Technologia UV w uzdatnianiu wody - jak to się zaczęło?

Dezynfekcja jest jednym z najważniejszych działań dotyczących wody użytkowej, podejmowanych zarówno przez duże zakłady wodociągowe, jak też przez indywidualnych właścicieli własnych ujęć wody. Coraz częściej wykorzystywana jest nie tylko dezynfekcja chemiczna, ale także inne metody – w tym między innymi promieniowanie ultrafioletowe. Kiedy odkryto tą technologię? Jaka jest historia lampy bakteriobójczej w uzdatnianiu wody?

Lampy bakteriobójcze są obecnie jednymi z najchętniej kupowanych urządzeń służących dezynfekcji wody z własnego ujęcia. Dzięki wykorzystywanemu w działaniu promieniowaniu ultrafioletowemu, można zredukować wszelkie bytujące w wodzie mikroorganizmy, w tym te niebezpieczne dla zdrowia. To również doskonała ochrona przed wystąpieniem skażenia mikrobiologicznego.

Zastosowanie lamp UV niesie ze sobą wiele korzyści. To nie tylko bardzo duża dokładność, ale również brak oddziaływania promieniowania UV na skład chemiczny wody czy jej właściwości organoleptyczne. To metoda bardzo wydajna, a przy tym ekonomiczna i ekologiczna. Z tego względu znajduje swoich odbiorców także wśród gminnych wodociągów, gdzie wspomaga dezynfekcję chemiczną. Więcej o przemysłowym zastosowaniu lamp bakteriobójczych w artykule: Przemysłowe lampy UV - skuteczna dezynfekcja w przemyśle

Zbiór najważniejszych informacji dotyczących rodzajów bakterii, które najczęściej występują w wodzie oraz wszystkiego, co warto wiedzieć o lampach bakteriobójczych dedykowanych gospodarstwom domowym znajdziecie w artykułach na naszym blogu:

Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?

Lampy UV do wody - jak dokładnie działają?

Promieniowanie ultrafioletowe w lampach UV - jak działa? Co warto wiedzieć?

Dlaczego lampa UV do dezynfekcji wody to dobry wybór?

Historia lamp bakteriobójczych

Technologia promieniowania UV istnieje od dawna, chociaż zanim została powszechnie przyjęta, minęło sporo czasu. Już w 1877 roku odkryto bakteriobójcze działanie światła słonecznego. Ta informacja daje ogromne możliwości na wykorzystanie cennej wiedzy w praktyce. Tak się dzieje już w 1903 roku, kiedy to Niels Fensen otrzymuje Nagrodę Nobla za wykorzystanie światła ultrafioletowego w walce z gruźlicą. Natomiast już w 1910 roku w Marsylii we Francji uruchomiono pierwszy system dezynfekcji wody pitnej z wykorzystaniem promieniowania UV.

Technologię promieniowania UV pozostawiono samą sobie aż do lat 30-tych XX wieku. Początkowo urządzenia tego typu były bardzo małe i proste, co wynikało poniekąd ze stopnia rozwoju źródeł światła. Opracowano wtedy pierwsze lampy UV o budowie rurowej. Ta konstrukcja rozszerzała zakres zastosowań oraz zapewniała możliwość konfiguracji zgodnej z potrzebami użytkownika. Dopiero w latach 50-tych zainteresowano się szerzej tematem promieniowania ultrafioletowego i znacznie rozszerzono badania z nim związane. W latach 60-tych dezynfekcja z pomocą lamp bakteriobójczych podbiła rynek gospodarstw domowych i zaczęła być stosowana na szerszą skalę w przemyśle.

W obecnych czasach promieniowanie ultrafioletowe jest powszechnie wykorzystywane i w pełni dopuszczone do pracy w gospodarstwach domowych, jak i zastosowaniach komercyjnych. Metodę uznaje się za bardzo skuteczną i w pełni bezpieczną. Promienie UV nie niosą ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji związanych ze stanem zdrowia użytkownika zdezynfekowanej wody.

Za sukcesem lamp bakteriobójczych na rynku stoi także fakt, że jest w stanie usunąć z wody mikroorganizmy odporne na działanie związków na bazie chloru. Tak jest między innymi z bakteriami typu Giardia oraz Cryptosporidium.
Szacuje się, że w Europie do 1985 roku 1500 miejsc korzystających z oczyszczania wody z pomocą promieniowania ultrafioletowego. Po około 15 latach działało ich już około 6000, co dobrze pokazuje skalę całego przedsięwzięcia.

Największe działające lampy bakteriobójcze

W Polsce jednym z największych systemów dezynfekujących wodę z udziałem lampy bakteriobójczej jest zakład SUW Raba Dobczyce, gdzie wydajność to 5500 m3/h. Rekord światowy należy do Nowego Jorku, gdzie urządzenia UV dezynfekują 300 000 m3/h.

Lampy bakteriobójcze popularne w gospodarstwach domowych

Wiele lat rozwoju technologii promieniowania UV oraz obecności lamp bakteriobójczych na rynku rzutuje dużą popularnością także w Polsce. Ich zakładanie w przypadku własnych ujęć staje się normą i uznawane jest za bardzo skuteczną ochronę przed możliwością skażenia. Woda w całej domowej instalacji jest gotowa do wykorzystania i w pełni bezpieczna, niezależnie od miejsca poboru. Przeglądając oferty produktów do uzdatniania wody, można spotkać się nawet z systemami odwróconej osmozy, w których nieodłącznym elementem jest lampa bakteriobójcza, dodatkowo dezynfekująca wodę po całym procesie.

Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych urządzeń od producentów z całego świata. Choć przyjęło się, że większość lamp UV ma podłużny kształt, można znaleźć takie, w których woda przepuszczana jest przez klosz. Jeśli chodzi o nasz kraj, szczególnie proponowane są produkty pochodzące od trzech producentów: Viqua, TMA oraz Cintropur. Wszystkie z nich mają swoje zalety. A na które z propozycji szczególnie warto zwrócić uwagę?

Lampy bakteriobójcze Cintropur

Zaczynamy od propozycji, która z pewnością wyróżnia się na tle innych pod kilkoma względami. Belgijska, dobrze kojarzona z filtrów narurowych, marka Cintropur od niedawna ma w swojej ofercie także lampy bakteriobójcze. Przede wszystkim nie są to lampy UV o podłużnej budowie, lecz zamknięte w formie kloszu. Swoim kształtem przywodzą na myśl filtr narurowy. Cintropur zaproponował lampy bakteriobójcze ( jak: lampa bakteriobójcza Cintropur 2100 lub lampa bakteriobójcza Cintropur 4100) oraz kilkuetapowe produkty, w których skład wchodzi filtr mechaniczny oraz lampa bakteriobójcza (lampa bakteriobójcza Cintropur DUO-UV) lub potrójne, gdzie mamy do czynienia z filtrem mechanicznym, wkładem węglowym oraz lampą bakteriobójczą (lampa bakteriobójcza Cintropur TRIO-UV).

Promiennik UV został ukryty wewnątrz czarnego, nieprzezroczystego klosza. Dzięki temu wewnątrz, na całej szerokości, rozprzestrzeniają się promienie UV oczyszczające wodę. Żarnik jest tu wykonany ze szkła kwarcowego przy współpracy z dobrze znaną firmą Philips. Urządzenia od Cintropur są w pełni odporne na działanie wysokich temperatur, skoki ciśnienia, niekorzystne warunki pracy.

Lampy bakteriobójcze TMA

TMA jest polskim producentem lamp bakteriobójczych, działającym na rynku już od wielu lat. Proponowane przez nich lampy UV są produkowane na terenie Polski z podzespołów sprowadzanych od renomowanych producentów, w tym między innymi żarniki pochodzą od firmy Philips. Lampy UV TMA są dedykowane zarówno gospodarstwom domowym, jak i przemysłowi. Są dostępne w różnych rozmiarach.

Producent stworzył trzy serie:

Seria V dostępna w wydajnościach 0,5-11,0 m3/h

Seria AM – 18-550 m3/h

Seria AMX – 40-1400 m3/h

Oprócz tego TMA zaproponowało także dwie serie dedykowane użytkownikom basenów. Największą popularnością wśród lamp TMA cieszy się lampa bakteriobójcza TMA V25.

Lampy bakteriobójcze Viqua

Viqua jest kanadyjskim producentem, który cieszy się dużą popularnością w Polsce. Wcześniej można było się spotkać z tymi produktami pod nazwą marki Sterilight. Firma jest sfokusowana na tworzeniu rozwiązań do dezynfekcji z zastosowaniem promieniowania UV-C. Z tego właśnie powodu zyskała miano eksperta i specjalisty na arenie międzynarodowej. Misją tego producenta jest chęć zapewnienia łatwego dostępu do czystej wody nie tylko u odbiorców indywidualnych, ale również przedsiębiorców.

Lampy bakteriobójcze Viqua posiadają certyfikaty związane z bezpieczeństwem użytkowania, w tym: CSA, CE, NSE. Wszystkie gotowe produkty przechodzą testy sprawdzające działanie. Zaletą lamp bakteriobójczych Viqua jest z całą pewnością duża wydajność godzinowa. Wydajność modeli przeznaczonych na zastosowania domowe waha się od 0,3 do 2,5 m3/h. Producent w produkcji żarnika wykorzystuje około 70% mniej rtęci niż konkurencja, dzięki czemu proponowane lampy UV są naprawdę ekologiczne.

Skuteczna dezynfekcja wody

Wykorzystanie właściwości promieniowania ultrafioletowego do dezynfekcji wody wydaje się być ogromnym przełomem. Dzięki lampom bakteriobójczym obecnie wiele osób w swoich domach może korzystać z czystej i bezpiecznej wody. Jeśli posiadasz własne ujęcie wody, warto przemyśleć zakup takiego urządzenia.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward