Który zmiękczacz wody jest idealny dla Ciebie? Przegląd rozwiązań

Zmiękczacze wody są coraz lepiej znane i bardziej doceniane. Na rynku znajdziemy wiele modeli od różnych producentów. Czym kierować się przy wyborze idealnego zmiękczacza wody? Na jakie cechy szczególne lub funkcje najlepiej jest zwrócić uwagę? Którym propozycjom warto przyjrzeć się szczególnie?

Skuteczna walka z twardą wodą dzięki zmiękczaczom wody

Twarda woda nie jest zagrożeniem dla zdrowia, jednak stanowi dość spory problem w przypadku stanu technicznego domowych instalacji oraz codziennego użytkowania na wielu polach. To zjawisko może wystąpić zarówno w wodzie studziennej, jak i wodociągowej, a ludzie borykają się z nim jak Polska długa i szeroka, o czym w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?

Oczywiście, z problemem można walczyć doraźnie poprzez użytkowanie środków odkamieniających, jednak efekty są krótkotrwałe i niepełne. Ponadto w taki sposób nie da się ochronić ani kotła grzewczego, ani samych rur przed oddziaływaniem twardej wody. Eksperci z branży uzdatniania wody powiedzą jednogłośnie, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tego problemu jest centralny zmiękczacz wody!

Zmiękczacze wody - różnice i podobieństwa

Choć wszystkie zmiękczacze wody składają się z podobnych komponentów, jak głowica sterująca, zbiornik na sól regeneracyjną, żywica jonowymienna i wszystkie działają na zasadzie wymiany jonowej, posiadają kilka wyróżników. Tutaj producenci potrafią mieć naprawdę wielką wyobraźnię, a wszystko w celu jak najdokładniejszego dostosowania urządzenia do oczekiwań rodziny i domu, w którym zmiękczacz wody ma stanąć.

Stąd właśnie tak duża różnorodność funkcji, inne kształty, budowa i wymiary kabinetów. Praktycznie każda z propozycji obecnych w naszym sklepie internetowym jest nieco inna. O dodatkowych funkcjach w zmiękczaczach wody pisaliśmy już przy okazji artykułu: Dodatkowe funkcje w zmiękczaczach wody - co warto wybierać? Dziś chcielibyśmy pokazać najciekawsze propozycje zmiękczaczy wody dopasowanych do konkretnych potrzeb. Często piszecie do nas z prośbą o pomoc w doborze urządzenia do preferencji. Ten artykuł może stanowić pewnego rodzaju ściągę.

Jeśli mieszkasz w bloku

Ostatnimi czasy zgłasza się do nas coraz więcej osób mieszkających w bloku, które chciałyby mieć możliwość korzystania z miękkiej wody bez stosowania półśrodków. Montaż zmiękczacza wody w mieszkaniu jest możliwy, o czym pisaliśmy w artykule: Twarda woda w bloku - co możesz zrobić z twardą wodą w mieszkaniu? Niestety, nie w każdym przypadku instalacja będzie do tego przystosowana, jednak zawsze warto się zorientować. W przypadku mieszkań dobrą propozycją będą małe modele zmiękczaczy wody. Bez problemu zmieszczą się nawet w zabudowie w korytarzu i zapewnią miękką wodę na potrzeby domowników. Pierwszą z propozycji jest 12-litrowy Ecoperla Vita 12. To zmiękczacz wody w przystępnej cenie, wykonany na bazie solidnych komponentów, trwały z bardzo funkcjonalną obudową. Więcej o nim w recenzji: Zmiękczacze wody Ecoperla Vita - jakość i trwałość w niewielkich gabarytach

Druga propozycja pochodzi z serii Ecoperla Slimline CS. Ecoperla Slimline CS 14 jest wyposażony w dźwiękowy alarm poziomu soli, system zapobiegający tworzeniu się mostów solnych. Ecoperla Perfect System, przepływ przeciwprądowy, solankowanie proporcjonalne zapewniają minimalny koszt miesięcznego użytkowania.

Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią

Wiele osób marzy o korzystaniu z miękkiej wody, jednak po szybkim przeglądzie okazuje się, że w domu brakuje miejsca na instalację zmiękczacza wody. W związku z tym potrzebny jest model, który zajmie minimum przestrzeni. Tutaj dobrymi propozycjami będą Ecoperla Toro 20 lub Ecoperla Toro 35. Opływowy kształt oraz nietuzinkowa obudowa, złożona z dwóch części, zapewnią łatwy montaż nawet w trudniejszych pomieszczeniach. Alternatywą jest Ecoperla Vita 25, wykonany z trwałego tworzywa i zaprojektowany z myślą o małych przestrzeniach.

Jeśli chcesz, aby koszty użytkowania były minimalne

Na miesięczny koszt użytkowania zmiękczacza wody składa się kilka czynników. Największy generuje zużycie wody i soli na regenerację. To jest zależne od samego urządzenia, ale również zużycia wody w domu. Warto wybierać zmiękczacze wody wyposażone w dodatkowe funkcje, jak Ecoperla Perfect System. To system dzięki któremu na regenerację pobierane są minimalne możliwe ilości wody i soli, bez szkody dla samej wydajności procesu. Więcej w artykule: Ecoperla Smart, Perfect, Security System - po co są? Jak działają?

Mniejsze zużycie regenerantu jest możliwe dzięki regeneracji UpFlow, przy zastosowaniu żywicy monosferycznej. Dobrym rozwiązaniem jest również solankowanie proporcjonalne. Warto szukać zmiękczaczy wody z tymi cechami.

Jeśli zużycie wody jest duże

W takim przypadku lepiej wybrać produkt o nieco większej wydajności. Takie stanowią dwuczęściowe zmiękczacze wody, które są dobrze przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Zajmują nieco więcej miejsca niż wersje kompaktowe, jednak są w stanie zmiękczyć wodę nawet przy nieco większym zapotrzebowaniu, na przykład jeśli oprócz na cele użytkowe potrzebna jest też woda do basenu. W tym wypadku świetnie spisze się zmiękczacz wody z serii Ecoperla Softower.

Jeśli potrzebujesz nie tylko miękkiej wody

Niekiedy kłopotem jest nie tylko twarda woda, ale również specyficzny smak i zapach, jaki tworzy chlor, jego pochodne i nie tylko. W takim wypadku ciekawą propozycją może okazać się kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, który zapewni miękką wodę, o właściwym smaku, zapachu i barwie, która nadaje się do picia oraz do kąpieli. Takim produktem jest Ecoperla Hero. Posiada dwie warstwy złoża - pierwszą stanowi węgiel aktywny, a drugą żywica jonowymienna. Warstwy nie ulegają zmieszaniu podczas regeneracji. Więcej w recenzji produktu:

Jeśli chcesz mieć stałą kontrolę nad zmiękczaczem wody

Stałą kontrolę nad pracą zmiękczacza wody może zapewnić możliwość połączenia urządzenia z Twoim telefonem lub tabletem. Serią z wbudowanym modułem WiFi jest Erie IQsoft Eco. Te produkty posiadają dedykowaną aplikację. Dzięki konfiguracji jesteśmy w stanie sprawdzić zużycie wody, skontrolować czy urządzenie działa prawidłowo, a nawet włączyć tryb wakacyjny.

Jeśli potrzebujesz przypomnienia o dosypaniu soli

Wśród przyszłych właścicieli zmiękczaczy wody jest spore grono zajętych i zapominalskich. Dla tych właśnie zostały stworzone urządzenia z systemami przypominającymi o potrzebie napełnienia zbiornika solanki. Pierwszym rozwiązaniem jest wspomniana już wyżej seria Erie IQsoft Eco z wbudowanym modułem WiFi. Zmiękczacz wody przypomina o obowiązku poprzez aplikację. Z kolei seria Ecoperla Slimline CS jest wyposażona w dźwiękowy alarm poziomu soli.

Zmiękczacze wody w różnym zakresie cenowym

Zmiękczacze wody różnią się od siebie ceną w zależności od ilości złoża, funkcji oraz linii. Najmniejsze modele do mieszkań w bloku dostaniemy już od 3 000 złotych. Ekonomiczny Ecoperla Toro 20 jest dostępny już w cenie około 2 800 złotych. Za zmiękczacz wody z węglem aktywnym obecnie zapłacimy około 4 800 złotych. Dwuczęściowe zmiękczacze wody są dostępne w przedziale 4-5 tysięcy złotych w zależności od wielkości.

Zwracaj uwagę na komponenty

Przy wyborze najlepszego modelu zmiękczacza wody warto kierować się jakością komponentów. Ważne jest zastosowane złoże filtracyjne oraz głowica sterująca. Wszystkie ważne informacje na ten temat znajdują się w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?, a także Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Najlepsza odpowiedź na Twoje potrzeby

Wśród tylu zmiękczaczy wody z pewnością jest ten jeden, który będzie idealny do Twojego domu i będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom. W razie dodatkowych pytań, służymy radą - skontaktuj się z nami.

Komentarze (2)

  • Adam
  • 2021-11-08 08:23:51
  Idealny byłby Hero, chyba dla każdego :) Ale ja możliwości finansowe nie sięgają tej półki cenowej, można spokojnie sięgnąć po Toro czy Vitę :)
  • Kasia
  • 2021-12-13 14:19:46
  Mamy zmiękczacz od dawna. Nie pamiętam jakiej firmy. Ostatnio mąż zamontował też Ecoperla carbotower. Efekt piorunujący. Wreszcie woda nie tylko jest miękka, ale też bez chloru. Kąpiel nie wysusza skóry i włosów. Polecam

Nowy komentarz

arrow_upward