Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?

Zmiękczacze wody to niewątpliwie jedne z najczęściej wybieranych urządzeń do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych. Doskonale radzą sobie z usuwaniem z wody związków odpowiedzialnych za tworzenie się osadu, powodującego wiele szkód i utrudnień. Jeśli właśnie poszukujesz ratunku na twardą wodę, koniecznie dowiedz się jak wybrać produkt najlepiej dopasowany do potrzeb! 

Twarda woda to zjawisko, z którym można spotkać się niezależnie od miejsca zamieszkania. Jest to cecha wody, która nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, jednak mimo to nie jest pożądana ze względu na skutki, jakie może spowodować. 

Większe rachunki za ogrzewanie, duże wydatki na detergenty i środki czystości, problemy ze sprzętem AGD mającym styczność z wodą to tylko niewielka część z całej lisy niedogodności powodowanych przez wodę o wysokim stopniu twardości. O tym, co zabiera twarda woda można przeczytać w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? 

Sposobów na zwalczanie problemu jest sporo. Począwszy od filtrów pralkowych i prysznicowych, przez dzbanki filtrujące i filtry kuchenne po profesjonalne systemy centralnego uzdatniania wody. 

Jeśli użytkownik chce się pozbyć problemów kompleksowo, najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest centralny zmiękczacz wody wykorzystujący w procesie działania wymianę jonową.

Szeroka gama zmiękczaczy wody

Oferta centralnych zmiękczaczy wody należy do jednych z najbogatszych. Ich produkcją i dystrybucją zajmuje się wiele firm, z czego każda przedstawia swój asortyment jako najdoskonalszy. W gąszczu przeróżnych propozycji z łatwością można się pogubić i dość szybko zniechęcić, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miało się styczności z podobnymi produktami. W takiej sytuacji warto zacząć od pozyskania podstawowej wiedzy. 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje centralnych zmiękczaczy wody: 

 • Kompaktowe 
 • Dwuczęściowe 

Ten podział powstał ze względu na charakterystykę budowy obu grup. Zmiękczacze dwuczęściowe składają się z butli ciśnieniowej wypełnionej złożem filtracyjnym z głowicą sterującą (pierwszy element) oraz zbiornika na sól regeneracyjną (drugi element). 

Z kolei w kompaktowych zmiękczaczach wody znajdziemy dokładnie te same elementy, co w dwuczęściowych, jednak wszystkie zostały sprytnie ukryte w kompaktowej obudowie. Dzięki temu całość zajmuje mniej miejsca i jest nieco łatwiejsza do utrzymania w czystości, a w licznych przypadkach również bardziej estetyczna. 

Oprócz obudowy różnicę może stanowić ilość złoża. W dwuczęściowych modelach zazwyczaj istnieje możliwość zastosowania o wiele większej ilości złoża niż w rozwiązaniach kompaktowych. Zabudowane zmiękczacze wody w naszej ofercie mają do około 30 litrów złoża, natomiast dwuelementowe mogą go mieć nawet ponad dwa razy więcej. 

Stworzyliśmy dla Was mini poradnik z najważniejszymi aspektami, jakimi należy się kierować przy wyborze zmiękczacza wody, by zdecydować się na produkt, który nie zawiedzie oczekiwań i będzie służył przez długie lata.

Zanim zabierzesz się za wybór zmiękczacza wody

Jest kilka kwestii, które należy ustalić jeszcze zanim zabierzesz się za wybór konkretnego urządzenia. Są one związane z warunkami panującymi w instalacji i gospodarstwie domowym. Te dane to najlepsza droga do oszacowania potrzebnej wydajności urządzenia.

Stopień twardości wody 

Realny stopień twardości wody jest bardzo ważną daną przy wyborze odpowiedniej ilości złoża. Im większa twardość wody, tym więcej litrów żywicy jonowymiennej warto wybrać. Dlaczego? Mniejsze ilości materiału filtracyjnego, co prawda będą poprawnie filtrowały wodę, jednak przy tym wymagały bardzo częstej regeneracji i o wiele szybszej wymiany (szybciej zużyją się właściwości jonowymienne), co podczas eksploatacji może okazać się zwyczajnie nierentowne. 

Skąd dowiedzieć się jaki jest dokładnie stopień twardości wody? 

W przypadku wody wodociągowej takie informacje znajdują się na stronie lokalnych zakładów w podstronie dotyczącej jakości wody. Alternatywnie można przeprowadzić test twardości za pomocą kropelkowego testera twardości wody lub paskowego testera twardości wody. O wiele rzadszą praktyką (jednak jak najbardziej możliwą) jest zlecenie analizy wody w sanepidzie, firmie z branży uzdatniania wody lub prywatnym laboratorium. 

Jeśli korzystasz z własnego ujęcia, najlepiej przeprowadź kompleksową analizę wody. Nigdy nie wiadomo, jakie jeszcze zanieczyszczenia może kryć w sobie woda. Być może zmiękczacz wody nie będzie wystarczającym rozwiązaniem.

Zużycie wody 

Warto dowiedzieć się, ile wody zużywa gospodarstwo domowe. Im większe zużycie wody, tym bardziej wydajne urządzenie będzie potrzebne. Inny zmiękczacz wody sprawdzi się u dwuosobowej rodziny, inny u sześcioosobowej. 

Najlepiej wziąć pod uwagę również kwestie przyszłościowe. Czy rodzina będzie się powiększała? Czy goście będą często odwiedzać? W końcu zmiękczacz wody to zakup na długie lata.

Ilość miejsc poboru wody 

Ta informacja również jest brana pod uwagę. Wielkość domu, ilość łazienek oraz miejsc poboru wody ma znaczenie przy wyborze odpowiedniej wydajności.

Jak wybrać idealny zmiękczacz wody?

Kiedy już odpowiednie informacje zostaną zebrane, można zabierać się za dobór tego jedynego, idealnego zmiękczacza wody. Jak już wspominaliśmy wyżej, produktów jest cała masa, jednak przy poszukiwaniach należy zwracać szczególną uwagę na wymienione niżej kwestie.

Ilość złoża filtracyjnego 

Ilość złoża filtracyjnego jest zdecydowanie najważniejszą kwestią, co argumentowaliśmy już wyżej. Dobór opiera się na znajomości realnego stopnia twardości, ilości osób na co dzień mieszkających w gospodarstwie, maksymalnym zużyciu wody oraz ilości miejsc poboru wody. Im większe wartości, tym wydajniejsze urządzenie będzie potrzebne.

To, czy wybrany zmiękczacz wody podoła oczekiwaniom użytkownika można sprawdzić w specyfikacji technicznej. 

Jeśli już wiadomo, ile złoża będziemy potrzebować, czas skupić się na innych, równie ważnych kwestiach.

Jakość złoża filtracyjnego 

Liczy się nie tylko ilość złoża filtracyjnego, ale i jego jakość. Wybór zmiękczacza wody z odpowiednią żywicą jonowymienną jest ważny, jeśli nabywcy zależy na trwałości, dokładnej filtracji i braku częstej potrzeby wymiany złoża. 

W opisach można spotkać się z dwoma rodzajami żywic jonowymiennych: polisferycznymi i monosferycznymi. Główna różnica między nimi opiera się na budowie. Żywice polisferyczne posiadają cząstki o różnym kształcie i wielkości. Z kolei w żywicach monosferycznych każda z cząsteczek ma ten sam rozmiar oraz wielkość. 

Eksperci polecają wybór urządzeń z żywicą monosferyczną ze względu na to, że rozkład przepływu wody jest bardziej wyrównany, a regeneracja przebiega tak samo dokładnie w każdym miejscu butli ciśnieniowej. Ponadto ten typ charakteryzuje się wyższą odpornością chemiczną oraz mechaniczną. Żywica monosferyczna powoduje o wiele mniejsze spadki ciśnienia i potrzebuje mniej wody na dokładne wypłukanie powierzchni. Podsumowując, charakteryzuje się dłuższą żywotnością i jest bardziej ekonomiczna w eksploatacji

Głowica sterująca 

Głowica sterująca jest równie ważnym elementem każdego zmiękczacza wody, co złoże. To właśnie ten komponent jest odpowiedzialny za sterowanie pracą urządzenia. Jeśli ulegnie awarii, woda przestanie być prawidłowo zmiękczana. 

Podświetlany wyświetlacz, intuicyjny panel i łatwe programowanie to rzeczywiście ważne zalety, jednak warto przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy będzie możliwość serwisowania głowicy sterującej w razie wystąpienia takiej potrzeby. Warto doczytać kto jest producentem tego komponentu i zapoznać się z opiniami na jego temat.

Dodatkowe funkcje 

Wiele z obecnych na rynku zmiękczaczy wody posiada dodatkowe funkcje, jak choćby możliwość sterowania za pomocą aplikacji poprzez łączenie z wbudowanym modułem WiFi, system suchego zbiornika solanki, dźwiękowy alarm poziomu soli, etc. 

Istnieją również produkty z funkcjami obniżającymi koszty eksploatacji. Jednym z takich systemów jest Ecoperla Perfect System, który dba o zrównoważoną pracę urządzenia, minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia awarii i sprawia, że urządzenie pobiera możliwie najmniejsze potrzebne ilości wody i soli na regenerację. 

Dodatkowe funkcje wiążą się najczęściej z nieco wyższą ceną urządzenia. Wybór modelu oraz tego, co faktycznie może się przydać zależy jedynie od nabywcy. Czasem jednak warto doinwestować, jeśli funkcje mają się przełożyć na niższe koszty utrzymania bądź po prostu zależy nam na wygodzie.

Obudowa 

To dodatkowy aspekt, na który powinny zwrócić uwagę osoby zainteresowane wyborem kompaktowego zmiękczacza wody. Jeśli komuś zależy, by obudowa nie ulegała szybko zniszczeniom mechanicznym, warto zainteresować się jakością tworzywa.

Dobór wielkości zmiękczacza wody 

Już wiadomo, na jakiej podstawie powinno się dobierać zmiękczacz wody. Producenci postanowili ułatwić sprawę przyszłym użytkownikom i podzielili produkty na kategorie, które mają pomóc w uświadomieniu sobie skali działania danych modeli. 

Zazwyczaj możemy spotkać się z podziałem ze względu na ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Rodzinom czteroosobowym najczęściej proponowane są urządzenia filtracyjne z 20 litrami żywicy jonowymiennej, natomiast dla rodzin 5-6 osobowych rekomenduje się 30-litrowe i większe zmiękczacze wody. 

Nie ma nic złego przy kierowaniu się takimi podziałami, jednak jeśli stopień twardości wody jest naprawdę wysoki, lepiej wybrać nieco większy produkt niż standardowo przewidywany.

Różne potrzeby - różne produkty 

Producenci jak najbardziej starają się trafić w gust użytkowników i ich potrzeby. W związku z tym powstają zmiękczacze wody, które po prostu mają wykonać swoje zadanie i są dostępne w atrakcyjnej cenie (jak choćby Ecoperla Toro 24 i Ecoperla Toro 35), ale i produkty wyposażone w moduł WiFi, alarm przypominający o potrzebie dosypania soli, czy system zapobiegający tworzeniu się mostów solnych (Ecoperla Slimline 24 i inne modele z tej serii). 

Aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających Klientów, na przykład Pentair stworzył swoją flagową serię Pentair IQsoft, która nie tylko jest w stanie zaoszczędzić sporo wody i soli na regenerację, ale przede wszystkim można mieć stałą kontrolę nad pracą, dzięki połączeniu WiFi. 

Jeśli potrzebne jest bardziej wydajne zmiękczanie wody, warto zastosować urządzenia dwuczęściowe z serii Ecoperla Softower. Ecoperla ma też odpowiedź na potrzeby tych, którzy mają w domu minimum miejsca na montaż zmiękczacza wody. Ecoperla Vita to dwa urządzenia do wyboru, które bez problemu można zainstalować we wnękach i zabudowach.

W naszej ofercie pojawiła się ostatnio nowość, która również może zainteresować część osób poszukujących zmiękczacza wody. Mowa tu o Ecoperla Hero - kompaktowym zmiękczaczu wody z węglem aktywnym. Ten produkt nie tylko zmiękcza wodę, ale również przygotowuje ją do celów spożywczych

Wybór zmiękczacza wody nie musi być utrapieniem 

Mamy nadzieję, że z tymi kilkoma wskazówkami wybór zmiękczacza wody nie będzie już zadaniem niemal nie do wykonania, a czystą przyjemnością. Warto pamiętać, że to inwestycja na długie lata, która szybko się zwróci.

Komentarze (6)

  • Wiktor z Wrocławia
  • 2019-05-28 14:12:22
  Swego czasu miałem bardzo twardą wodę i rzeczywiście zdecydowałem się wysłać ją do analizy. Szukałam długo odpowiedniego sprzętu, ale wybór jest naprawdę spory. W wyborze zmiękczacza pomogła mi obsługa sklepu, która profesjonalnie dobrała mi urządzenie do parametrów wody. Oprócz kierowania się ceną produktów, polecam radzić się osób, które są obeznane w temacie zmiękczaczy :)
  • Robert z Katowic
  • 2019-05-28 15:01:34
  Rzeczywiście wybór urządzeń jest ogromny na rynku, firm jest sporo, każda obiecuje super działanie urządzenia. Ale ja będę polecał szczerze wszystkim zmiękczacz Ecoperla Hero. Oprócz zmiękczania mojej okropnej wody, węgiel aktywny poprawia smak i zapach, przez co nie muszę decydować się na dodatkowy filtr do kuchni pod zlew. Świetna hybryda, duża oszczędność... Jeśli ktoś ma problem nie tylko z twardością, ale również z zapachem i smakiem, który mu nie odpowiada, to niech się nie zastanawia. Jeśli ktoś ma jedynie twardą wodę, to również polecam, bo wpływ węgla aktywnego na wodę jest zbawienny - woda jest czysta, delikatna, smaczna...
  • Warszawa Marek
  • 2019-05-31 10:28:23
  Wybór zmiękczacza do domu jest dość trudny, inwestycja na tyle lat powinna być przemyślana, poza tym nie jest to tania zabawa. Jeszcze się nie zdecydowałem, ale waham się między Ecoperla Toro a Ecoperla Slimline CS. Ale wybór na rynku jest naprawdę spory. Najlepiej najpierw wybrać odpowiednią firmę, a później już z górki.
  • Paweł
  • 2019-06-05 14:45:01
  Wybierając urządzenie do zmiękczania wody, natknąłem się na wiele dziwnych urządzeń dostępnych online i w różnych cenach. Jednak z perspektywy czasu nie żałuję, że wybrałem standardowy zmiękczacz ze złożem wysokiej jakości (Ecoperla Toro). Nie warto szukać udziwnień, takie zmiękczacze są naprawdę spoko. Kupuję jedynie sól do regeneracji złoża i to wszystko.
  • Stanisław (Warszawa)
  • 2019-06-10 12:07:25
  Przy wyborze zmiękczacza kierowałem się głównie zdaniem obsługi sklepu Kraina Wody, bo najzwyczajniej się na tym nie znam, a przecież obsługa musi wiedzieć co sprzedaje ;) Takim sposobem mam u siebie w domu zmiękczacz marki Ecoperla i również jestem z niego zadowolony. Wiem o tym, że najwidoczniej jest to reklamowana w tym sklepie marka, ale nie mam nic do zarzucenia. Zmiękczacz działa świetnie, jest wydajny, oszczędny i łatwy w obsłudze. Nic dodać, nic ująć. Tego właśnie oczekiwałem i to dostałem i myślę, że zapłaciłem niedużo za jakość, którą otrzymałem w zamian. Dziękuję i pozdrawiam!
  • Ireneusz
  • 2019-07-26 15:21:18
  Nie uważam, że taki zmiękczacz to konieczność do domu, ale żona się uparła i najważniejsze, że ona jest zadowolona. Dużo mniej na pewno sprzata i mówi, że mniej sprzęty odkamienia. Jak rzeczywiście to zabezpieczy jeszcze instalację, to będzie gitara

Nowy komentarz

arrow_upward