Jak skutecznie radzić sobie z twardą wodą?

Twarda woda to powszechny problem. Mówi się o nim coraz więcej, coraz więcej osób zauważa go i chce z nim walczyć. Osad jest uporczywy do sprzątania, jednak to nie jest jedyny problem, a właściwie wierzchołek góry lodowej. Jak skutecznie radzić sobie z twardą wodą w domu? Jak zażegnać problem osadów na zawsze w tani i korzystny sposób?

Twarda woda - dlaczego trzeba z nią walczyć?

Twarda woda występuje w wielu domach. Nie należy się jej bać ze względów zdrowotnych, jednak może wyrządzić spore szkody w gospodarstwie domowym pod względem technicznym. O twardej wodzie dowiecie się z artykułu: Twarda woda - co to za zjawisko? Największymi problemami, jakie sprawia jest kamień kotłowy, czyli wapienny osad oraz to, że taka woda bardzo trudno zwilża powierzchnie, słabo rozpuszczają się w niej środki chemiczne, przez co trzeba ich używać znacznie więcej. Z twardą wodą warto walczyć, ponieważ korzystanie z niej może przynieść naprawdę duże straty. Warto obejrzeć poniższy filmik – tu marka Ecoperla opisuje i pokazuje, dlaczego to tak ważne:

Jak radzić sobie z twardą wodą?

Na twardą wodę można znaleźć wiele sposobów. Wszystko zależy od budżetu, jaki chcemy poświęcić na ten cel oraz tego, jak bardzo skutecznie i gdzie chcemy zwalczać problemy, jakie niesie ze sobą korzystanie z wody o wysokim stopniu twardości. Z osadami można sobie poradzić poprzez szorowanie, środki chemiczne, odkamieniacze. Znacznie wydajniejsze i skuteczniejsze wydaje się jednak walczenie z samą przyczyną twardej wody, a to jest w stanie zapewnić centralny zmiękczacz wody.

Usuwanie mechaniczne osadów

Sposobem na walkę z uporczywym kamieniem, który widać jest przede wszystkim jego szorowanie! Odmycie umywalki czy kranu jest jednak dość uciążliwe. Czyszczenie zakamienionych powierzchni jest możliwe, jednak należy bardzo uważać, aby nie spowodować zarysowań, zdzierania warstw ochronnych, jak na przykład na umywalkach.

Środki chemiczne do usuwania osadów

Do walki z twardą wodą najczęściej stosujemy różnego rodzaju środki chemiczne. W taki sposób można odczyścić kabinę prysznicową, krany, zlewy, kafelki. Ze względu na charakterystyczną budowę kamienia kotłowego (jest kruchy i mocno przylega do powierzchni) należy włożyć w szorowanie sporo siły. Potrzebne będą też silne detergenty, odkamieniacze. Na rynku są dostępne na przykład środki do odkamieniania czajnika lub dosypywania do pralki. Działają one jednak tylko doraźnie, a przy długoterminowym korzystaniu z nich, może to okazać się po prostu nieekonomiczne – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z bardzo twardą wodą.

Filtr kuchenny na twardą wodę

Do kuchni można zastosować filtr kuchenny w postaci odwróconej osmozy. To świetny patent na miękką wodę do przygotowania gorących dań i napojów, ale i zasilanie niewielkiego AGD, jak na przykład ekspres do kawy (Czy twarda woda może popsuć ekspres do kawy?). Dzięki odwróconej osmozie w wodzie i przygotowywanych na niej potrawach, nie pozostaną drobne opiłki wapnia, zostanie zachowany smak i aromat. Na naczyniach nie będą pozostawały charakterystyczne osady, a na gorących napojach nie będą unosiły się „oleiste” plamy.

Filtry do pralki i pod prysznic

Opcją do łazienki przy braku miejsca i niewielkich możliwościach na montaż większej stacji uzdatniania wody, jest zastosowanie małych filtrów punktowych. Takim jest filtr prysznicowy, który podłącza się do słuchawki. Woda przepływa przez niego na bieżąco i nie jest już aż tak drażniąca dla skóry. Ratunkiem dla pralki może być z kolei filtr z polifostafem, dzięki któremu osad nie będzie pozostawał na elementach pralki oraz pranych tkaninach. Więcej na ten temat w artykule: Polifosfat - czym jest? Co warto wiedzieć?

Najefektywniejszy sposób radzenia sobie z twardą wodą

Podane wyżej sposoby przynoszą efekty widoczne na pierwszy rzut oka, jednak są to efekty krótkotrwałe. To oznacza, że po tygodniu znów trzeba będzie użyć silnych detergentów do sprzątania kranów i kabiny prysznicowej. Filtry pralkowe, prysznicowe czy filtry kuchenne przyniosą natomiast ulgę i efekt jedynie punktowo i nie zażegnają problemu w sposób kompleksowy. Istnieje jednak rozwiązanie, które może sobie poradzić z twardą wodą i ochronić przed nią każdą przestrzeń, przez którą przepływa. Jest to centralny zmiękczacz wody – najlepsze wyjście na problemy z twardą wodą.

Zmiękczacze wody - najlepsze wyjście!

Przewagą centralnych zmiękczaczy nad innymi rozwiązaniami jest przede wszystkim fakt, że działają na całą instalację. Podłącza się je na wejściu wody do budynku, tuż za wodomierzem. Dzięki temu cała surowa woda, która ma być wykorzystana, jest w pierwszej kolejności zmiękczana. Taka płynie nie tylko w kuchni i łazience, ale też instalacji grzewczej, kotle grzewczym, pralce, zmywarce. Ochrania te przestrzenie przed kamieniem kotłowym oraz prawdopodobnymi awariami, jakie ten mógłby spowodować.

Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Taki proces zachodzi wewnątrz urządzenia na żywicy jonowymiennej. Jony odpowiedzialne za tworzenie twardości wody są wymieniane na neutralne jony sodu. Miękka woda nie pozostawia po sobie osadów wapiennych, świetnie zwilża powierzchnie, doskonale rozpuszczają się w niej wszelkie środki chemiczne. Aby zmiękczacz wody mógł działać prawidłowo, niezbędny jest proces regeneracji. Ten zachodzi automatycznie, jednak ze strony użytkownika niezbędne jest pilnowanie i uzupełnianie poziomu soli w zbiorniku solanki. Więcej przeczytacie w artykule: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć? Aby poznać sposób działania warto też obejrzeć poniższy filmik:

Nie ma co ukrywać, że zmiękczacz wody jest inwestycją i jego cena nie należy do najniższych. Warto jednak wiedzieć, że ten koszt dość szybko się zwraca, a eksploatacja zmiękczacza wody jest znacznie tańsza niż użytkowanie twardej wody: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?

Atutem zmiękczaczy wody w porównaniu do innych rozwiązań jest ich wielkość oraz ilość złoża zmiękczającego wewnątrz. Mają dużą powierzchnię filtracyjną, którą dodatkowo można dobrać do zużycia wody w konkretnym domu. To daje pewność najlepszych możliwych efektów. Zaletą jest także to, że takie urządzenie działa w pełni automatycznie i nie wymaga wiele uwagi, ani częstej konserwacji.

Jaki zmiękczacz wody najlepiej wybrać?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma obecnie szansę na znalezienie rozwiązania najlepiej dopasowanego do swoich potrzeb. Nieco inne będą w przypadku domu jednorodzinnego (Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?), a nieco inne do mieszkania w bloku (Twarda woda w bloku - co możesz zrobić z twardą wodą w mieszkaniu?). Przede wszystkim warto pamiętać, że przy doborze zmiękczacza wody bardzo ważne jest, aby znać zużycie wody w gospodarstwie domowym. To najważniejsza informacja. Do tego ilość mieszkańców, punktów poboru wody. Dzięki temu można ustalić optymalną wielkość. Więcej informacji w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?
Przy wyborze takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej żywicy jonowymiennej oraz jakość komponentów. Zmiękczacz wody można też dobrać na podstawie interesujących nas funkcji. Wśród kompaktowych zmiękczaczy wody dużą popularnością cieszy się kompaktowa seria Ecoperla Toro, bardzo prosta w montażu. Dla poszukujących solidnych komponentów w dobrej cenie z czystym sumieniem można polecić serię Ecoperla Vita lub Ecoperla Softcab. Jeśli potrzebna jest naprawdę duża wydajność, świetnie sprawdzi się Ecoperla Softower.

Zalety korzystania z urządzeń do uzdatniania wody

Przede wszystkim to oszczędności i bezpieczeństwo. Nie trzeba się martwić, że przez osad dojdzie do awarii rur, kotła grzewczego, pralki czy zmywarki. Tym samym koszty związane z awariami lub wzywaniem serwisu zostaną zniwelowane. Twarda woda może powodować straty ciepła sięgające nawet 20% - ze zmiękczaczem wody korzystamy z tego w pełni. Miękka woda wiąże się też z mniejszymi wydatkami na detergenty i środki czystości, wydajniejszym praniem i sprzątaniem. Do tej listy można dorzucić jeszcze o wiele bogatszy smak i aromat dań oraz napojów i lepszą kondycję skóry, włosów. Można więc zyskać naprawdę dużo.

Wiele sposobów na radzenie sobie z twardą wodą

Można znaleźć kilka sposobów na walkę z twardą wodą i jej skutkami. Wybór tej najlepszej opcji zależy od naszych preferencji i efektu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Najlepiej stawiać na jak najskuteczniejsze rozwiązania.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward