Twarda woda w bloku - co możesz zrobić z twardą wodą w mieszkaniu?

Twarda woda to cała masa problemów, o czym wiadomo już nie od dziś. W artykułach i poradnikach możemy najczęściej natrafić na propozycje walki z nią w domach jednorodzinnych. Co jednak zrobić, jeśli mamy mieszkanie w bloku i chcemy się jej skutecznie pozbyć? Czy montaż zmiękczacza wody w ogóle wchodzi w grę?

Twarda woda wszędzie jest uciążliwa!

Twarda woda jest zjawiskiem, które występuje na terenie całej Polski, niezależnie od wykorzystywanego ujęcia wody. Skoro jest obecna w domach jednorodzinnych, to oznacza, że płynie też w mieszkaniach, gdzie potrafi być tak samo, a nawet jeszcze bardziej uciążliwa. Opis samego zjawiska znajdziecie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? Aby przekonać się o tym, czy ten problem na pewno dotyczy także Twojego gospodarstwa domowego, możesz przeprowadzić test twardości wody. Jak go wykonać? Instrukcje w artykule: Jak zbadać twardość wody w domu?, a także w filmiku instruktażowym od polskiej marki Ecoperla:

Kiedy twarda woda płynie w mieszkaniu

Twarda woda w bloku to praktycznie takie same kłopoty, jak w domach wolnostojących. W niektórych przypadkach odchodzą jedynie problemy związane ze stanem kotła grzewczego. Ile tracimy dokładnie przez twardą wodę? Przekonaj się czytając: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? oraz serii artykułów opisujących najczęstsze problemy, z jakimi musimy zmagać się z powodu użytkowania wody o zbyt wysokim stopniu twardości: Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit?, Walka z twardą wodą - jak to zrobić szybko i skutecznie?, Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie!

Jak walczyć z twardą wodą w bloku?

Twardą wodę da się pokonać nie tylko w domu jednorodzinnym, ale również w mieszkaniu. Oto kilka sposobów, jakie można zastosować, by zapomnieć o uciążliwych kłopotach.

Środki odkamieniajace

Środki odkamieniające w postaci płynów i proszków to jedne z najpopularniejszych sposobów na radzenie sobie z kamiennym osadem w polskich domach. Warto jednak pamiętać, że nie zwalczają one przyczyny w postaci twardej wody, a jedynie zapobiegają osadzaniu się kamienia na powierzchniach. W taki sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia awarii pralki. W perspektywie długiego użytkowania można jednak stracić sporą kwotę. Nie należą do najtańszych, a ponadto wymagają sporego zaangażowania z naszej strony podczas użytkowania.

Filtry pralkowe i prysznicowe

Dobrą opcją na punktową walkę z kamieniem po twardej wodzie wydają się być filtry łazienkowe. Na przykład filtry pralkowe zawierają w sobie polifosfat, który zapobiega wytrącaniu się kamienia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku preparatów chemicznych. Podczas kąpieli można zastosować filtr prysznicowy. Są one zazwyczaj wypełnione złożem o nazwie KDF. Zadaniem jest minimalizacja oddziaływania składników zawartych w wodzie na skórę.

Filtr kuchenny

Jeśli zależy nam na zwalczeniu osadu w ekspresie do kawy, parowarze, żelazku, a do tego chcemy spożywać napoje i dania o estetycznym wyglądzie, bez cząsteczek osadu z twardej wody, można zastanowić się nad instalacją filtra kuchennego pod zlewozmywakiem w kuchni. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie odwrócona osmoza. Najlepsze propozycje przygotowaliśmy w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni

Filtr narurowy z wkładem zmiękczającym

To dobra opcja, jeśli w domu kompletnie nie ma miejsca oraz warunków na montaż większego urządzenia w postaci zmiękczacza wody. Tutaj, podobnie jak w już wspomnianych zmiękczaczach wody, mamy do czynienia z żywicą jonowymienną, na której zachodzi wymiana jonów. Jednak powierzchnia jest znacznie mniejsza. To oznacza słabsze efekty, a do tego dość duże koszty eksploatacyjne. Ostatecznie jednak lepiej zastosować jakąkolwiek ochronę niż żadną.

Zmiękczacz wody

Najlepszą opcją jest ostatnia z prezentowanych na tej liście, czyli centralny zmiękczacz wody. Dlaczego? To wydajny i efektywny sposób, który pozwoli poradzić sobie z problemem twardej wody i zwalczyć przyczynę, a nie wyłącznie skutki. Zmiękczacze wody posiadają dostatecznie dużą powierzchnię kontaktu złoża z surową wodą, by przynosić oczekiwane efekty. Jak dokładnie działają? O tym w filmiku oraz artykułach: Żywica jonowymienna a zmiękczacz wody - co warto wiedzieć? oraz Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody?

Zaletą zastosowania tego urządzenia jest fakt, że miękka woda przepływa także w niewidocznych miejscach, mogących ulec awarii, jak choćby rury. To doskonała metoda na to, aby woda była komfortowa w użytkowaniu niezależnie od zastosowania oraz miejsca jej poboru w domu. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Instalacja zmiękczacza wody - czy warto?

Kiedy można zamontować zmiękczacz wody?

Niestety, już na wstępie należy zaznaczyć, że nie każde mieszkanie nadaje się do montażu zmiękczacza wody. Czynnikami umożliwiającymi przeprowadzenie takich działań jest układ mieszkania oraz dostęp do instalacji. Jeśli w mieszkaniu istnieje dostęp do instalacji z ujęciem wody zimnej i ciepłej oraz są ku temu sprzyjające warunki, bez trudu można zamontować zmiękczacz wody na ujęciu z wodą zimną. W tym wypadku dobrze, aby kuchnia oraz łazienka miały wspólne zasilanie w wodę. Jeżeli natomiast w mieszkaniu ogrzewamy wodę samodzielnie za pomocą kotła grzewczego, nie ma praktycznie żadnego problemu, a instalacja powinna być jak najbardziej możliwa do przeprowadzenia. Dodatkowo warto jeszcze przeczytać: Instalacja sanitarna a zmiękczacz wody - czy montaż jest zawsze możliwy? oraz Montaż zmiękczacz wody - o czym pamiętać? Jak go przeprowadzić?

Najważniejsze porady związane z montażem zmiękczacza wody

Warto pamiętać, że w blokach zazwyczaj znajduje się oddzielne ujęcie z wodą ciepłą. Zmiękczacz wody możemy podpiąć jedynie na wejściu zimnej wody. W takiej sytuacji musimy więc liczyć się z tym, ze nie będzie możliwości całkowitego zmiękczenia wody przeznaczonej choćby do kąpieli. Miękką wodę będzie z pewnością zasilana pralka, zmywarka, będzie można z niej korzystać do celów spożywczych, spłukiwania toalety. Pocieszający jest jednak fakt, że przy zmieszaniu ciepłej wody z zimną z pewnością uda się zmniejszyć sumaryczną twardość wody, dzięki czemu nie powinna ona zostawiać po sobie tak uciążliwych osadów i być znacznie bardziej komfortowa w użytkowaniu.

Jeśli woda po zmieszaniu nadal jest naprawdę uciążliwa, istnieje jeszcze jedna opcja. Jest nią rezygnacja z pobierania wody ciepłej z wodociągów na rzecz montażu zmiękczacza wody i kotła grzewczego. Tu jednak minusem jest wysoki koszt takiej inwestycji i potrzeba zapewnienia większej ilości miejsca w domu.

Należy pamiętać, że warunkami koniecznymi do spełnienia przy chęci instalacji zmiękczacza wody w mieszkaniu jest czynne gniazdko elektryczne oraz zapewnienie odpływu do kanalizacji. W miejscu montażu musi również znaleźć się przestrzeń na instalację filtra narurowego z wkładem mechanicznym, który stanowi niezbędną ochronę zmiękczacza wody przed możliwością przedostania się do wnętrza cząstek stałych. Te mogłyby doprowadzić do awarii i zaprzestania działania sprzętu.

W przypadku mieszkań na parterze, które dysponują swoim ogródkiem ważne, aby zmiękczacz wody został zamontowany za rozgałęzieniem wody na dom oraz ogród. Do podlewania trawnika i zieleni powinniśmy używać wody surowej. Korzystanie ze zmiękczonej byłoby po pierwsze nieopłacalne, a po drugie taka woda zawiera nieco większe ilości sodu, co może niekorzystnie wpływać na stan roślin.

Na które zmiękczacze wody zwracać uwagę?

W bloku nie dysponujemy własną kotłownią czy pomieszczeniem gospodarczym, co często ma miejsce w przypadku domów jednorodzinnych. Właścicielom mieszkań zależy, aby taki sprzęt zajmował jak najmniej miejsca, ponieważ zazwyczaj liczy się każdy wolny centymetr na przechowywanie. W związku z tym najlepiej zwracać uwagę na niewielkie zmiękczacze wody. Dobrą propozycją wydaje się kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 14. Jest nieduży, więc może zmieścić się nawet w zabudowie. Jego działanie jest niezwykle ekonomiczne dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System, solankowania proporcjonalnego oraz dobrej jakości złoża. Dźwiękowy alarm poziomu soli lub system zapobiegający powstawaniu mostów solnych zapewniają sporą wygodę podczas użytkowania tego modelu.

Inną bardzo dobrą propozycją, która zajmie minimum miejsca jest kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Vita 12. Projektanci przemyśleli jego wymiary i funkcjonalność w taki sposób, aby zajmował jak najmniej przestrzeni, mieścił się do zabudowy, a nawet pod blat. To propozycja wyprodukowana w Europie z naprawdę cenionymi i dobrymi komponentami. Głowica sterująca od Clack i niemiecka żywica jonowymienna zapewnią wydajność i bezawaryjność przez długie lata. Z kolei Ecoperla Perfect System z przepływem przeciwprądowym zadbają o jak najniższe zużycie wody i soli na regenerację.

Zastanawiasz się nad innym zmiękczaczem wody? Koniecznie przeczytaj, co jest do wyboru w artykule: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Miękka woda w bloku - to realna wizja!

Choć wielu osobom może wydawać się, że to abstrakcja, montaż zmiękczacza wody w bloku jest możliwy do przeprowadzenia, o ile oczywiście zostaną zapewnione omawiane warunki. Z twardą wodą da się walczyć i wygrać walkę. To może przynieść wiele korzyści i to nie tylko materialnych. Z całą pewnością warto szukać rozwiązań nawet jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym.

Warto dodać, że obecnie coraz więcej wspólnot decyduje się na montaż przemysłowych zmiękczaczy wody, zapewniających efekty u wszystkich mieszkańców bloku w postaci miękkiej wody płynącej z kranów. To jednak nadal nie jest rozpowszechnioną praktyką i zazwyczaj o jakość wody dopasowaną do naszych potrzeb musimy zatroszczyć się sami. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Komentarze (5)

  • marlenka
  • 2020-06-17 14:13:44
  filter pod zlewem super sprawa, zero kamienia w czajniku i woda smacza
  • PIOTR
  • 2020-06-22 11:43:26
  nam dobrano malutki zmiekczacz ktory miesi sie w szafce w lazience, co prawda regeneruje sie dosc czesto bo raz na tydzien, ale woda jest naprawde swietna, a wczesniej kamien byl praktycznie wzedzie
  • milosz
  • 2020-07-30 13:33:35
  no niestety w większości mieszkań jest problem ze wstawieniem zmiekczacza, u nas tez niestety nie ma gdzie, ale filtr pod blat to dobra alternatywa
  • Remek
  • 2020-08-06 11:48:11
  fakt, jakbym miał miejsce na zmiękczacz w swoim mieszkaniu, na bank bym założył na ten moment kończy sie na filtrze w kuchni, ale przynajmniej plastiku nie kupuje
  • Niki
  • 2020-09-15 13:45:11
  11litrowy zmiekczacz taki jak stoi u mnie wcale nie zajmuje za duzo miejsca, od Ecoperli Mieści sie spokojnie w szafce - oczywiście jak się ma miejsce przy wejsciu wody do mieszkania

Nowy komentarz

arrow_upward