę ciśnieniową, a potem dopasowuje obudowę.

Ecoperla Toro jest zmiękczaczem wody bardzo tanim w eksploatacji. O niskie koszty użytkowania dba specjalnie zaprojektowany Ecoperla Perfect System.

Wygodna obsługa zmiękczacza wody

Potrzebą może być nie tylko zmiękczanie wody, ale również komfort użytkowania samego produktu. Nikt z nas przecież nie lubi dodatkowych obowiązków i pamiętania o nich oraz regularnej kontroli urządzeń działających w domu. 

Produktami, które nie tylko zredukują stopień twardości wody, ale też nie będą potrzebowały szczególnego zainteresowania ze strony właściciela są zmiękczacze wody z serii Ecoperla Slimline. Do wyboru mamy trzy modele z różną pojemnością złoża filtracyjnego. 

Co do jakości żywicy jonowymiennej nie można mieć żadnych negatywnych uwag. Jest to rodzaj monosferyczny, cechujący się trwałością oraz bardzo dużą wydajnością

Jeśli chodzi o cechy zapewniające komfort użytkowania, to przede wszystkim warto podkreślić obecność dźwiękowego alarmu poziomu soli. Użytkownik nie jest zmuszony do regularnego sprawdzania zbiornika na sól regeneracyjną. Seria Ecoperla Slimline sama informuje o konieczności uzupełnienia deficytu. Kolejnym ciekawym dodatkiem jest system suchego zbiornika solanki. Dzięki niemu nie tworzą się mosty solne w zbiorniku – nie trzeba się męczyć z ich usuwaniem. Ta seria również nie nadwyręży domowego budżetu. Wszystko dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System, skróconej regeneracji oraz solankowaniu proporcjonalnemu

Zmiękczacze wody z serii Ecoperla Slimline to nie tylko duży komfort użytkowania, ale i minimalne koszty utrzymania. Zakup bardzo szybko się zwraca, a wysoka jakość komponentów (w tym na przykład głowica sterująca z elektrozaworami) to klucz do bezawaryjnego i dokładnego uzdatniania wody przez długie lata. 

Dodatkowo zmiękczacze wody Ecoperla Slimline są wyposażone w moduł WiFi. Jest to fantastyczne rozwiązanie, zapewniające maksimum wygody! Wszystkie funkcje są dostępne przez mobilną aplikację ConnectMySoftener. Mamy też dostęp do pełnych danych związanych z codziennym działaniem.Możemy kontrolować: regenerację, przepływ, zużycie wody. Świetnym dodatkiem są przypomnienia o serwisie i dosypywaniu soli regeneracyjnej.

Zmiękczacze wody z modułem WiFi

Branża uzdatniania wody cały czas szuka nowych rozwiązań i chce, aby ich produkty nadążały za współczesnymi trendami i nowinkami technologicznymi. Z tego względu pojawiają się serie, takie jak Pentair IQsoft. Zmiękczaczem wody z WiFi jest także Ecoperla Slimine!

Te zmiękczacze wody są zaliczane do grupy premium. Producent stale wprowadza w nich innowacje. Nie dość, że są niebywale oszczędne w eksploatacji, a regeneracja trwa naprawdę krótko, to jeszcze można kontrolować ich działanie za sprawą wbudowanego modułu WiFi

Dzięki połączeniu zmiękczacza wody Pentair IQsoft lub Ecoperla Slimline z dedykowaną aplikacją w smartfonie można: kontrolować poziom soli w zbiorniku solanki, monitorować zużycie wody, uruchomić zdalnie tryb wakacyjny, kontrolować aktualny przepływ, zaprogramować urządzenie. 

Taka funkcja zapewnia naprawdę dużą wygodę użytkowania niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. To doskonała propozycja dla osób ceniących wygodę oraz lubiących korzystać z nowinek technologicznych.

Wydajne zmiękczacze wody na większe potrzeby

Jeśli woda charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem twardości lub w grę wchodzi bardzo duże zużycie wody, kompaktowy zmiękczacz wody może okazać się niewystarczający. W takich przypadkach dobrą decyzją będzie dwuczęściowy zmiękczacz wody, jak na przykład Ecoperla Softower

Cała seria jest dostępna w trzech rozmiarach do wyboru i choć jest przeznaczona głównie do gospodarstw domowych, to dobrze poradzi sobie z uzdatnianiem wody w niewielkich pensjonatach, hotelach, a nawet niektórych zakładach przemysłowych. W przypadku Ecoperla Softower również mamy do czynienia z monosferyczną żywicą jonowymienną. Niskie koszty eksploatacji oraz zrównoważoną pracę zapewnia Ecoperla Smart System.

Zmiękczacze wody do niewielkich przestrzeni

Kolejna propozycja jest dla tych, którzy chcieliby w swoim domu cieszyć się miękką wodą, jednak ze względu na ilość przedmiotów bądź rozkład pomieszczeń nie mają zbyt wiele miejsca na to, aby dodatkowo ustawić zmiękczacz wody. W takim przypadku warto rozpatrzeć zakup jednego ze zmiękczaczy wody serii Ecoperla Vita. Do wyboru jest model z 12 litrami złoża. To bardzo kompaktowy zmiękczacz wody, który z całą pewnością zmieści się w zabudowie, a nawet pod blatem. To dobre i polecane rozwiązanie do mieszkań w bloku. Drugi z serii, Ecoperla Vita 25 jest wyposażony w aż 25 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej.

Ecoperla Vita jest dobrą propozycją dla tych, którzy szukają solidnego zmiękczacza wody, który powstał na bazie trwałych oraz sprawdzonych komponentów, a jednocześnie jego cena nie jest zbyt wysoka. O niskie koszty eksploatacji dba regeneracja przeciwprądowa, a także Ecoperla Perfect System.

Zmiękczacze wody uszyte na miarę

Na tej liście nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnych rozwiązań. Dwuelementowe zmiękczacze wody to dobry wybór, jeśli komuś zależy na dopasowaniu parametrów urządzenia do ściśle określonych potrzeb. Te produkty zazwyczaj są tańsze (wiele zależy od modelu), jednak nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, mających wpływ na niższe koszty użytkowania oraz ułatwiających eksploatację.

Urządzenia filtracyjne 2 w 1

Nowością są urządzenia filtracyjne typu 2 w 1, czyli hybrydy zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. Są to systemy kompaktowe, rekomendowane, jeśli w pomieszczeniu nie ma miejsca na montaż zestawu składającego się ze zmiękczacza wody i filtra węglowego (na przykład kolumny węglowej). 

To dobre rozwiązanie, jeśli w gospodarstwie domowym wystąpiły problemy nie tylko z twardą wodą, ale i wyczuwalnym chlorem. Woda po uzdatnianiu nadaje się do celów użytkowych, jak i spożywczych.

Przykładem omawianego rodzaju urządzeń jest kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Posiada aż 40 litrów złoża filtracyjnego ułożonego warstwowo. 10 litrów to kokosowy węgiel aktywny impregnowany srebrem. Pod spodem znajduje się 30 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej. W tym modelu można znaleźć Ecoperla Perfect System, zapewniający minimalne zużycie soli i wody na proces regeneracji, stabilną i bezawaryjną pracę.

Zmiękczacz wody specjalnie dla Ciebie!

Jak widać wybór jest dość spory, a możliwości zróżnicowane. Na pewno nie można mówić o jednym, idealnym zmiękczaczu wody, ponieważ każdy sprawdzi się w nieco innych warunkach i stanowi odpowiedź na inne potrzeby użytkowników. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze zmiękczacza wody, skontaktuj się z nami. Razem na pewno znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

Komentarze (11)

  • Adam Rogalski
  • 2019-07-02 10:33:03
  Rzeczywiście ciężko wybrać odpowiedni zmiękczacz. My chcieliśmy wybrać trochę na własną rękę, ale dobrze, że trafiliśmy na ten sklep, ponieważ doradzono nam, gdzie wysłać swoją wodę do analizy i czym się kierować przy kupnie zmiękczacza. Warto się poradzić specjalisty w tym temacie.
  • Magda Michał
  • 2019-07-02 10:56:05
  Mam zmiękczacz Ecoperla Hero, który kupiliśmy za namową Pana z obsługi sklepu i jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni. Lepiej nie mogliśmy trafić - zmiękczacz w węglem aktywnym, no cudo. Woda jest smaczna, delikatna w kąpieli - nie musimy zakładać dodatkowego filtra kuchennego. Bardzo polecam!
  • Rafał Dąbrowski
  • 2019-07-03 11:07:03
  Zakup zmiękczacza to była jedna z najlepszych decyzji jakie podjęliśmy przy meblowaniu domu :) Świetna sprawa, obsługa sklepu pomogła nam dobrać odpowiednie urządzenie i żyje się lepiej! A wybór jest szeroki, dla każdego coś się znajdzie. Warto dobrze wybrać takie urządzenie.
  • Robert Jastrząb
  • 2019-07-04 11:34:53
  My również z pomocą obsługi sklepu wybieraliśmy zmiękczacz - wahaliśmy się między Ecoperla Toro a Erie IQSoft, ale finalnie wzięliśmy Toro :) Super się sprawdza, podoba nam się bardzo design tego urządzenia. Jest schowane w domu, ale jak znajomi je zobaczą, od razu sie pytają co to i gdzie kupić :)
  • Tymek B.
  • 2019-07-05 10:54:31
  Nie sądziłem, że ta branża jest aż tak rozwinięta :) Rzeczywiście spory wybór i ciekawe urządzenia.
  • Agata
  • 2019-07-08 14:26:21
  Chyba zacznę się poważnie zastanawiać nad zmiękczaczem, bo twardość wody z wodociągu na poziomie 300 mg CaCO to przegięcie... Nie da się funkcjonować. A wybór widzę, że szeroki.
  • Nowa
  • 2019-08-06 15:51:58
  Do niedawna nie wiedzialam wgl co to jest zmiekczacz i do czego służy, a teraz szukam odpowiedniego :) Ciekawa jestem bardzo, bo to byłoby spore ułatwienie u mnie w domu :)
  • Igor Szczepański
  • 2019-08-19 14:28:57
  Śmiem twierdzić, że zarówno zmiękczacze Ecoperla jak i Erie są równie dobre, urządzenia na wysokim poziomie. Ja osobiście zakupiłem parę lat temu zmiękczacz Ecoperla Slimline CS i jestem bardzo zadowolony z jego wydajności i malych kosztów eksploatacji. Jednak znam małżeństwo, które kupiło "inteligentny" zmiękczacz Erie IQSoft, który co prawda jest droższy, ale są równie zadowoleni co ja.
  • J. Olszewski
  • 2019-10-30 15:20:43
  Ja osobiście wolałem kupić zmiękczacz z butlą i pojemnikiem na sól (dwuczęściowy), bo wydaje mi się, że łatwiej się dostać do konkretnych zakamarków przy ewentualnym serwisie czy wymianie części. I chyba pojemność złoża większa, taki solidny mi się wydawał. Do tej pory wszystko działa dobrze (2 lata).
  • Stasiek
  • 2019-11-15 12:12:42
  Ja kupiłem rok temu zmiękczacz Ecoperla Toro i jestem bardzo z niego zadowolony. Budżetowy, mały, idealny do moich potrzeb
  • dokcu
  • 2020-08-14 11:58:50
  osobiście polecam dwuczesciowe zmiekczacze wody jak np Softower, oczywiscie nie u kazdego się zmieści bo zajmuje wiecej miejsca niz kompaktowy

Nowy komentarz

arrow_upward