Dlaczego woda niszczy ubrania?

Wygląd naszych ubrań zależy od wielu czynników. Liczy się nie tylko jakość tkaniny czy sposób szycia, ale też częstotliwość ich noszenia i sposoby pielęgnacji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaką w tym wszystkim rolę odgrywa woda. A jak się okazuje - bardzo dużą. Czy wiesz, dlaczego na Twojej ulubionej białej koszulce pojawiają się nieestetyczne żółte przebarwienia? Jak to się stało, że wełniany sweter od babci przestał być miękki i puszysty zaledwie po jednym praniu? Sprawdź, dlaczego woda niszczy ubrania!

W jaki sposób woda niszczy ubrania?

Nawet najlepszej jakości ubrania nie zachowają swojego pierwotnego wyglądu, jeśli będą regularnie prane w wodzie o kiepskim składzie. Po czym poznać, że woda do prania pozostawia wiele do życzenia?

  • Tkaniny są sztywne, nieprzyjemne w dotyku i szorstkie pomimo stosowania płynów zmiękczających
  • Na ubraniach pojawiają się zacieki oraz resztki proszku do prania
  • Białe tkaniny szarzeją, żółtą lub mają rdzawe przebarwienia
  • Pomimo stosowania wysokiej jakości detergentów, efekty prania są niezadowalające
  • Ubrania nie pachną świeżością

Składniki wody, które wpływają na wygląd ubrań

Fizykochemiczny skład wody ma niebagatelne znaczenie dla wyglądu pranych w niej tkanin. Przyczyną kiepskiej kondycji naszych ubrań, szorstkości ręczników, czy zszarzałej pościeli jest bowiem wysoki stopień twardości wody, a także wysokie stężenia żelaza i manganu. Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zaradzić?

Żelazo i mangan w wodzie

Za największego wroga czystych ubrań i “niszczyciela” tkanin uważa się powszechnie żelazo i towarzyszący mu mangan. Już niewielkie przekroczenie norm tych pierwiastków może wywołać spore szkody w naszej szafie. 

Żelazo w wodzie do prania powoduje przede wszystkim rdzawe przebarwienia, natomiast mangan sprawia, że białe tkaniny stają się szare. Taki stan rzeczy jest po części wynikiem reakcji, jakie zachodzą w wodzie przy kontakcie z tlenem. Jony żelaza i manganu wytrącają się w formie nierozpuszczalnych związków, które osadzają się głęboko we włóknach pranych ubrań, skąd praktycznie nie da się ich usunąć. 

Wysokie stężenie żelaza i manganu w wodzie można zauważyć po rdzawym lub smolistym osadzie na armaturze, w wannie lub w umywalce. Z drugiej strony, dokładne stężenie tych pierwiastków w wodzie można poznać zlecają kompleksowe fizykochemiczne badanie wody, które jest niezbędne na etapie doboru odpowiedniej metody uzdatniania. Przeczytaj też: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?

Twarda woda

Równie problematyczna, jak żelazo i mangan, jest twarda woda. Zjawisko to dotyczy zarówno własnych ujęć, jak wody wodociągowej. Im wyższy jest stopień twardości wody, tym większe są problemy z kamieniem kotłowym oraz wysokim napięciem powierzchniowym wody. Przeczytaj: Twarda woda - co to za zjawisko? oraz sprawdź, po czym poznać, że woda jest twarda.

W kontekście prania, użytkowanie twardej wody wiąże się z występowaniem dwóch problemów. Wytrącający się z wody kamienny osad często pozostaje na powierzchni tkaniny sprawiając, że pranie jest szorstkie i wydaje się nadmiernie pogniecione. Tkaniny szybciej też ulega przetarciom i przedarciom. Z kolei wysokie napięcie powierzchniowe wody obniża skuteczność detergentów, również tych określanych jako “z wyższej półki”. Ani proszki do prania, ani płyny do płukania tkanin nie mogą się dobrze rozpuścić w twardej wodzie, przez co trudno zauważyć efekty ich stosowania. Detergenty nie chcą się bowiem dobrze pienić, kiepsko też rozprowadzają się po tkaninach. W rezultacie, aby uzyskać pożądany efekt, stosujemy ich więcej niż zalecają producenci, ze szkodą dla środowiska i naszego portfela. 

Warto również pamiętać, że kiedy stopień twardości wody jest wysoki, nie zaleca się stosowania proszków do prania w formie sypkiej. Ponieważ granulki detergentu nie rozpuszczają się dobrze w wodzie, bardzo często ich pozostałości tworzą na ubraniach trudną do usunięcia i nieatrakcyjną wizualnie warstwę osadu. Więcej na ten temat przeczytasz w poprzednim artykule: Poznaj zaskakujące fakty dotyczące prania w twardej wodzie.

Jak można zadbać o ubrania podczas prania?

O ubrania można zadbać na kilka sposobów, jednak warto zacząć od podstaw. Zamiast walczyć ze skutkami twardej czy zażelazionej wody, najlepiej usunąć przyczynę problemu. W praktyce oznacza to montaż odpowiedniego systemu uzdatniania wody. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Na początek konieczne jest badanie. Przeczytaj po co jest potrzebna fizykochemiczna analiza wody lub zapoznaj się z opinią ekspertów. 

Na rynku dostępne są różne sposoby, dzięki którym można walczyć z zanieczyszczeniami w wodzie. Wiele z nich usuwa niestety tylko skutki, a nie przyczyny problemów. Aby należycie zadbać o swoje ubrania, warto zastosować metody, które całkowicie wyeliminują z wody zanieczyszczenia powodujące niszczenie tkanin. 

Odżelazianie wody

Usuwanie żelaza i manganu z wody, szczególnie jeśli występują w dużych stężeniach, odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń - odżelaziaczy i odmanganiaczy wody. Wśród dostępnych na rynku modeli, największą popularnością cieszą się urządzenia ze wstępnym napowietrzaniem wody, w tym: odżelaziacze wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza, takie jak Ecoperla Oxytower oraz klasyczne urządzenia działające we współpracy z ocynkowanym zbiornikiem hydroforowym, takie jak Ecoperla Sanitower. O tym jak dokładnie działają odżelaziacze wody opowiada ekspertka Ecoperla.

Zmiękczanie wody

W kontekście twardej wody, najlepszym sposobem na eliminację problemu jest centralny zmiękczacz wody. Choć dobrej jakości urządzenie bywa dużą inwestycją, w perspektywie czasu montaż zmiękczacza wody zawsze okazuje się lepszym rozwiązaniem niż dalsze korzystanie z twardej wody. 

Wybór konkretnego urządzenia jest uzależniony od zużycia wody, jej stopnia twardości i od indywidualnych preferencji użytkowników. Osoby, które szukają ekonomicznego zmiękczacza wody mogą rozważyć montaż Ecoperla Toro. W kontekście oszczędności miejsca montażowego świetnie sprawdzi się Ecoperla Vita, natomiast Ecoperla Hero z węglem aktywnym poprawi smak i zapach wody. Przy dużym zużyciu wody warto rozważyć zakup dwuczęściowego zmiękczacza wody Ecoperla Softower. Sprawdź również, jak działają zmiękczacze wody.

Usuwanie kilku zanieczyszczeń jednocześnie, czyli stacje wielofunkcyjne

Korzystając z wody studziennej należy brać pod uwagę, że oprócz żelaza, manganu i wysokiego stopnia twardości, mogą się w niej znaleźć również inne zanieczyszczenia. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się stacja wielofunkcyjna, taka jak Ecoperla Multitower, zawierająca mieszankę złóż filtracyjnych. Takie urządzenie może wyeliminować z wody kilka zanieczyszczeń jednocześnie, w tym wspomniany mangan, żelazo, wysoki stopień twardości wody, a dodatkowo również jon amonowy i związki organiczne.

Woda bez zanieczyszczeń to tkaniny w perfekcyjnej kondycji 

Dobra jakość wody to gwarancja, że Twoje ubrania przez długi czas pozostaną w świetnej kondycji, ale nie tylko. Pozbawiona zanieczyszczeń woda ma również optymalne parametry organoleptyczne, jest bezpieczna dla zdrowia i neutralna dla instalacji. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniej stacji uzdatniania. Nie wiesz, jakie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie? Skontaktuj się z nami i zadbaj o swoje gospodarstwo domowe pod okiem specjalistów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward