Czy da się zbadać jakość wody jednym testem? Czy istnieje tester jakości wody?

Lubimy szukać rozwiązań łatwych, tanich i wygodnych. Nie inaczej jest w kwestii wody i jej jakości. Wiele osób poszukuje uniwersalnego testera jakości wody, który już za jednym kliknięciem i pomiarem pomoże ocenić, czy woda jest faktycznie zdatna do spożycia. Jednak czy takie urządzenie faktycznie istnieje i jest dostępne na rynku?

Jakość wody może być różna

Już wielokrotnie pisaliśmy o tym, że choć woda posiada wzór ogólny H2O, to ta płynąca w naszym kranie zawsze ma znacznie bogatszy skład. Znajdują się w niej zarówno minerały, jak i związki mogące powodować problemy zdrowotne. W Polsce obowiązują normy, które musi spełniać woda przeznaczona na cele spożywcze. Do tego dokumentu obowiązek mają dopasować się zakłady wodociągowe. Woda czerpana z własnych ujęć nie podlega jednak jakiejkolwiek kontroli czy tym bardziej procesom oczyszczania. W zależności od obszaru, w którym znajduje się dane ujęcie, rodzaju studni, czy nawet jakości gleb, właściwości wody są mocno zróżnicowane. Nie każda woda czerpana z głębin jest bezpieczna dla człowieka. Rozwinięcie tego tematu znajdziecie w artykule: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?

Właściciele studni są zobowiązani do poznania składu wody, by móc z niej bezpiecznie korzystać. Czy da się to zrobić w sposób łatwy i tani? Niektórzy tak właśnie uważają, a w Internecie poszukują kompleksowych testerów jakości wody. Jednak czy coś takiego faktycznie istnieje?

Tester jakości wody - czy to istnieje?

Bardzo często wpisując w wyszukiwarkę frazę „tester jakości wody” wyskakuje nam niewielkie urządzenie z elektronicznym wyświetlaczem. Osobom niezaznajomionym z tematem może się wydawać, że dzięki temu można poznać wszystkie właściwości wody i ocenić jej zdatność do spożycia. Nic bardziej mylnego! Takie urządzenie nie istnieje! Znajomość parametrów wody wymaga zastosowania różnego rodzaju technik oraz odczynników. Nie da się tak szybko i dokładnie zmierzyć jakości wody. Można więc przestać się łudzić. Najprawdopodobniej urządzeniem, które kryje się pod taką nazwą jest miernik TDS, który nie odnosi się w żaden sposób do ogólnej jakości wody.

Miernik jakości wody TDS - czy zmierzysz nim jakość wody?

Z pomocą miernika TDS nie da się zmierzyć jakości wody. Wskazuje on jedynie ilość substancji rozpuszczonych w wodzie. Tego rodzaju miernik umożliwia przeliczenie zdolności wody do przewodzenia prądu na ilość rozpuszczonych substancji. Jakość wody to jednak nie są jedynie rozpuszczone w niej sole, a wiele innych właściwości.

Jakiego testera jakości wody można użyć w domu?

W sklepach internetowych można spotkać się z testerami wody, których z powodzeniem można samodzielnie użyć w domu. Najpopularniejszym jest chyba tester twardości wody. Producenci zalecają wykonanie testu twardości wody przed zakupem zmiękczacza wody. Przydaje się również do kontrolowania, czy zmiękczacz wody po montażu działa prawidłowo. Bardzo często w tym kontekście mówi się o kropelkowym testerze twardości wody. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Jak zbadać twardość wody w domu?

Oprócz tego możemy natknąć się także na już wspomniane wyżej mierniki TDS, za pomocą których można kontrolować działanie membrany osmotycznej, sprawdzać jakość wody dla ryb w akwarium lub konstruować wodę o najlepszych parametrach do parzenia kawy (przeczytaj: Idealna kawa? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia kawy?). Na liście dodatkowo można wymienić jeszcze mierniki pH, przydatne jeśli w domu mamy basen. Takie testy pozwalają szybko kontrolować jakość wody, jednak nie są wystarczające przy wodzie z własnego ujęcia.

Analiza wody - słuszny sposób

Jeśli naprawdę chcemy poznać właściwości wody ze swojego ujęcia, należy przeprowadzić profesjonalną analizę wody. Można ją zlecić pod kątem fizykochemicznym lub mikrobiologicznym. Po oddaniu próbki wody do laboratorium wykonywany jest szereg testów na specjalistycznych urządzeniach, z wykorzystaniem różnych metod. Profesjonalizm jest tu kwestią kluczową, ponieważ pozwala precyzyjnie określić stężenie wielu substancji w wodzie. W domowych warunkach nie ma szans na tak dokładne badania. O tym, jak przebiega fizykochemiczna i mikrobiologiczna analiza wody pisaliśmy już w artykule: Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna?, Bakteriologiczna analiza wody - dlaczego to badanie wody jest tak ważne?

Do badania wody najczęściej pobierane są nieco większe próbki. Ma to swoje uzasadnienie. Woda przechodzi wiele różnych testów, często kilkukrotnie, by mieć całkowitą pewność, że otrzymany wynik jest właściwy. Do tego istnieją laboratoria, w których dobiera się złoże filtracyjne, na podstawie testów obciążeniowych próbki wody. Dzięki nim można sprawdzić, jaki rodzaj złoża oraz ilość będą najlepsze do zastosowania przy danej wodzie. To daje pewność optymalnego doboru technologii. Więcej informacji można znaleźć w tekście: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Warto pamiętać o właściwym przygotowaniu próbki do badania wody. Najlepiej zrobić to zgodnie z instrukcjami udostępnionymi przez placówkę, której zlecimy wykonanie analizy. Próbkę wody można oddać do sanepidu, prywatnego laboratorium bądź firmy z branży uzdatniania wody świadczącej takie usługi. Ostatnia opcja jest najczęściej nieco tańsza, a wraz z wynikami można otrzymać interpretację oraz propozycję rozwiązania problemu. Mimo drobnych różnic najczęściej próbkę wody należy przygotować zgodnie z krokami opisanymi w tym artykule: Pobór próbki do analizy wody - praktyczne informacje

Zielone światło dla doboru metod uzdatniania wody

Analiza wody zapewnia bardzo szerokie spektrum znajomości konkretnych parametrów. To pozwala na dokładny dobór metod uzdatniania wody. Warto zdawać sobie sprawę, że często do doboru odpowiedniej metody niezbędna jest znajomość kilku parametrów, które wzajemnie na siebie oddziałują, jak choćby: żelazo, mangan, utlenialność, barwa, mętność, etc. Często więc kupno jednego testera, przeznaczonego do pomiaru jednej wartości, nie jest wystarczająca. Jeszcze raz należy podkreślić, że tylko profesjonalna analiza wody daje zielone światło do doboru właściwych metod uzdatniania wody oraz urządzeń temu służących. Dodatkowe argumenty znajdują się także w artykule: Badanie wody ze studni - czemu warto je zlecić? Gdzie wykonać?

Dowiedz się, jakiej jakości Twoja woda jest naprawdę

Jeśli korzystasz z wody z własnego ujęcia, musisz wiedzieć, że zlecenie kompleksowej analizy wody zanim jeszcze zacznie się z niej korzystać jest obowiązkiem. Właściciel sam odpowiada za bezpieczeństwo korzystania z własnego ujęcia wody. Nawet woda, która wydaje się być krystalicznie czysta, może kryć w sobie wiele niepożądanych składników, jak choćby mikroorganizmy. Sporo ujęć przeznaczonych do zasilania gospodarstw domowych w wodę spożywczą i użytkową po prostu wymaga montażu dopasowanej stacji uzdatniania wody i należy to uwzględnić w inwestycji. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze właściwych urządzeń do poprawy jakości wody, zgłoś się do naszych ekspertów. Czekamy na Twoje pytania w zakładce kontakt.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward