Czy twarda woda może popsuć ekspres do kawy?

Ekspres do kawy jest urządzeniem, bez którego nie moglibyśmy się obyć w domach, biurach, swoich miejscach pracy. To urządzenie zapewnia dostęp do idealnie zaparzonej, ulubionej kawy o każdej porze. Aby jednak w pełni cieszyć się możliwościami ekspresu, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wody zasilającej! Dlaczego?

Z artykułów: Idealna herbata? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia herbaty?Idealna kawa? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia kawy? mogliśmy się dowiedzieć, jaka woda jest potrzebna, aby otrzymać aromatyczny i smaczny napój, pozbawiony osadów. Okazuje się, że jakość wody ma znaczenie także w kontekście samych urządzeń i naczyń, w których jest wytwarzana.

W przypadku ekspresu do kawy najgorszym wrogiem wydaje się być wysoki stopień twardości wody. Twarda woda stanowi spory problem z punktu użytkowania takiej wody oraz ze względu na stan techniczny instalacji. O tym, czym dokładnie jest i co warto o niej wiedzieć, możecie przeczytać w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?

Jak twarda woda niszczy ekspres do kawy?

O niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą napełnianie ekspresu do kawy twardą wodą często informują już sami producenci. W instrukcjach obsługi można znaleźć nawet niekiedy informację, że gwarancja nie będzie przyjmowana, jeśli do przygotowania kawy używana była woda o dużym stopniu twardości. Obecnie producenci wymagają regularnego odkamieniania. Niektóre urządzenia nawet same informują o potrzebie przeprowadzenia serwisu pod tym kątem.

A co się stanie, jeśli będziemy unikać odkamieniania ekspresu do kawy? Przede wszystkim uzyskamy napój o wiele gorszej jakości. Z czasem kawa może wyglądać o wiele mniej estetycznie, a aromaty i smak mogą stać się praktycznie niewyczuwalne. Odkładający się osad po twardej wodzie przytyka newralgiczne elementy, wężyki, przewody. Jego obecność może prowadzić do szybszego i poważniejszego rozwoju korozji. Skutkiem takiej sytuacji są poważne awarie i wydatki.

Warto pamiętać o tym, że w ekspresie do kawy zbiera się nie tylko osad z twardej wody, ale również tłuszcze pochodzące z kawy i mleka. To idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów. To już realne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Kawa przygotowywana w takim ekspresie może zwyczajnie szkodzić zdrowiu.

Dokładne czyszczenie ekspresu do kawy

Producenci ekspresów do kawy zalecają, aby ich czyszczenie było naprawdę dokładne i odbywało się regularnie, najlepiej zgodnie z zaleceniami do konkretnego modelu. Wśród komponentów, które należy czyścić warto wymienić: czyszczenie i opróżnianie pojemnika na fusy, dokładne czyszczenie obwodów do kawy, mycie bloku zaparzacza. Codziennie należy dokładnie czyścić obwody mleczne i opróżniać tackę ociekową.

Wszystko, co musisz wiedzieć o odkamienianiu ekspresu do kawy

Odkamienianie ekspresu do kawy jest zależne od kilku czynników, wśród których najważniejszym jest twardość wody oraz częstotliwość używania ekspresu do kawy. Im jest intensywniej użytkowany, tym częściej należy stosować odkamieniacz. Przy twardej wodzie proces musi być powtarzany co około 2 tygodnie. Przy miękkiej wodzie wystarczy raz na nawet 2 miesiące!

W internecie można spotkać się z różnymi sposobami na odkamienianie ekspres do kawy. Wśród nich są również te domowe na bazie kwasku cytrynowego, sody, a nawet octu. Akurat ich nie warto testować na swoim sprzęcie. Wszystko ze względu na fakt, że mogą to być substancje zbyt mocne dla niektórych, delikatniejszych komponentów ekspresu. Mogą prowadzić do ich szybszego zużycia, przecieków.

Najlepiej do odkamieniania używać środków dedykowanych przez samego producenta ekspresu do kawy. Wtedy ma się największą pewność, że skład odkamieniacza został dostosowany w taki sposób, aby nie narazić elementów z tworzyw sztucznych na zniszczenie. Jeśli nie znajdziemy takich produktów lub zaleceń, warto sięgnąć po uniwersalne preparaty do odkamieniania ekspresu do kawy. Są one dostępne w formie proszku, tabletek lub płynu. Instrukcje dotyczące zastosowania znajdują się na opakowaniu.

Najlepiej zacząć od uzdatniania wody!

Istnieje o wiele szybszy i prostszy sposób na to, aby zachować ekspres do kawy w idealnym stanie. Jest nim uzdatnianie wody. Używanie do zasilania wody, która nie pozostawi po sobie żadnych nalotów, niweluje potrzebę stosowania preparatów. Czyszczenie ekspresu do kawy będzie mogło być znacznie rzadsze i mniej wymagające. Czynność tę przeprowadzimy znacznie szybciej, a przy tym cały czas będziemy mieć pewność, że kawa charakteryzuje się najlepszymi walorami.

Wodę można uzdatniać w dwojaki sposób. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji domowników. Można zainstalować centralną stację uzdatniania wody, dzięki czemu uzyskamy wodę wysokiej jakości w całej instalacji. To może przynieść moc korzyści. Można też poprawić właściwości wody z zastosowaniem domowego filtra kuchennego. To już propozycja do podłączenia przy jednym miejscu poboru wody. Takie urządzenia są dedykowane wyłącznie do oczyszczania wody spożywczej.

Centralna stacja uzdatniania wody

Do uzyskania wody idealnej do parzenia kawy, miękkiej, ale równocześnie smacznej, pozbawionej chloru, można użyć zestawu składającego się ze zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. To bardzo wydajny duet, zapewniający smaczną wodę, która nie pozostawia osadu. Taki zestaw cechuje także bardzo duża wydajność. Można przeczytać o nim więcej w poświęconym artykule: Zmiękczacz wody i filtr z węglem aktywnym - połączenie idealne!

Jeśli w domu nie ma wystarczająco dużo miejsca na montaż aż dwóch urządzeń do uzdatniania wody, dobrą propozycją może być jeden produkt, który łączy w obie funkcje. Przykładem jest Ecoperla Herokompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. W butli ciśnieniowej znajdują się dwa rodzaje złoża filtracyjnego, które nie mieszają się ze sobą. Pierwszą jest węgiel aktywny, na którym woda jest oczyszczana z chloru, jego pochodnych, wielu substancji toksycznych. Następnie tak oczyszczona trafia na monosferyczną żywicę jonowymienną. Uzdatniona woda świetnie sprawdza się nie tylko na cele spożywcze, ale również do kąpieli. Ponadto brak osadów to proste sprzątanie. Ograniczamy także rachunki za ogrzewanie i zużycie środków czystości.

Filtr kuchenny na wodę idealną do ekspresu do kawy

Teraz kilka słów o znacznie bardziej kompaktowej propozycji. Do zasilania ekspresu do kawy z powodzeniem można zastosować wodę oczyszczaną przez filtr kuchenny. Ważne, aby wybrać taki, który przynajmniej częściowo niweluje stopień twardości wody. Tu bardzo dobrą i ciekawą propozycją jest Ecoperla Profine Zero. Ta naprawdę nowoczesna odwrócona osmoza zachwyca pod wieloma względami. Przede wszystkim wbudowany mieszacz pozwala na dowolne ustawienie i kontrolę mineralizacji wody. Same minerały pochodzą z wody surowej. Do tego zajmuje mało miejsca, a woda przepływa przez dwie równolegle położone membrany osmotyczne. Ponadto ostatnim etapem jest wkład składający się z membrany ultrafiltracyjnej połączonej z blokiem węglowym. Koniecznie obejrzyjcie filmik:

Ekspres do kawy może działać długo i wydajnie

Warto pamiętać o regularnym serwisowaniu ekspresu do kawy. To wydłuży jego żywotność i z pewnością zapobiegnie wielu problemom. Woda ma ogromny wpływ na to domowe urządzenie. W rozważaniach okazuje się, że dużym ułatwieniem może być decyzja o poprawie jakości wody w swoim domu na własną rękę. Przy okazji można wiele zyskać!

Komentarze (4)

  • Nastka
  • 2021-11-04 10:02:46
  Bez filtra osmotycznego nasz ekspres ciągle był zakamieniony. To najwygodniejsze i chyba najtańsze rozwiązanie do mieszkania.
  • Milena
  • 2021-11-08 08:11:12
  Żałuję, że nie zainteresowałam się tematem zmiękczania wody przed remontem mieszkania. Czytałam, że ludzie zakładają małe zmiękczacze do całej instalacji albo przynajmniej na jeden pion. Mamy osmozę w kuchni od kilku lat. Pewnie za jakiś czas będzie trzeba zmienić sprzęt. Fajnie, ze są teraz takie udoskonalenia jak osobny kranik z wodą zmineralizowaną.
  • Katarzyna
  • 2021-11-16 16:03:12
  Mój ekspres i reszta AGD są bezpieczne odkąd mam zmiękczacz na cały dom :)
  • Krzysiek
  • 2021-11-22 11:32:12
  Nie no w domu musi być odwrócona osmoza w kuchni. Inaczej czajnik i ekspres będą całe w kamienniu

Nowy komentarz

arrow_upward