Czym jest egzema? Czy woda może pomóc?

Kiedy na Twojej skórze pojawia się silne zaczerwienienie, któremu towarzyszą grudki oraz silny świąd, prawdopodobnie masz do czynienia z egzemą. Zmiany, które pojawiają się wtedy na skórze to zazwyczaj silne źródło dyskomfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Czym jest egzema i jak w walce z tą chorobą może pomóc zwykła woda?

Co to jest egzema?

Egzema, nazywana niekiedy wypryskiem atopowym, w nomenklaturze medycznej opisuje grupę chorób dermatologicznych charakteryzujących się stanem zapalnym skóry. Przyczyną ujawnienia się choroby może być skłonność do alergii, jak i długotrwały kontakt z drażniącymi związkami chemicznymi, w tym zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie. Przeczytaj: Czy woda pomaga na alergię? Lekarze nie wykluczają, że egzema na twarzy i dłoniach jest wywoływana przez niektóre mikroorganizmy, również te bytujące w wodzie przeznaczonej do spożycia. Bakterii nie sposób jednak wykryć gołym okiem. Nie mają bowiem zapachu, ani nie zmieniają barwy wody. Bardzo rzadko i tylko niektóre szczepy odkładają się w postaci zielonego filmu w pobliżu miejsc poboru wody. Obecność mikroorganizmów w wodzie można potwierdzić lub całkowicie wykluczyć zlecając profesjonalną analizę wody. Zanim jednak pobierzesz próbkę wody do badania bakteriologicznego, koniecznie przeczytaj: Pobór próbki do analizy wody - praktyczne informacje. Dodatkowe informacje na temat mikrobiologicznej analizy wody znajdziesz w artykule: Bakteriologiczna analiza wody - dlaczego to badanie wody jest tak ważne?

Egzema skórna stanowi poważny problem zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, przy czym jej przebieg może być różny w zależności od wieku. Zazwyczaj jednak do najczęściej występujących objawów choroby zalicza się:

  • zaczerwienienie skóry
  • uporczywy świąd i pieczenie skóry
  • miejscowy obrzęk lub nadmierne wysuszenie
  • nadwrażliwość i skłonność do podrażnień
  • zmiany skórne (grudki, pęcherzyki, strupki, nadżerki, plamy wystające ponad powierzchnię skóry)

U niemowląt i dzieci egzema często przybiera postać atopowego zapalenia skóry, które charakteryzuje się zaczerwienieniem i uporczywym świądem. Zmiany są zazwyczaj obecne na twarzy, kończynach i tułowiu. 

Jakie mogą być przyczyny egzemy?

Nie istnieje tylko jedna przyczyna wywołująca ten stan zapalny skóry i towarzyszące mu uporczywe objawy. Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry, na występowanie egzemy składają się czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. 

Na zachorowanie bardziej narażone są jednak osoby mające codzienny kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, typu farby, rozpuszczalniki, detergenty, proszki, a nawet tworzywa sztuczne i metale. Równie duży wpływ na pojawienie się egzemy ma nasza codzienna dieta oraz woda, której używamy do przygotowywania posiłków i do mycia. Przeczytaj również: Jaka woda najlepsza do picia dla niemowlaka?

Ze względu na złożone przyczyny towarzyszące pojawieniu się egzemy, wprowadzono podział choroby na endogenną i egzogenną. Ta pierwsza jest wywoływana przez czynniki wewnętrzne, takie jak nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy predyspozycje genetyczne. Niektóre badania dowodzą, że u osób cierpiących na egzemę, występuje mutacja genu odpowiedzialnego za wytwarzanie filagryny. Filagryna to aminokwas stymulujący skórę do budowy odpowiedniej warstwy ochronnej. Egzema egzogenna powstaje z kolei na skutek działania czynników zewnętrznych, na które wrażliwa jest ludzka skóra. 

Twarda woda jako jeden z czynników pogarszających stan skóry z egzemą

Liczne badania naukowe jednoznacznie wskazują na zanieczyszczoną i twardą wodę jako jedną z przyczyn powodujących nieprzyjemne dolegliwości skórne. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:  Uważaj! Jakość wody ma wpływ na stan skóry podczas kąpieli. Obejrzyj także materiał filmowy, w którym wyjaśniamy czym jest twarda woda i jak z nią walczyć skutecznie.  

Według dermatologów, początkowym etapem rozwoju egzemy jest uszkodzenie bariery ochronnej skóry. Ta najbardziej zewnętrzna warstwa pracuje w charakterze “uszczelki”, a tym samym pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry, chroni ją przed szkodliwym wpływem drobnoustrojów i zanieczyszczeń obecnych w środowisku. 

Ludzka skóra ma kwaśny odczyn, ale poprzez kontakt z wodą o dużej zawartości jonów wapnia i magnezu, jej pH się podwyższa. W efekcie, naturalne funkcje ochronne naskórka zostają zaburzone, a szkodliwe drobnoustroje i drażniące substancje chemiczne mają łatwiejszy dostęp do głębszych warstw skóry powodując tym samym stany zapalne. Co więcej, w twardej wodzie znacznie trudniej spłukać preparaty myjące. W efekcie, nawet cienka warstwa osadu może utrudniać oddychanie skóry i zaostrzać przebieg egzemy. 

Sposoby na egzemę, czyli jak leczyć i zapobiegać przykrym dolegliwościom?

Choć odpowiednia pielęgnacja skóry z egzemą ma olbrzymie znaczenie, leczenie w wielu przypadkach polega przede wszystkim na eliminacji lub ograniczeniu czynnika wywołującego, albo nasilającego objawy choroby. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto działać wielotorowo. 

Właściwa pielęgnacja przyczynia się do złagodzenia objawów i poprawy kondycji skóry

Właściwie dobrane kosmetyki skutecznie odbudowują warstwę lipidową naskórka, która jest naturalną barierą ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Lepiej też nie podrażniać skóry poprzez pocieranie ręcznikiem lub noszenie ubrań wykonanych z szorstkich materiałów.

Do pielęgnacji skóry z egzemą warto stosować łagodne pianki lub emulsje do mycia. Konieczne jest również stosowanie nawilżającego balsamu do ciała oraz kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Dermokosmetyki dedykowane do pielęgnacji skóry z egzemą powinny zawierać między innymi:

  • pantenol działający łagodząco
  • witaminy A i E działające regenerująco
  • oleje roślinne (m.in. olej konopny, olej lniany) odbudowujące naturalną warstwę ochronną skóry
  • gliceryna chroniąca skórę przed wysuszeniem poprzez wiązanie wody w głębokich warstwach skóry 

Zmiana nawyków pomaga w walce egzemą i stanem zapalnym skóry

Oprócz pielęgnacji skóry, w walce z egzemą niezbędna jest także zmiana nawyków. Należy bowiem bezwzględnie unikać substancji alergizujących, które dla każdego mogą być inne. Warto natomiast pamiętać, że za rozwój egzemy odpowiadają zazwyczaj produkty zawierające w składzie białka mleka krowiego. Eliminując niektóre składniki pokarmowe, należy jednocześnie uzupełnić codzienne menu w kwasy omega 3, a w szczególności kwas gamma - linolenowy. Głównym źródłem tego związku są oleje z wiesiołka i ogórecznika. Niemniej skuteczne bywa także regularne przyjmowanie probiotyków. 

Miękka woda pomaga łagodzić objawy egzemy

W przypadku egzemy, wysoki stopień twardości wody, szczególnie niekorzystnie wpływa na przebieg choroby. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmagacie się z tym schorzeniem, centralny zmiękczacz wody rozwiąże wiele Waszych problemów. Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Podczas tego procesu zachodzącego na żywicy jonowymiennej, jony odpowiedzialne za twardość wody zostają wymienione na neutralne jony sodu. Miękka woda nie podrażnia skóry podczas kąpieli, a jednocześnie skutecznie spłukuje z ciała kosmetyki i wszelkie zanieczyszczenia. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit? Jeśli nie wiesz, jaki zmiękczacz wody wybrać, przeczytaj: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?

Jak jeszcze uzdatniać wodę dla osób z egzemą?

Tocząc walkę z egzemą skóry, szczególną uwagę należy zwracać na jakość wody, zarówno tej spożywanej, jak i stosowanej do mycia. Regularne nawadnianie i mycie powinny bowiem pomagać w złagodzeniu dolegliwości, zamiast je zaostrzać. Woda przeznaczona do użytku dla osób cierpiących na egzemę powinna być zatem wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych, bez związków chloropochodnych i pestycydów, o niskim stopniu twardości. 

Postaw na filtry kuchenne

Jeśli szukasz sposobu na szybkie i niedrogie pozyskanie czystej, bezpiecznej i zawsze świeżej wody pitnej, wypróbuj filtr kuchenny. Na rynku dostępne są niezwykle skuteczne systemy odwróconej osmozy, które usuwają z wody zanieczyszczenia o wielkości pojedynczych jonów. Na szczególną uwagę zasługuje odwrócona osmoza Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir, który dodatkowo wzbogaca wodę w magnez oraz wolny wodór. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni.

Dodaj na kolumnę węglową

Osobom borykającym się z problemami skórnymi polecamy także kolumny węglowe. To doskonałe dopełnienie zmiękczacza wody. Znajdujący się wewnątrz węgiel aktywny absorbuje zanieczyszczenia podrażniające skórę i nasilające reakcję alergiczną. To także niezwykle skuteczny sposób na to, aby usunąć z wody chlor i jego pochodne, które działają mocno wysuszająco powodując świąd, zaczerwienienia i  pieczenie. Możesz o tym przeczytać w artykule: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do niepokoju? Dokładne informacje o działaniu węgla aktywnego znajdziesz tutaj: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?

Oczyszczona i miękka woda, czyli Twój sposób na zdrową skórę

Twarda woda zawierająca zanieczyszczenia podrażniające i wyszuszające skórę może nasilać objawy egzemy i utrudniać jej skuteczne leczenie. Na szczęście mamy na to sposoby. Wielotorowe uzdatnianie wody może przynieść skórze dużą ulgę i wspomóc jej regenerację. Zamiast testować nowe kosmetyki do pielęgnacji skóry, zainstaluj zmiękczacz wody i przekonaj się, że kąpiel w miękkiej wodzie to prawdziwie czysta przyjemność. 

Powiązane produkty

Komentarze (5)

    • Zoska
    • 2023-05-30 20:29:50
    Informacje tu przedstawione są bliskie moim problemom. Bardzo poważnie zastanawiam się nad kupnem zmiękczacza do wody. Myślę sobie, że gdyby nie konieczność dostosowania instalacji w moim domu, już bym go miała:(
    • Jacek
    • 2023-06-30 22:52:23
    Przerobiliśmy z żoną wiele różnych metod wspomagania leczenia egzemy. Natomiast zmiękczacz, który w końcu kupiliśmy bardzo pomógł.. Nie mówie tu o cudownym wyleczeniu, ale o codziennym ułatwianiu życie. Miękka woda zdecydowanie ograniczyło dolegliwości związane z przesuszona skórą. Szczerze polecam jeśli tylko znajdziecie możliwość instalacji u siebie.
    • Magdalena
    • 2023-07-06 14:58:50
    Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że każdy przypadek egzemy jest inny. Co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Ważne jest, aby eksperymentować i znaleźć indywidualne rozwiązania, które pomogą złagodzić objawy. Woda może być jednym z tych rozwiązań, ale niekoniecznie dla wszystkich.
    • xoxo
    • 2023-07-19 15:46:35
    Mam egzemę i nie wyobrażam sobie życia bez zmiękczacza wody. Przed jego zamontowaniem piekła i swędziała prawie bez przerwy. Teraz, może nie jest idealnie, ale DUŻO lepiej. Moja dermatolog zasugerowała to rozwiązanie, więc chyba coś w tym jest.
    • Kiki
    • 2023-09-06 15:02:01
    Choruję na egzemę i zamontowanie zmiękczacza wody naprawdę się opłaciło. Od kilku miesięcy mam wrażenie, że moja skóra już tak nie swędzi, a ponieważ nie zmieniałam kosmetyków, ani rutyny pielęgnacyjnej, to musi być woda.

Nowy komentarz

arrow_upward