Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie!

Pranie to codzienność w wielu polskich domach. W niektórych pralka musi pracować niemal non stop. Czy jednak jesteście w pełni zadowoleni z efektów prania? A może mimo dużego zużycia środków czyszczących widzicie, że efekty nie są takie, jakich oczekiwaliście? Czy w przypadku prania jakość wody ma znaczenie?

Który to już raz po wyjęciu ubrań z pralki na twarzy pojawia się rozczarowanie, bo tkaniny sztywne i szorstkie, bo nie pachną, bo na czarnych ubraniach widać resztki proszku do prania, który się nie rozpuścił?

Do tego jeszcze dochodzą problemy z samą pralką. Ciągłe wezwania hydraulika i awarie, głośna praca lub nieprawidłowe płukanie prania mogą prowadzić do frustracji. To też spora strata pieniędzy, a z takimi kłopotami borykają się także osoby, które swój sprzęt zakupiły stosunkowo niedawno.

Gdzie należy szukać przyczyny tych wszystkich wymienionych wyżej sytuacji? Jedni upatrują ich w jakości pralki, inni w wyborze nieodpowiednich detergentów do prania lub ich złym dozowaniu. Prawda jest jednak taka, że w większości przypadków za brak oczekiwanych efektów i usterki odpowiada sama jakość wody wykorzystywanej podczas prania.

Twarda woda winowajcą złych efektów prania

Twarda woda to problem, o którym mówi się, jak Polska długa i szeroka. Na większości terenów naszego kraju mamy do czynienia z wodą o średnim lub wysokim stopniu twardości. Jest tak samo dokuczliwa dla mieszkańców bloków, jak i domów jednorodzinnych. Dokładny opis tego, czym jest twarda woda znajdziecie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?

W przypadku prania możemy mówić o tym, że woda o wysokim stopniu twardości sprawia kłopoty z dwóch istotnych powodów. Z jednej strony chodzi o wysokie napięcie powierzchniowe, z drugiej o osad, jaki po sobie pozostawia.

Regularne wykorzystywanie twardej wody podczas prania doprowadza do problemów ze stanem technicznym pralki, niszczenia ubrań i niezadowolenia z efektów prania.

Twarda woda a prane tkaniny

W odniesieniu do samych pranych tkanin największe znaczenie ma cecha, jaką jest wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody. Im jest wyższe, tym w wodzie gorzej rozpuszczają się różnego rodzaju środki chemiczne i tym trudniej je poprawnie wypłukać.

Stąd może wystąpić brak widocznych efektów prania oraz niekorzystny zapach tkanin mimo zastosowania zapachowych płynów płuczących. Przy twardej wodzie zużycie środków piorących wzrasta nawet kilkukrotnie. Musimy zastosować o wiele większe dawki proszków do prania i płynów zmiękczających, by jakiekolwiek rezultaty były choć częściowo widoczne.

To oczywiście nie służy naszemu portfelowi. Szybsze zużycie wiąże się z częstszą potrzebą zakupu nowych detergentów, a dobrej jakości chemia nie należy niestety do najtańszych. Do tego jeszcze dochodzą kwestie związane ze środowiskiem. Duże zużycie środków piorących wiąże się z tym, że więcej detergentów i niekorzystnych dla człowieka substancji trafi do obiegu wody.

Pewnie nieraz zauważyliście resztki proszku na ciemnych tkaninach, które sprawiły, że trzeba było je ponownie wrzucić do pralki. Ich obecność również mogła wynikać z tego, że proszek zwyczajnie nie miał szans się rozpuścić i prawidłowo zadziałać w twardej wodzie. Tutaj można spróbować zamienić środki piorące w formie proszku na płynne.

Z powodu twardej wody na ubraniach mogą też pozostawać białe lub szare zacieki. Jeśli dodatkowo w wodzie znajduje się żelazo, mogą pojawić się rdzawe przebarwienia. Zjawiskiem, na które uskarżają się osoby robiące pranie w wodzie o wysokim stopniu twardości jest też szarzenie białych tkanin.

Bardzo często można usłyszeć o tym, że na przykład ręczniki, ale i inne tekstylia są sztywne, szorstkie w dotyku. Czasem nawet mimo stosowania płynów zmiękczających.

W dodatku materiały szybciej się zużywają. Potrzeba użycia większej ilości środków piorących oraz wyższej temperatury podczas prania, wynikające z obecności twardej wody, to dla niektórych rodzajów materiałów ogromne wyzwanie. Zwłaszcza te delikatniejsze są bardziej narażone na zniszczenia. Osłabienie materiału może skończyć się przetarciami, a nawet powstawaniem dziur. Żadna z pań nie chce, aby jej ulubiona bluzka musiała trafić do kosza po praniu.

Podsumowując twarda woda niszczy prane ubrania, a konkretnie sprawia, że:

 • Są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku
 • Wydają się sztywne, zwłaszcza grube materiały, z których są zrobione na przykład ręczniki
 • Powstają zacieki, pozostają plamy i resztki proszku do prania
 • Tkaniny nie są dokładnie prane, bo środki czyszczące nie mają pełnej szansy zadziałać
 • Może dojść do osłabienia materiału i powstawania przetarć
 • Białe ubrania mogą szarzeć
 • Nie widać efektów prania i nie czuć świeżego zapachu upranych tkanin

Twarda woda a stan pralki

Kolejnym kłopotem z twardą wodą podczas prania jest to, że sama pralka jest narażona na uszkodzenia. Tutaj głównym winowajcą jest osad, zwany także kamieniem kotłowym, który pozostaje po twardej wodzie. Więcej dowiesz się z tekstu: Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD

Kamienny osad najczęściej pozostaje na elementach podgrzewających wodę, jak grzałka w pralce. To jeden z komponentów, który najczęściej wymaga wymiany na nowy. Osad zbiera się również w bębnie pralki, a także na wewnętrznych ściankach węża oraz rur.

W taki sposób dochodzi do problemów z prawidłowym przepływem wody. Pod osadem o wiele szybciej może dochodzić do korozji. Od tego już niedaleka droga do awarii i zalania mieszkania.

Jeśli do awarii pralki dojdzie przez złą jakość wody, istnieje spora szansa, że gwarancja nie zostanie uznana. Usterka pralki to zawsze stres i koszty, których na szczęście da się uniknąć.

Twarda woda to nie tylko kłopoty z praniem

Wysoki stopień twardości wody to jednak nie tylko problemy z praniem. Twarda woda znacznie zmniejsza komfort codziennego mieszkania w domu i prowadzi do wielu szkód oraz strat finansowych. Najlepsze argumenty potwierdzające to stwierdzenie znajdziecie w artykułach: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?, Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw?, Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit?,  Walka z twardą wodą - jak to zrobić szybko i skutecznie?

Jak walczyć z twardą wodą?

Choć twarda woda to ogromny problem w wielu aspektach jej codziennego wykorzystania, na szczęście nie jest niepokonana i wcale nie musimy przyzwyczajać się do jej obecności. Sposobów na jej zwalczanie jest kilka, w różnym zakresie cenowym, do zastosowania w różnych warunkach.

Odkamieniacze dostępne w sklepach

Odkamieniacze dostępne w postaci płynu, proszku lub kapsułek to sposób na niwelację odkładania się kamienia. Wiele z dostępnych preparatów tego typu ma w składzie polikarboksylany, które zapobiegają odkładaniu się kamienia. Należy jednak wiedzieć, że nie są w stanie usunąć już zalegającego osadu.

Jest szansa, że ich regularne stosowanie pomoże w wydłużeniu funkcjonowania pralki, jednak są to środki, których użytkowanie w przeliczeniu rocznym wychodzi dość drogo. Ponadto przy każdym praniu należy pamiętać, by dodać je do pralki.

Filtr pralkowy z polifosfatem

Inną opcją jest założenie niewielkiego filtra z polifosfatem na wejściu wody do pralki. To prosty sposób na ochronę przed tym, by kamień nie osadzał się na grzałce, w bębnie, rurach czy wężach. Ponadto zabezpiecza je przed wystąpieniem korozji.

W tym przypadku również należy brać pod uwagę, że polifosfat nie ma właściwości zmiękczających, a jedynie zapobiega wytrącaniu się kamiennego osadu z wody.

Zmiękczacz wody

Prawdą jest, że jeżeli chcemy osiągać naprawdę dobre efekty związane ze zmiękczaniem wody, to tanie, aczkolwiek półśrodki nie będą wystarczające. Prawdziwą zmianę w jakości wody, a co za tym idzie, szereg realnych korzyści, może dać tylko profesjonalne urządzenie.

W tym przypadku nie ma lepszej opcji niż zmiękczacz wody. Redukcja stopnia twardości za pośrednictwem wymiany jonowej to pewny sposób na osiągnięcie oczekiwanych efektów. Jak dokładnie działają zmiękczacze wody? Tego dowiecie się z tych źródeł: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody?

Dzięki obecności zmiękczacza wody ta staje się miękka. Ma niskie napięcie powierzchniowe, a więc wszelkie środki chemiczne doskonale w niej działają już przy zastosowaniu niewielkich ilości. Ponadto nie pozostawia po sobie osadu.

Zmiękczacze wody są urządzeniami centralnymi, co oznacza, że zmiękczona woda jest podawana na całą instalację. Miękką wodę można więc wykorzystać do kąpieli, w kuchni, do sprzątania oraz w łazience.

Ich eksploatacja nie jest kosztowna, co potwierdza ten filmik:

Stacja wielofunkcyjna

Jeśli korzystamy z wody ze studni, a analiza wody wykaże, że wysoki stopień twardości nie jest jedynym problemem, warto sprawdzić czy warunkom w naszym gospodarstwie domowym podoła stacja wielofunkcyjna.

Czym właściwie są te urządzenia? O tym w artykule: Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona? Stacje wielofunkcyjne są w stanie usunąć aż pięć zanieczyszczeń z wody jednocześnie: żelazo, mangan, twardość wody, jon amonowy, związki organiczne.

Ich użytkownicy są zadowoleni z efektów uzdatniania, które widać już na pierwszy rzut oka, co udowadnia recenzja:

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na zwalczanie twardości wody za pomocą zmiękczacza wody, pozostaje jeszcze kwestia doboru najlepszego urządzenia. O tym, czym się kierować przy wyborze zmiękczacza wody przeczytacie w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?

Do wyboru są modele kompaktowe, jak i dwuczęściowe. Ich konkretne opisy oraz zmiękczacze wody, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, znajdziecie tu: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Komentarze (7)

  • Magda
  • 2020-02-27 12:41:34
  Niestety wiele ubrań mi się już zniszczyło w twardej wodzie. Dopóki nie kupiliśmy zmiękczacza, używałam płynów zmiękczających lub octu, ale to chemia też niszczy ubrania. Miękka woda zupełnie inaczej wpływa na pranie. Mogę robić prania nawet w bardzo delikatnych proszkach i płynach, a pranie jest idealne. Dla 4-osobowej rodziny robi to różnicę :)
  • Asia90
  • 2020-03-09 14:19:06
  Zgadzam się z koleżanką wyżej, przy 3-4 osobowej rodzinie widać już różnicę w kosztach. Ja np wcale nie używam zmiękczaczy do tkanin, tylko proszek i płyn. Dużo wolniej się zużywają, tak samo jak płyny do mycia, mydła czy detergenty. Przy małych dzieciach widać różnicę :)
  • Jola
  • 2020-03-26 14:07:26
  Czy to prawda,że jak robi się pranie w miękkiej wodzie, to nie trzeba stosować już zmiękczaczy do tkanin i nawet soli do zmywarki?
  • Eva
  • 2020-03-31 13:44:54
  nie, nie trzeba zmiekczac juz ubrań w pralce, można tez wsypywac mniej proszku ja soli do zmywarki używam, ale dużo mniej trzeba sie przyzwyczaić do miekkiej wody, bo jesteśmy przyzwyczajone do zużywania duzej ilosci płynow, a to w miekkiej wodzie bardzo szybko sie pieni
  • nastia
  • 2020-05-04 12:16:54
  Twarda woda rzeczywiście bardzo niszczy ubrania. Próbowałam już różnych sposobów, np. filtr przed pralką, naturalne płyny zmiękczające, ale niestety jedynym porządnym sposobem są zmiękczacze wody. Rozwiązanie wielu problemów, nie tylko z pralką
  • maria
  • 2020-08-24 13:07:45
  przy zmiękczaczu wody nie trzeba używać zmiękczaczy do tkanin :)
  • Danuta
  • 2021-11-26 19:09:51
  Czy mieszkańcy bloków mogą również zainstalować takie urządzenie?

Nowy komentarz

arrow_upward