Czy korzystanie ze zmiękczacza wody może być ekologiczne?

Ekologiczne rozwiązania to obecnie coś, na co zwracamy uwagę poczynając inwestycje dotyczące małych rzeczy, jak i dużych urządzeń, które mają posłużyć przez długie lata. Ta kwestia jest również bardzo dokładnie rozpatrywana w przypadku stacji uzdatniania wody. A jak to wygląda w przypadku jednej z najpopularniejszych opcji, czyli zmiękczaczy wody?

W służbie planety i własnej wygody

Ekologia niewątpliwie jest w modzie! To, co do tej pory było przez wielu niedostrzegalne, staje się jednym z najważniejszych tematów ostatnich lat. Wreszcie dostrzegamy zniszczenia obecne na naszej planecie i chcemy działać, zmieniać. Stąd bardzo popularne staje się działanie związane z niemarnowaniem, czyli filozofia zero waste, o której pisaliśmy już więcej w artykule: Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste

Staramy się ograniczać odpady, nie wyrzucać żywności, kupować rzeczy w pełni odpowiedzialnie. Z tego względu coraz częściej rezygnujemy z napojów sprzedawanych w plastikowych butelkach na rzecz filtrów kuchennych. Więcej o tym zagadnieniu pisaliśmy już w tekście: Poznaj powody, dla których warto już dziś zrezygnować z wody butelkowanejLipiec bez plastiku - dołącz do akcji już dziś! Dzięki takiej praktyce możemy pić wodę naprawdę wysokiej jakości, bez wyrzucania kilogramów plastiku, które następnie trafiają na wysypiska i do oceanów. Warto wspierać ekologiczne inicjatywy i szukać takich rozwiązań, a przykładem jest choćby w pełni biodegradowalna butelka z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott, o której więcej tutaj: Zadbaj o siebie, czyli jak mieć wodę zawsze przy sobie i dbać o nawodnienie?

Ekologiczne stacje uzdatniania wody

Swoje zalety pod względem ekologii posiadają także same stacje uzdatniania wody. Wiele z nich, jak odżelaziacze i odmanganiacze czy kolumny węglowe, do oczyszczania potrzebuje wyłącznie wody. Lampy UV nie tworzą żadnych ubocznych efektów dezynfekcji i nie potrzebują środków na regenerację. Systemy ultrafiltracji to z kolei naprawdę ekologiczne filtry kuchenne, które uzdatniają na bieżąco całą wodę, nie powodując przy tym odrzutu i nie potrzebując na to żadnej dodatkowej energii. O wszystkich aspektach w tej dziedzinie możecie przeczytać w artykule: Ekologiczna stacja uzdatniania wody - czy to możliwe? A co ze zmiękczaczami wody w tej dziedzinie?

Zmiękczacz wody - praktyczne rozwiązanie

Centralne zmiękczacze wody stale zyskują na popularności. Coraz częściej są brane pod uwagę już w projekcie domu. Architekci proponują je, aby ochronić kocioł grzewczy i zapewnić pełen komfort użytkowania medium, jakim jest woda. Zmiękczacze wody wydajnie redukują stopień twardości, co skutkuje brakiem kamiennego osadu, ochroną sanitarnych instalacji, mniejszym zużyciem detergentów i profitami związanymi z urodą. Wiele z korzyści opisaliśmy już w artykule: 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu!

Czy zmiękczacz wody może być ekologiczny?

Zmiękczacze wody może nie bezpośrednio, ale poprzez swoje działanie i zapewnianie miękkiej wody w całym gospodarstwie domowym, zapewniają wiele korzyści związanych z ochroną środowiska. Przy okazji to także oszczędności w naszym portfelu, co potwierdzają poniższe argumenty.

Mniejsze zużycie detergentów

Czy wiesz, że dzięki korzystaniu z miękkiej wody możesz zmniejszyć ilość zużywanych środków chemicznych nawet o ponad połowę? To dotyczy chemikaliów do czyszczenia, odkamieniania, sprzątania, ale również środków piorących, a nawet kosmetyków. W miękkiej wodzie wszystko doskonale się rozpuszcza, dzięki czemu już nawet przy użyciu minimalnych ilości, efekty są naprawdę zadowalające. Dzięki temu znacznie mniej kosmetyków, środków chemicznych trafia do środowiska. Jak wiadomo, wszelkie substancje, które normalnie nie występują w naturze, nie ulegają rozkładowi czy usunięciu. Wiele z nich pozostaje w wodzie, która krąży w obiegu. Dzięki korzystaniu z miękkiej wody nie trzeba też stosować bardzo silnych detergentów, co odciąża środowisko.

Ochrona urządzeń AGD

Miękka woda nie powoduje zakamieniania istotnych części urządzeń AGD. Pralka, ekspres do kawy, zmywarka, a nawet czajnik i żelazko będą działały dłużej i tak samo wydajnie bez powodowania strat energii. Zmiękczacz wody ochrania przed awariami, potrzebą wymiany na nowe. Zużyte sprzęty lub ich komponenty rozkładają się na wysypiskach przez setki lat. Inwestując w miękką wodę, dbamy o to, aby ograniczyć ilość odpadów elektronicznych i trudnych w rozkładzie.

Ubrania pozostaną z Tobą na dłużej

Pranie tkanin w twardej wodzie bardzo przekłada się na ich niszczenie. Często sam proces nie jest wydajny. Proszki nie działają w należyty sposób, ubrania nie pachną. Ponadto może pozostawać na nich osad z twardej wody. Włókna ulegają szybszemu przetarciu, a wiele kolorów traci swój pierwotny blask – płowieją, szarzeją. Przez to szybciej trzeba je wymieniać na nowe. Koszty dla nas i środowiska generuje więc większe zużycie środków chemicznych i częstszą potrzebę wymiany garderoby.

Zupełnie inaczej jest, kiedy w domu stanie centralny zmiękczacz wody. Miękka woda ochrania prane tkaniny, zapewnia pełną wydajność stosowanych detergentów, a do tego jeszcze chroni pralkę. Na pranych rzeczach nie znajdziemy śladu osadów, a zamiast tego zachwyci nas ich świeży zapach i dobry wygląd. Ponadto prane tkaniny, w tym między innymi ręczniki, wreszcie nie będą szorstkie i sztywne po praniu, a naprawdę miękkie, zadbane i bardzo przyjemne w dotyku. Więcej przeczytacie także w artykule: Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie!

Mniejszy ślad środowiskowy

Pracujący w domu zmiękczacz wody przekłada się na tworzenie znacznie mniejszego śladu środowiskowego. Jak to możliwe? Zacznijmy od kwestii typowo technicznych. Gromadzący się w bojlerze czy kotle grzewczym osad powoduje spadek wydajności i potrzebę większego wkładu energii w dogrzewanie. Szacuje się, że różnice wynoszą nawet 20%. To przekłada się na wzrost produkcji dwutlenku węgla i ogólnego śladu środowiskowego. Po drugie same urządzenia AGD. Ich produkcja kosztuje wiele całe nasze otoczenie. Częste awarie i potrzeba wymiany na nowe sprawia, że wzrasta produkcja tych sprzętów, a wraz z nią ślad wodny, węglowy, etc.

Pranie w miękkiej wodzie pozwala na dłużej zachować ubrania w dobrym stanie, co też przekłada się na mniejszą potrzebę wyrzucania zużytych i kupowania nowych. Zmniejsza się też ilość kupowanych detergentów i odpadów, jakie tworzą plastikowe opakowania, w których się znajdują. Produkcja tych wszystkich rzeczy wiele kosztuje środowisko, a ograniczenie zakupu i produkcji odpadów przekłada się na jego lepszy stan.

Nieduże zużycie wody i soli podczas regeneracji

Posiadanie zmiękczacza wody niesie ze sobą moc korzyści i jak widać, także ekologicznych zalet. Kwestią sporną i pozostawiającą pole do dyskusji jest jednak regeneracja tego urządzenia za pośrednictwem solanki oraz jej wpływ na środowisko. O działaniu zmiękczacza wody oraz wielu zagadnieniach związanych z regeneracją dowiecie się między innymi z artykułu: Żywica jonowymienna w zmiękczaczach wody - co warto wiedzieć? oraz filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Ilość roztworu solanki zużywanej na proces regeneracji oraz jego częstotliwość są zależne od stopnia twardości wody surowej oraz zużycia wody w gospodarstwie domowym. Im te wartości są mniejsze, tym rzadziej będzie się odbywała regeneracja, a co za tym idzie – mniejsze ilości soli będą odprowadzane do kanalizacji.

Pisząc o procesie regeneracji, należy wspomnieć również o zużyciu wody. Na jej bazie powstaje roztwór solanki, ale oprócz tego jest używana do płukania żywicy jonowymiennej. Średnio podczas regeneracji zużywanych jest około 150 litrów wody. Dla porównania jest to mniej więcej tyle, ile wody zużywa się na jedną kąpiel w wannie. W większości gospodarstw domowych regeneracja powtarza się co około 10-14 dni. Czy to dużo, czy mało? To najlepiej pozostawić indywidualnej ocenie.

Zmiękczacz wody pasuje perfekcyjnie do każdego domu!

Zmiękczacz wody w domu zapewnia przede wszystkim ogromną wygodę. To cała masa zalet związanych ze stanem technicznym budynku, naszego otoczenia, jak i nas samych. Choć na pierwszy rzut oka można tego nie dostrzec, daje też sporo korzyści pod kątem ekologii! Jeśli jeszcze się zastanawiasz, który zmiękczacz wody będzie najlepszy dla Ciebie, koniecznie przeczytaj: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Komentarze (2)

  • Hanna Z.
  • 2021-10-08 10:05:13
  W założeniu zmiękczacza pokładałam raczej nadzieje na oszczędność czasu niż zaoszczędzenie pieniędzy, bo sam sprzęt swoje kosztuje... Rzeczywiście mam mniej sprzątania w łazience i w zlewie w kuchni, ale fakt: chemii też idzie mniej. Sprzęty mamy w większości kilkumiesięczne, więc liczę, że zmiękczona woda prawie od początku użytkowania przedłuży im życie :)
  • Lena
  • 2021-10-18 11:17:31
  No na pewno jest mniej sprzątania jak nie ma kamienia w łazience. Nie muszę wszystkiego myć ciągle octem

Nowy komentarz

arrow_upward