Woda dla przyszłej mamy - jaką wodę pić w ciąży?

Ciąża to niezwykły czas w życiu przyszłej mamy, w którym musi wyjątkowo dbać o siebie. W tym procesie niezawodna jest oczywiście woda! Główny składnik naszego organizmu. Czy w tym okresie należy szczególnie zwrócić uwagę na jakość? Ile i jaką wodę należy pić? Po co pić wodę w trakcie ciąży?

Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne dla każdego organizmu. Pisaliśmy już o tym tu: Zadbaj o siebie, czyli jak mieć wodę zawsze przy sobie i dbać o nawodnienie? O właściwe ilości wypijanej wody powinni dbać także najmłodsi, co udowadniamy w artykule: Nawyk picia wody w szkole - jak go wypracować ze swoją pociechą? Właściwe nawodnienie dotyczy każdej grupy, a w szczególności powinny o nie zadbać kobiety w ciąży.

Po co potrzebna jest woda w ciąży?

Woda pełni tak samo ważną rolę i dla organizmu mamy, i dla organizmu dziecka. W przypadku ciąży, spożywana w odpowiedni sposób i we właściwych ilościach, jest w stanie uśmierzyć wiele dolegliwości, takich jak: nudności, wymioty czy problemy z układem moczowym. Do tego dba o właściwe nawilżenie skóry, dobre samopoczucie psychiczne. Woda pomaga w utrzymaniu właściwej masy ciała. Dla maluszka daje możliwość wymiany niezbędnych substancji, wspomaga pozbywanie się produktów przemiany materii oraz toksyn, stanowi niezbędny składnik płynu owodniowego, pozwala na prawidłowy rozwój tkanek i funkcji maluszka.

Ile wody pić podczas ciąży?

Aby obliczyć rekomendowaną ilość płynów do prawidłowego nawodnienia w ciągu dnia, warto wykorzystać do tego kalkulator nawodnienia. Są one dostępne na wielu stronach internetowych. Do tego kobiety w ciąży powinny doliczyć dodatkowo około 300 mililitrów wody. Średnio wypada, że przyszła mama powinna spożyć około 2300-2500 mililitrów płynów w ciągu dnia.

Warto też wziąć pod uwagę wiele zmiennych pojawiających się w ciągu dnia, które mają wpływ na nawodnienie. Wśród nich są: pogoda, wysiłek fizyczny, temperatura, obecność klimatyzacji w pomieszczeniu, przeziębienie, rodzaj wykonywanej pracy i wiele innych. Ilość przyjmowanych płynów jest więc zmienna. Przy doborze ilości należy brać pod uwagę wymienione czynniki.

Jak pić wodę?

Zasady co do metody nawadniania w ciągu dnia nie ulegają zmianie. Przede wszystkim trzeba pić wodę świeżą, która nie została narażona na oddziaływanie promieni słonecznych. Po wodę należy sięgać regularnie, w krótszych odstępach czasu. Należy pić ją niewielkimi łykami, w niedużych ilościach. Nie można czekać na pojawienie się pragnienia! To najlepszy sposób, aby woda w jak największej ilości dotarła do komórek organizmu i w pełni spełniała swoją funkcję.

Czy trzeba pić tylko wodę?

Woda powinna oczywiście stanowić główny płyn do codziennego nawadniania. Wszystko ze względu na fakt, że w tej formie najlepiej dociera do organów, nie zawiera kalorii. Mimo to nie trzeba się ograniczać tylko i wyłącznie do spożywania tego napoju! Dietetycy i lekarze polecają picie soków owocowych i warzywnych bogatych w witaminy. Należy jednak zwracać uwagę na ilość. Powinny to być maksymalnie dwie szklanki na dobę. Podobnie jest z produktami mlecznymi, jak kefir czy maślanka. Polecane są również delikatne napary. Przyszła mama powinna zadbać o ograniczanie wypijanej kawy.

UWAGA! Koniecznie należy unikać alkoholu oraz napojów energetycznych. Są niebezpieczne dla dziecka i nie działają na korzyść organizmu mamy. Lepiej wystrzegać się też gazowanych i niegazowanych napojów, zawierających w sobie sztuczne składniki, ogromne ilości cukrów i konserwantów. O ich negatywnym wpływie na zdrowie przeczytacie tutaj: Słodzone, kolorowe napoje czy woda do picia - co lepiej wybrać?

Co z wodą gazowaną?

Podczas ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby pić wodę gazowaną. Dwutlenek węgla zawarty w takiej wodzie nie zaszkodzi dziecku. Należy jednak zwrócić uwagę na wypijane ilości wody gazowanej. Zbyt duża ilość gazu może podrażnić układ pokarmowy, doprowadzając do wzdęć i niestrawności.

Najlepsza ilość minerałów w wodzie

Dość dużym dylematem okazuje się wybór wody pod względem ilości minerałów w niej obecnych. W ciąży lepiej pić wodę wysokozmineralizowaną, a może wodę, która jest dość uboga w minerały? Eksperci radzą, aby sięgać po wodę o niższej zawartości minerałów bądź po średniozmineralizowaną. Ilość tych składników nie powinna przekraczać 1500 mg/l. Wody o większym stężeniu są już uznawane za wody lecznicze. Ich stosowanie najlepiej jest skonsultować ze swoim lekarzem. Na pewno nie należy ich pić na własną rękę.

Woda do picia - znajdź swój sposób!

Obecnie mamy do wykorzystania całą pulę różnych sposobów na wodę pitną wysokiej jakości. Niektóre z nich, jak wybrane modele filtrów kuchennych, mogą zapewniać nie tylko smaczną i bezpieczną wodę, ale również korzyści dla środowiska! Przygotowaliśmy kilka rozwiązań na pozyskiwanie wody w swoim domu. Wszystkie są dostępne w naszym sklepie internetowym. Być może któryś z nich przypadnie Ci do gustu?

Ultrafiltracja

Ultrafiltracja doskonale sprawdza się do doszlifowania jakości wody średnio i mało zanieczyszczonej. Poprawia walory wody takie jak smak i zapach, a przy tym usuwa z wody między innymi: chlor, metale ciężkie, bakterie, wirusy, cysty. Oczyszcza wodę z zanieczyszczeń o wielkości do 0,1 mikrona. Pozostawia przy tym w wodzie naturalnie występujące minerały. Uzdatnia wodę na bieżąco i nie potrzebuje dodatkowego zbiornika na wodę. Przykładem jest Ecoperla Profine POU 2 i Ecoperla Profine POU 3.

Odwrócona osmoza

Dokładniejszą propozycją, która często daje możliwość uzyskania wody dopasowanej do oczekiwań, jest odwrócona osmoza. Membrana osmotyczna jest w stanie usunąć zanieczyszczenia nawet o wielkości pojedynczych jonów. Skuteczność zwalczania niekorzystnych substancji, w tym bakterii i wirusów z wody, sięga niemal 100%. Wielość różnorodnych modeli daje szerokie spektrum wyboru. Można znaleźć odwrócone osmozy jak Ecoperla Rosa. Zapewniają one dwa rodzaje wody – z jednej strony doskonale oczyszczoną, a z drugiej wzbogaconą o magnez i wolny wodór. Ecoperla Profine Zero z kolei daje możliwość regulacji minerałów wedle własnych potrzeb.

Zmiękczacz wody z kolumną węglową

Jeśli oprócz wody spożywczej chcielibyście korzystać z wody wysokiej jakości w całym domu, dobrze sprawdzi się centralna stacja uzdatniania wody. Aby zapewnić pełen komfort sobie, ale i przyszłemu domownikowi, najlepiej jest wybrać połączenie zmiękczacza wody z kolumną węglową. Dzięki temu w całej instalacji popłynie woda miękka, pozbawiona chloru i substancji toksycznych. Taka woda świetnie nadaje się do kąpieli, ponieważ nie podrażnia skóry, nadaje jej za to miękkość. Oprócz tego powinny też zniknąć kłopoty z wszechobecnym kamiennym osadem. Taki zestaw zapewnia wodę dobrą do picia, ale również doskonałą bazę dań i napojów. Więcej informacji przeczytacie w artykule poświęconym temu duetowi: Zmiękczacz wody i filtr z węglem aktywnym - połączenie idealne!

Jeśli w domu nie ma przestrzeni na montaż kolumny węglowej takiej jak Ecoperla Carbotower i zmiękczacza wody, można zastanowić się nad wyborem wersji kompaktowej, łączącej w sobie właściwości obu urządzeń. Takim produktem jest zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero.

Jeśli korzystasz z wody ze studni

Woda ze studni, niezależnie od tego, czy będzie wykorzystywana tylko do celów użytkowych, czy do picia, wymaga gruntownego przebadania. Należy zlecić profesjonalną analizę wody łączącą w sobie badania fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Na tej podstawie uzyskamy odpowiedź czy taka woda w ogóle jest bezpieczna. Jeśli badania jakości wody wykażą jakieś nieprawidłowości, należy skonsultować się ze specjalistą w celu doboru właściwej stacji uzdatniania wody. Więcej przeczytacie tutaj: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?

Woda, która wspomoże podczas ciąży

Odpowiednie nawodnienie może zadbać o właściwy rozwój dziecka i dobre samopoczucie przyszłej mamy. Wodę można pozyskiwać na wiele sposobów jednak instalacja własnego filtra kuchennego lub stacji uzdatniania wody przyniesie wiele korzyści także po narodzinach maluszka. Potwierdzają to choćby artykuły: 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu!, Popularne systemy do filtracji wody w kuchni

Komentarze (1)

    • Mila
    • 2021-11-09 10:57:12
    Fajny artykuł i filmy. Właśnie szukam filtra kuchennego dla siebie.

Nowy komentarz

arrow_upward