Czy woda pomaga na alergię? Z jakiej wody korzystać podczas alergii?

Alergia jest bardzo dokuczliwą dolegliwością. Cierpi na nią wielu z nas, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Czy można złagodzić dolegliwości? Czy woda może nas wspomóc w walce z alergią? Jaką wodę wybrać? Czy powinna być odpowiedniej jakości?

Coraz większe problemy z alergią

Alergie, uczulenia czy nadwrażliwość niestety stają się standardem. Coraz więcej osób zmaga się ze skutkami alergii. Możemy być uczuleni praktycznie na wszystko. Z roku na rok reagujemy coraz gorzej na wszelkie substancje, które wdychamy wraz z powietrzem. Przeprowadzano na ten temat nawet badania, które wykazały, że ponad połowa z uczniów krakowskich szkół cierpi z powodu jakiejś alergii. Choć stan alergii kojarzy nam się głównie z pyłkami roślin, sierścią zwierząt lub nietolerancją niektórych składników pokarmowych, okazuje się, że do wzrostu uczuleń przyczynia się smog, a wraz z nim wdychane substancje chemiczne.

Warto zaznaczyć, że coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem alergii nabytej. Może ujawnić się nawet w dorosłości, mimo że w wieku dziecięcym nie byliśmy na nic uczuleni. To również wpływ zanieczyszczeń obecnych w środowisku. Duży kłopot stanowi również brak możliwości doboru właściwego leku, który mógłby skutecznie poradzić sobie z alergią. Wynika to z faktu, że bardzo trudno jest zdiagnozować główną substancję uczulającą. Niekiedy prawdziwej przyczyny uczulenia nie są w stanie wykazać nawet testy alergiczne.

Co nam dokucza podczas alergii?

Objawy alergii są naprawdę różne. Nasz organizm może zareagować na wiele sposobów. Przy uczuleniu na pyłki roślinne jest to najczęściej zaczerwienienie i łzawienie oczu, katar. Wiele osób reaguje poprzez opuchliznę. Dość często alergicy borykają się z różnymi problemami skórnymi. Swędzące krostki, zaczerwienienia, plamy, pieczenie należą do smutnej codzienności. Najbardziej niebezpieczny z tej całej palety objawów wydaje się być wstrząs anafilaktyczny.

Woda może pomóc na alergię

Alergikom najczęściej przepisywane są leki z grupy antyhistaminowej, które nie walczą bezpośrednio z przyczyną alergii, a jedynie łagodzą jej przebieg. Do tego nie działają jednakowo, więc jednym pomagają bardziej, innym praktycznie wcale. Ponadto problemem u niektórych są efekty uboczne leków, jak: senność, bóle głowy lub zmęczenie. Najważniejsza jest oczywiście konsultacja z lekarzem, ale oprócz tego warto zastosować naturalne sposoby, które mogą przyczynić się do zmniejszenia objawów alergii.

Jednym ze sposobów jest na przykład wzbogacenie swojej diety w produkty zawierające kwercetynę, czyli naturalny odpowiednik substancji antyhistaminowych. Do tej grupy należą: czosnek, cebula, ostra papryka, Warto stosować zioła, które złagodzą objawy, maści na ich bazie. Przydatny będzie rumianek, maść z nagietka. Działanie wykrztuśne i antybakteryjne ma: szałwia, tymianek oraz pokrzywa. W walce z alergią i uczuleniem będzie pomocna także woda!

Prawidłowe nawadnianie organizmu drogą do zmniejszenia objawów

Okazuje się, że znaczna część naszej populacji ma problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wody w organizmie. Temat właściwego nawodnienia poruszyliśmy już w artykule: Zadbaj o siebie, czyli jak mieć wodę zawsze przy sobie i dbać o nawodnienie? Nawet bez alergii odwodnienie powoduje poważne problemy. To nie tylko dolegliwości fizyczne, jak bóle i zawroty głowy, osłabienie, poczucie zmęczenia, brak energii, ale również psychiczne, na przykład z utrzymaniem koncentracji.

Właściwe nawodnienie jest jeszcze ważniejsze w trakcie przechodzenia alergii czy uczulenia. Wynika to z faktu, że odwodniony organizm produkuje większe ilości histaminy. To właśnie ona powoduje objawy alergii i wzmaga je. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie może doprowadzić do zahamowania produkcji wystarczającej ilości przeciwciał. Zneutralizowanie oddziaływania pyłków jest więc mocno zaburzone. Spożywanie regularnie wody we właściwych ilościach może więc być bardzo pomocne.

Prysznic może pomóc podczas alergii!

Prysznic może być niezwykle pomocny, jeśli głównym problemem jest uczulenie na pyłki. Po spacerze, wyjściu na zewnątrz, wycieczce, na skórze, włosach oraz ubraniach mogą osiadać niewidoczne gołym okiem pyłki. Ciepły prysznic po wizycie na zewnątrz pomoże usunąć pyłki z ciała i zmniejszyć objawy występującej alergii. Bardzo istotną kwestią jest również regularne pranie pościeli w odpowiednich detergentach i wodzie wysokiej jakości. Jest to zabieg, który warto wykonywać przy częstym wietrzeniu pokoju, podczas którego pyłki mogą przedostawać się do pokoju i osiadać na meblach, tekstyliach.

Jak uzdatniać wodę dla alergików?

Obecnie branża uzdatniania wody zna sposoby na to, aby zapewnić alergikom czystą, bezpieczną wodę zarówno do codziennego nawadniania, jak też kąpieli. Ważne, aby korzystać z wody wysokiej jakości, wolnej od zanieczyszczeń, które mogłyby dodatkowo pogarszać stan zdrowia lub powodować dodatkowe problemy. Warto wybierać wodę wolną od chloru, jego pochodnych, o niskim stopniu twardości, bez toksyn czy pestycydów. Taka woda powinna pomagać w złagodzeniu dolegliwości, a nie je dodatkowo zaostrzać.

Dobry filtr kuchenny to podstawa

Przede wszystkim bardzo dobrym wyborem może być filtr kuchenny. To najlepszy sposób na pozyskanie czystej, bezpiecznej i zawsze świeżej wody pitnej. Do wyboru są systemy odwróconej osmozy oraz ultrafiltracja. Pierwsze z wymienionych bardzo dokładnie oczyszczają wodę. Są w stanie usunąć z wody nawet zanieczyszczenia o wielkości pojedynczych jonów. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcje oraz wkłady wzbogacające wodę w dodatkowe substancje. Na przykład odwrócona osmoza Ecoperla Rosa posiada wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir, który wzbogaca wodę w magnez oraz wolny wodór. Wiele informacji można znaleźć w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni

Zmiękczacz wody

Centralny zmiękczacz wody może stanowić doskonały wybór dla alergików. Redukcja wysokiego stopnia twardości sprawia, że woda ma szansę idealnie sprawdzić się do kąpieli. Miękka woda nie podrażni skóry. Bardzo ważne jest to, że bez trudu spłuczemy nią z ciała kosmetyki, wszelkie zanieczyszczenia. Środki czystości doskonale się pienią w miękkiej wodzie, dzięki czemu nie trzeba nakładać ich w dużych ilościach. Wystarczy niewiele, by efekty były naprawdę dobre. Poza tym na skórze nie pozostanie cienka warstwa osadu mydlanego, który może utrudniać oddychanie skóry. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu: Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit?

Do wyboru są naprawdę różne modele dzięki czemu każdy ma szansę dobrać urządzenie idealnie pasujące do potrzeb. Warto przeczytać: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?, Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Kolumna węglowa

Kolumna węglowa jest urządzeniem, które będzie bardzo przydatne alergikom. Wewnątrz znajduje  się węgiel aktywny, który adsorbuje wiele zanieczyszczeń odpowiadających za właściwości wody takie jak: smak, zapach, barwa. Wśród nich są toksyny, pestycydy, substancje, które mogą drażnić skórę i nasilać reakcję alergiczną. Ponadto węgiel aktywny doskonale radzi sobie z chlorem oraz jego pochodnymi. Z artykułu: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do niepokoju? możemy pamiętać, w jaki sposób te substancje oddziałują na skórę. Mogą być drażniące szczególnie dla skóry wrażliwej oraz alergicznej, powodując świąd, zaczerwienienia, pieczenie, nasilenie reakcji. Oczyszczanie wody pod tym kątem może przynieść dużą ulgę i pomóc w prawidłowej pielęgnacji skóry. Kąpiele w wodzie oczyszczonej przy pomocy kolumny węglowej są czystą przyjemnością. Woda pozostanie neutralna dla skóry. Takie kąpiele, zwłaszcza wzbogacone w zioła, jak choćby rumianek, mogą przynieść ukojenie.

Kolumny węglowe stanowią doskonałe połączenie ze zmiękczaczami wody. Dzięki tak dobranej stacji uzdatniania wody możemy cieszyć się najwyższą jakością wody. Będzie miękka, nie pozostawi osadów, pozostanie wolna od chloru. Doskonale nadaje się zarówno do spożycia i przygotowania potraw, kąpieli, jak i wielu prac domowych czy podlewania roślin.

Szczególnie polecanymi modelami jest seria Ecoperla Carbotower. Do wyboru mamy trzy urządzenia z różną ilością złóż filtracyjnych. Wewnątrz tej linii znajduje się naprawdę wysokiej jakości węgiel aktywny, o dużej trwałości, zapewniający sporą powierzchnię filtracyjną. Ecoperla Carbotower może pracować na głowicy ręcznej lub automatycznej, w zależności od preferencji użytkownika. Jego eksploatacja jest naprawdę tania, a korzyści z instalacji ogromne. Warto zastanowić się nad taką opcją. Więcej informacji także tutaj: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?

Dla tych, którzy nie mają miejsca na montaż całej stacji uzdatniania wody, również mamy propozycję! Przydatny może okazać się kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, taki jak Ecoperla Hero. Wewnątrz niewielkiej obudowy znajduje się butla wypełniona warstwowo złożem. Pierwszą warstwą jest właśnie węgiel aktywny. Następnie woda kierowana jest na żywicę monosferyczną.

Woda - naturalny sposób na zwalczanie alergii

Objawy alergii to nic przyjemnego i trudno je zwalczyć. Przede wszystkim niezbędna jest konsultacja z lekarzem, jednak warto zastosować także naturalne, domowe sposoby w celu złagodzenia dolegliwości. Woda także może być bardzo pomocna! Warto zadbać o jej jak najlepszą jakość, by mogła nam służyć jak najlepiej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward