Ecoperla Oxytower a Ecoperla Sanitower - jakie są różnice?

Ecoperla Oxytower oraz seria Ecoperla Sanitower są odżelaziaczami i odmanganiaczami przeznaczonymi do zastosowań w gospodarstwach domowych, korzystających z własnego ujęcia wody. Co łączy te urządzenia filtracyjne, a co różni? Kiedy lepiej sprawdzi się Ecoperla Oxytower? Komu rekomendowane jest zastosowanie Ecoperla Sanitower?

Problem żelaza i manganu w wodzie

Przekroczenia żelaza i manganu zazwyczaj występują w parze i są dość częstym zjawiskiem w przypadku własnych ujęć. Obie substancje mogą występować zarówno w formie rozpuszczonej w wodzie i niewidocznej dla oka, jak też w postaci niewielkich wytrąconych cząsteczek.

Użytkowanie wody o wysokim stężeniu żelaza i manganu w gospodarstwie domowym jest bardzo uciążliwe. Jeśli woda jest wykorzystywana w celach spożywczych, jej użytkownicy mogą odczuwać specyficzny smak i zapach. Szczególnie często i już przy niewielkich odstępstwach od norm, widoczna jest znaczna zmiana barwy oraz mętność wody.

Oprócz zmiany właściwości organoleptycznych, obecność żelaza i manganu to także cały szereg problemów technicznych, które mogą się zakończyć nawet kosztownymi awariami. Obie substancje wytrącają się z wody w formie cząsteczek stałych, tworząc osad.

Ten, podobnie jak kamień kotłowy, pozostaje na ścianach rur i elementach instalacji, skutecznie zmniejszając wydajność przepływu. Osad po żelazie i manganie stanowi doskonałe środowisko do rozwoju mikroorganizmów.

Oba przekroczenia w wodzie to także wiele skutków widocznych już na pierwszy rzut oka przez domowników. Zanieczyszczona woda potrafi bardzo brudzić prane tkaniny. Osad po żelazie i manganie gromadzi się również w przestrzeni miejsca poboru wody i wymaga zastosowania silnych detergentów i czasu, by go dokładnie usunąć.

Jeśli zażelaziona i zamanganiona woda jest wykorzystywana do nawadniania ogrodu, na pewno straci na tym estetyka przestrzeni, a w przypadku automatycznych systemów nawadniania, może dochodzić do ich awarii.

Więcej informacji o przekroczeniach żelaza w wodzie znajdziecie w artykule: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie? Natomiast wszystkie niezbędne informacje dotyczące obecności manganu w wodzie są dostępne tutaj: Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?

Usuwanie przekroczeń żelaza nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli to występuje w parze z manganem.Po pierwsze analiza wody!

Kluczowe znaczenie ma tutaj analiza wody. To badanie należy bezwzględnie zlecić w celu poznania nie tylko realnych wysokości stężeń żelaza i manganu, ale także innych substancji zawartych w wodzie. Wyniki analizy wody pozwalają precyzyjnie dobrać rodzaj złoża filtracyjnego oraz parametry urządzenia, by to sprawdzało się wydajnie i niezawodnie przez długie lata.

Szczegółowe informacje o analizie wody w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna? O przygotowaniu próbki wody do badania można natomiast przeczytać tutaj: Pobór próbki do analizy wody - praktyczne informacje

Dobór właściwej metody odżelaziania i odmanganiania

Sposoby na usuwanie żelaza i manganu z wody noszą nazwę odżelaziania i odmanganiania. Nie można jednak zakładać, że jest jedyna słuszna metoda na redukcję tych zanieczyszczeń. Na przykład do procesu odżelaziania stosowane są: filtry narurowe, kolumny filtracyjne, odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem, urządzenia regenerowane środkami chemicznymi. Każde z wymienionych ma szansę sprawdzić się w innym przypadku.

Należy jeszcze raz podkreślić – najważniejsze są wyniki analizy wody. Przy doborze metody odżelaziania i odmanganiania znaczenie mają nie tylko wysokości stężeń tych substancji, ale również takie parametry jak: pH wody, utlenialność, zasadowość, barwa, mętność, jon amonowy.

Dokładne informacje na temat różnorodności metod odżelaziania i odmanganiania znajdują się w tekście: Metody usuwania związków manganu i żelaza z wody studziennej

Odżelazianie i odmanganianie z napowietrzaniem

Zdecydowanie jedną z najchętniej polecanych metod jest redukcja stężeń żelaza i manganu z wody z wykorzystaniem wstępnego napowietrzania. Ten sposób jest stosowany zarówno w celu poprawy jakości wody w gospodarstwach domowych, jak też w przemyśle. Ciekawostki o odżelazianiu wody do celów przemysłowych w artykule: Odżelaziacz przemysłowy - który rodzaj wybrać?

Zadaniem wstępnego napowietrzania wody jest przyspieszenie wytrącania się z niej żelaza i manganu w formie nierozpuszczalnej. Dzięki temu późniejsza filtracja na złożach katalitycznych jest znacznie bardziej wydajna i dokładna. Ponadto woda o dużym nasyceniu tlenem nie jest odpowiednim środowiskiem do rozwoju bakterii żelazowych i manganowych.

Napowietrzanie wody wiąże się z możliwością usuwania z niej dwutlenku węgla oraz niewielką korektą odczynu pH.

Metoda odżelaziania i odmanganiania ze wstępnym napowietrzaniem jest również uznawana za najbardziej ekologiczną i ekonomiczną. Wszystko ze względu na to, że do procesu regeneracji wykorzystywana jest tylko i wyłącznie woda. Nie ma potrzeby dozowania środków chemicznych, a to oszczędność, wygoda i brak zanieczyszczenia środowiska.

Odżelaziacze i odmanganiacze od Ecoperla

Obecnie najczęściej wybieranymi odżelaziaczami i odmanganiaczami wody do zastosowań domowych są urządzenia marki Ecoperla. Ogólne informacje o tej polskiej marce można znaleźć tutaj: Ecoperla - lider na polskim rynku uzdatniania wody

W ofercie można znaleźć serię odżelaziaczy i odmanganiaczy Ecoperla Sanitower oraz odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower. Wielu Czytelników zastanawia się, jakie są dokładnie różnice między nimi i który z nich będzie korzystniejszym wyborem.

Ecoperla Sanitower

Ecoperla Sanitower to seria składająca się z urządzeń o czterech różnych wymiarach. Do wyboru jest Ecoperla Sanitower S z 55 litrami złoża filtracyjnego, Ecoperla Sanitower M z 75 litrami, Ecoperla Sanitower L o pojemności 90 litrów oraz Ecoperla Sanitower XL ze 120 litrami.

Odżelaziacz i odmanganiacz zbudowany jest z butli ciśnieniowej wypełnionej specjalnie dobranym złożem katalitycznym do usuwania przekroczeń żelaza i manganu z wody oraz głowicy sterującej.

Ecoperla Sanitower może prawidłowo działać tylko we współpracy z ciśnieniowym zbiornikiem ocynkowanym.

Przed zbiornikiem ciśnieniowym musi znaleźć się zwężka napowietrzająca. Woda przechodzi przez nią i jest wzbogacana w dużą ilość tlenu. Następnie trafia do hydroforu, gdzie rozpoczyna się wstępny proces utleniania związków. W kolejnym etapie jest kierowana na złoże filtracyjne w odżelaziaczu i odmanganiaczu.

Plusem zastosowania Ecoperla Sanitower jest bardzo duża powierzchnia filtracyjna. Woda ma wystarczająco długi kontakt ze złożem, by zaszedł wydajny proces utleniania żelaza i manganu do form nierozpuszczalnych. Następnie cząsteczki są zatrzymywane na złożu, a do użytkownika trafia wyłącznie oczyszczona woda.

Ecoperla Sanitower jest rekomendowany, jeśli w wodzie wystąpiły duże przekroczenia żelaza i manganu oraz zużycie wody jest dość spore. Odżelazianie i odmanganianie ze wstępnym napowietrzaniem i hydroforem bezprzeponowym jest uznawane za pewną i w pełni skuteczną metodę usuwania tych zanieczyszczeń z wody. O ile tylko w gospodarstwie domowym pozwalają na to warunki, to najczęściej rekomendowana opcja, która nie ma sobie równych pod względem wydajności i efektywności.

Minusem wyboru takiego rozwiązania jest właśnie konieczność instalacji bezprzeponowego zbiornika hydroforowego. Choć sam Ecoperla Sanitower nie jest dużym urządzeniem i nie zajmuje wiele miejsca, to cała stacja uzdatniania wody potrzebuje sporej przestrzeni do funkcjonowania. 

Ponadto zbiorniki hydroforowe ocynkowane wymagają kontroli poziomu powietrza i uzupełniania braków. Na szczęście kontrola jest prosta dzięki zastosowaniu manometrów. Do uzupełniania powietrza używa się sprężarki.

Przy okazji takiego rozwiązania należy pamiętać o regularnej kontroli zwężki napowietrzającej. Przy dużej ilości żelaza w wodzie, może się przytykać i nie pobierać powietrza. W takich przypadkach konieczne jest jej odpowiednie oczyszczanie.

Ecoperla Oxytower

Ecoperla Oxytower to produkt, który pojawił się w ofercie marki Ecoperla stosunkowo niedawno. Obecnie jest dostępny tylko w jednym rozmiarze, z 75 litrami złoża filtracyjnego. Choć na pierwszy rzut oka niczym nie odbiega wyglądem od innych urządzeń z serii Ecoperla Tower, to w rzeczywistości różnice są dość spore.

Przede wszystkim dotyczą one tego, co znajduje się wewnątrz butli ciśnieniowej. Umieszczono w niej nie tylko złoże katalityczne, ale również komorę sprężonego powietrza, która ma zastępować zwężkę napowietrzającą i hydrofor ocynkowany. Za właściwą pracę odpowiada automatyczna głowica sterująca.

Surowa woda wpływa do urządzenia i tam, w komorze sprężonego powietrza, jest wzbogacana w tlen. Następnie napowietrzona jest kierowana na katalityczne złoże, gdzie dochodzi do utleniania związków żelaza i manganu. W formie nierozpuszczonej pozostają na złożu, a oczyszczona woda przepływa dalej, do instalacji.

Odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Oxytower może działać z każdym typem zbiornika hydroforowego, dlatego jest szczególnie polecany osobom, u których już został zainstalowany hydrofor przeponowy.

Zaletą tego rozwiązania jest znacznie prostszy montaż niż w przypadku innych urządzeń odżelaziających i odmanganiających. Ponadto zajmuje on minimum miejsca, nie wymaga przygotowania dużego pomieszczenia gospodarczego na montaż.

Choć Ecoperla Oxytower jest idealnym wyborem do domów, w których nie ma zbyt dobrych warunków na montaż większej stacji uzdatniania wody, to należy liczyć się z tym, że nie jest to urządzenie, które sprawdzi się w każdym przypadku.

Producent podaje maksymalne przekroczenia stężeń manganu, żelaza i siarkowodoru, z którymi poradzi sobie Ecoperla Oxytower. Ponadto uzdatnianie będzie efektywne tylko przy odpowiednio wysokim odczynie pH wody. Jeszcze przed dokonaniem zakupu, najlepiej zgłosić się z wynikami analizy wody w celu konsultacji z działem technicznym.

W przypadku Ecoperla Oxytower do wody dostarczane są mniejsze ilości tlenu, niż ma to miejsce w klasycznych odżelaziaczach i odmanganiaczach jak Ecoperla Sanitower. Zdarza się, że napowietrzanie w komorze sprężonego powietrza nie jest wystarczające.

Podobny problem dotyczy czasu kontaktu wody ze złożem filtracyjnym. W Ecoperla Oxytower jest on znacznie krótszy niż w przypadku Ecoperla Sanitower, co może rzutować na gorsze rezultaty oczyszczania wody. Ponadto złoże filtracyjne w odżelaziaczu i odmanganiaczu z komorą sprężonego powietrza ulega szybszemu zużyciu i należy się liczyć z potrzebą jego częstszej wymiany.

Przeczytaj recenzję odżelaziacza i odmanganiacza wody z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower: Ecoperla Oxytower - nowy sposób na żelazo i mangan

Cechy wspólne Ecoperla Sanitower i Ecoperla Oxytower

Cechami wspólnymi obu odżelaziaczy i odmanganiaczy z całą pewnością jest zakres zanieczyszczeń usuwanych z wody. Oba redukują żelazo, mangan i siarkowodór.

W obu przypadkach wykorzystywane jest wstępne napowietrzanie wody, co rzutuje na niskie koszty eksploatacji oraz brak negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto obsługa jest bardzo prosta, bo nie wymaga kontroli i dozowania żadnych środków chemicznych.

Zarówno Ecoperla Sanitower, jak i Ecoperla Oxytower posiadają ustawienia Ecoperla Smart System, które dbają o prawidłowe działanie urządzeń oraz zapewniają niewielkie koszty w trakcie eksploatacji.

Różnice miedzy Ecoperla Sanitower a Ecoperla Oxytower

Główna różnica polega na wysokościach usuwanych przekroczeń. Ecoperla Sanitower jest w stanie usunąć nawet duże ilości żelaza i manganu z wody, z kolei Ecoperla Oxytower poradzi sobie z oczyszczaniem, jeśli stężenie żelaza nie będzie wyższe niż 2 mg Fe/l, a manganu 0,2 mg Mn/l.

Kolejną różnicą jest ilość tlenu dostarczana do wody podczas napowietrzania i czas kontaktu wody z powierzchnią filtracyjną. Tu również Ecoperla Sanitower zapewnia znacznie lepsze efekty.

Różnicą, którą widać od razu jest wielkość urządzeń. Ecoperla Oxytower zajmuje minimum miejsca, natomiast w przypadku Ecoperla Sanitower nieodłącznym elementem jest hydrofor ocynkowany, co rzutuje na potrzebę przygotowania sporej przestrzeni pod instalację.

Który sposób na usuwanie żelaza i manganu wybrać?

Ze względu na wielość aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego odżelaziacza i odmanganiacza, dobór najlepiej powierzyć specjaliście. Zapraszamy do kontaktu.

Komentarze (4)

    • Pawłowski
    • 2019-11-12 13:22:05
    Naprawdę mają sporo rozwiązań do żelaza w wodzie, w dodatku całkiem różnych. Sam bym się w tym nie odnalazł, jednak porada eksperta jest niezbędna w sytuacji zabrudzonej wody. Mi doradzono stację wielofunkcyjną, bo wodę mam tylko trochę zabrudzoną. Dla mnie to idealnie, bo jeszcze mi to zmiękczy wodę.
    • Sebastian
    • 2019-11-25 12:40:56
    Pomoc sklepu doradziła mi ten Oxytower do moich wyników analizy. Podobno jest to lepsze rozwiązanie jeśli żelaza nie ma zbyt dużo (miałem około 5 razy przekroczoną norme). Dla mnie lepiej z tego względu, że nie muszę wymieniać hydroforu. Ważne że będzie działać i woda będzie czysta, to jest dla mnie najważniejsze :-)
    • Jacek
    • 2019-12-06 12:55:18
    Na początku nie rozumiałem tych różnic, a nalegano żebym kupił Sanitower zamiast tego oxytowera i nie wiedziałem dlaczego. Teraz już rozumiem, że to całkiem różne urządzenia i do innych instalacji w domu. Dobrze, że są alternatywy. Pozdrawiam
    • adrain
    • 2020-09-17 10:29:55
    dzwoniłem do sklepu dowiedzieć się odnośnie tych urządzeń, bo planowałem zainwestować w system do odżelaziaania wody właśnie jednak polecono mi wysłać wyniki analizy wody tutaj do sklepu i wtedy specjaliści powiedza mi, co najlepiej sprawdzi się do mojej wody tak tez się stało, dostałem ofertę na cały system i jestem zadowolony bo wytłumaczono mi dlaczego tak, a nie inaczej

Nowy komentarz

arrow_upward