Dlaczego woda z kranu wydaje się być śliska?

Masz poczucie, że z Twojego kranu płynie woda, która wydaje się być śliska? Doskonale się pieni, ale nie spłukuje mydła? Co odpowiada za powstawanie takiego zjawiska? Czy śliska woda jest niebezpieczna? Czy da się coś zrobić, aby woda nie sprawiała wrażenia śliskiej?

Skąd uczucie, że woda w kranie jest śliska?

Niektórym może wydawać się, że uczucie śliskości podczas mycia rąk świadczy o tym, że w wodzie mogą znajdować się bakterie. Niektórzy rezygnują niemal natychmiast z korzystania z takiej wody w obawie przed możliwością powstania dolegliwości skórnych, a nawet zdrowotnych. Na szczęście te obawy są nieuzasadnione! Za to, że woda jest śliska wcale nie odpowiadają bakterie! Takie uczucie jest spowodowane tym, że z kranu płynie bardzo miękka woda!

Miękka woda jest przeciwieństwem twardej wody, czyli wody o dużej zawartości związków wapnia i magnezu. Dokładne informacje na jej temat znajdziecie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? Miękka woda nie pozostawia po sobie kamienia kotłowego. Ma też znacznie mniejsze napięcie powierzchniowe. To oznacza, że wszelkie środki czystości doskonale się w niej rozpuszczają i pienią. Wystarczą naprawdę małe ilości do uzyskania odpowiednich efektów. Ta sama sytuacja dotyczy także mydła. Przy nałożeniu większej ilości tak dobrze się rozpuszcza, że trudniej jest je spłukać. Ma się wrażenie, jakby woda była bardzo śliska.

Kiedy mamy do czynienia z tak miękką wodą?

Występowanie tak bardzo miękkiej wody może być naturalne. Zdarzają się obszary, na których stopień twardości wody jest naprawdę bardzo niski. Tak jest na przykład na obszarach górskich. Wtedy nie potrzeba żadnych urządzeń zmiękczających wodę, ponieważ ta jest miękka z natury i taka dostarczana do gospodarstw domowych.

Miękką wodę można uzyskać praktycznie w każdym gospodarstwie domowym przy zastosowaniu odpowiedniej stacji uzdatniania wody. Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym sposobem jest centralny zmiękczacz wody. To urządzenie montuje się na wejściu wody do budynku. Surowa woda wpływa do wnętrza urządzenia, na żywicę jonowymienną. Wewnątrz butli ciśnieniowej dochodzi do procesu wymiany jonowej. Dzięki niemu jony tworzące twardość wody są wymieniane na neutralne jony sodu. W taki sposób uzyskuje się miękką wodę. Większość tego typu urządzeń jest fabrycznie ustawiona w taki sposób, aby woda była zmiękczana całkowicie. Stąd podczas użytkowania zmiękczonej wody może pojawić się uczucie śliskości. O zmiękczaczach wody więcej możecie dowiedzieć się między innymi z artykułów: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?, Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Przy własnym ujęciu wody bardzo często polecane są stacje wielofunkcyjne. Jeśli tylko pozwalają na to parametry wody surowej i warunki panujące w domu, to polecane rozwiązanie. Stacje wielofunkcyjne są wypełniane specjalnie wyselekcjonowaną mieszanką złóż, dzięki której na drodze uzdatniania redukowanych może być jednocześnie aż pięć zanieczyszczeń: żelazo, mangan, twardość wody, związki organiczne i jon amonowy. W tym wypadku twardość wody podlega całkowitej redukcji. Dokładne informacje tutaj: Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona?

Czy miękka woda jest dobra?

Użytkowanie miękkiej wody niesie ze sobą wiele zalet. Wie o tym coraz więcej osób i coraz większe grono decyduje się na założenie z tego powodu zmiękczacza wody. Przede wszystkim są to bardzo duże oszczędności. Brak osadów oznacza niskie rachunki za energię, doskonały stan kotła grzewczego i zachowanie warunków gwarancyjnych, brak potrzeby serwisowania i wymiany sprzętów na nowy. Pralkę, zmywarkę, czajnik, ekspres do kawy w idealnym stanie. Dobre efekty prania, szybsze sprzątanie, mało zużywanych środków czystości. Do tego jeszcze bardzo dobry stan skóry i włosów dzięki kąpielom w miękkiej wodzie, aromatyczne i doskonale wyglądające napoje oraz potrawy. O wszystkich zaletach miękkiej wody możecie dowiedzieć się z artykułów: Która woda lepiej sprawdza się w łazience? Miękka czy twarda?, 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu!

Czy trzeba zwiększać twardość wody?

Dla osób, które wcześniej nie korzystały z tak miękkiej wody, w pierwszym momencie odczucie śliskości może się wydać dziwne, niechciane. Obserwujemy jednak, że wielu właścicieli zmiękczaczy wody z czasem przekonuje się i przyzwyczaja do bardzo miękkiej wody. Korzystanie z takiej staje się normą. Nie ma więc konieczności podnoszenia stopnia twardości wody. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jest jednak przypadek, w którym to dość istotne, aby twardość wody była wyższa.

Kiedy woda nie powinna być zbyt miękka?

Miękka woda nie pozostawia po sobie osadów, dzięki czemu jest w stanie zaoszczędzić naprawdę wielu problemów w całym gospodarstwie domowym. Są jednak sytuacje, w których wartość twardości wody nie powinna wynosić 0 CaCO3/l. Takim przypadkiem jest posiadanie instalacji wykonanej w całości lub częściowo z miedzi. Całkowicie miękka woda może wchodzić z tym materiałem w reakcję, której skutkiem jest korozja oraz zmiana właściwości organoleptycznych wody. Z tego względu tutaj minimalną wymaganą twardością wody jest 60 mg CaCO3/l. Szczegóły znajdziecie w artykule: Instalacja sanitarna a zmiękczacz wody - czy montaż jest zawsze możliwy?

W jaki sposób sprawić, aby woda nie była śliska?

Jeśli korzystamy z naturalnie bardzo miękkiej wody, można spróbować zwiększyć jej twardość za pomocą urządzenia do uzdatniania wody ze specjalnie przystosowanym do tego celu złożem. Warto zgłosić się do specjalisty z branży uzdatniania wody i zapytać o szczegóły w tym zakresie.

Z kolei, jeśli w domu jest zamontowany zmiękczacz wody, który całkowicie niweluje jej twardość, można zastosować dwa rozwiązania. Pierwszym jest zmiana ustawień w głowicy sterującej. Niektóre ze zmiękczaczy wody dysponują taką funkcją, że wystarczy ustawić w panelu twardość wody, którą faktycznie chce się uzyskać. Dzięki temu urządzenie samo podmiesza wodę zmiękczoną z surową, dając ostatecznie wodę o oczekiwanym stopniu twardości. Drugą możliwością (jeśli zmiękczacz wody nie ma takiej funkcji w głowicy sterującej), jest użycie by-passu. Dzięki temu samodzielnie, mechanicznie, można ustawić taką twardość wody, z jakiej autentycznie chcielibyśmy korzystać.

Dzięki przedstawionym rozwiązaniom będzie można uzyskać wodę, która w odczuciu nie będzie przypominała śliskiej, ale jednocześnie nie będzie też pozostawiała po sobie sporych osadów kamienia kotłowego, czy też pogarszała działania środków czyszczących. Dzięki takiemu rozwiązaniu można również uzyskać wodę, która idealnie sprawdzi się przy instalacjach całkowicie lub częściowo wykonanych z miedzi.

Miękka woda w domu? Jak najbardziej!

Miękka woda w domu to nie wróg, a prawdziwy przyjaciel! Jest w stanie pomóc sporo zaoszczędzić, zadbać o stan kotła grzewczego oraz AGD korzystającego z wody, wspomóc regenerację skóry i włosów, zadbać o to, aby pranie było miękkie w dotyku i pachnące. To spore korzyści finansowe i duży codzienny komfort. Nie ma więc nad czym się zastanawiać! Miękka woda to doskonały wybór do każdego gospodarstwa domowego!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward