Uważaj! Jakość wody ma wpływ na stan skóry podczas kąpieli!

Czy sądzisz, że zaczerwienienia na skórze, swędzenie, pieczenie skóry są związane z tym, że używasz niewłaściwego płynu do kąpieli bądź żelu pod prysznic? Nie zawsze to jest przyczyną problemów ze skórą po kąpieli! Czasem winę mogą ponosić właściwości wody! Zobacz, co z wodą może być nie tak i jaki dokładnie ma wpływ na nas podczas kąpieli!

Skóra po kąpieli - co może być nie tak?

Choć często mówi się o tym, że kąpiel odpręża, a skóra po niej powinna być jedwabiście miękka i cudowna, zwłaszcza przy zastosowaniu niektórych rodzajów kosmetyków, to nie zawsze tak jest. Czasem, mimo stosowania nawet naprawdę drogich środków, możemy odczuwać pewne problemy.

Jednym z największych i najczęściej spotykanych jest po prostu przesuszenie skóry. Staje się napięta, naciągnięta, naskórek może odstawać, rogowacieć. Do tego często pojawiają się problemy z niedoskonałościami, swędzeniem i pieczeniem skóry. Mogą pojawiać się zaczerwienienia, a w przypadku osób uczulonych lub cierpiących na choroby skórne, reakcje mogą ulec znacznemu nasileniu.

W takich sytuacjach najczęstszej przyczyny szukamy w kosmetykach i ich składzie. Zmieniamy żele pod prysznic i płyny do kąpieli jedne po drugich lecz sytuacja wcale się nie poprawia. Jeśli tak jest, to przyczyny należy poszukać także w jakości wody i zanieczyszczeniach, które mogą się w niej znajdować.

Jakość wody a kąpiel

Na jakość samej kąpieli, jak i stan skóry w jej trakcie może mieć wpływ jakość wykorzystywanej wody. Przede wszystkim duże znaczenie będzie miało ujęcie, z którego czerpana jest woda, jednak w każdym przypadku mogą zdarzyć się pewne problemy.

Choć woda wodociągowa jest kontrolowana przez zakłady, które ją przesyłają i podlega licznym analizom składu, to jednak podczas przepływu przez rury, zwłaszcza te, znajdujące się w budynkach docelowych, mogą do niej przedostawać się zanieczyszczenia mechaniczne. Przeszkadzający może być także chlor oraz wysoki stopień twardości wody. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? oraz Woda wodociągowa a uzdatnianie na własną rękę - kiedy to ma sens?

O ile o jakość wody wodociągowej można się praktycznie nie martwić, o tyle jakość wody pochodzącej z własnego ujęcia wymaga stałej kontroli i naszej uwagi. Warto przeprowadzać regularnie analizę wody, by być na bieżąco i wiedzieć, że nie występują w niej substancje, które mogą okazać się prawdziwie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, jak choćby bakterie. Więcej informacji na ten temat w artykule: Co może kryć woda ze studni? Czy trzeba ją uzdatniać?

Choć woda zawiera w sobie wiele substancji, które pozostają neutralne dla skóry, to są i takie, które potrafią spowodować liczne szkody podczas naszej codziennej kąpieli. Te wiadomości będą szczególnie ważne w przypadku skóry nadwrażliwej, skóry u dzieci, alergików i osób z dolegliwościami związanymi ze skórą. Oto zanieczyszczenia, które najczęściej pojawiają się w wodzie mogą doprowadzić do pogorszenia stanu skóry podczas regularnych kąpieli w takiej wodzie.

Wysoki stopień twardości wody

Jednym z najczęściej występujących zjawisk, niezależnie od ujęcia jest wysoki stopień twardości wody. To właściwość, która wynika z obecności jonów wapnia i magnezu w wodzie, ale nie tylko. Im jest ich więcej, tym woda staje się twardsza. To wiąże się z o wiele wyższym napięciem powierzchniowym oraz tworzeniem się charakterystycznych osadów, zwanych powszechnie kamieniem kotłowym, o którym dokładne informacje w artykule: Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD

Twarda woda ma wiele wad, o czym możemy przeczytać w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda! Jednym z obszarów, które nam kradnie jest dobry stan skóry i włosów. Przede wszystkim ze względu na osad. W kontakcie z mydłem bądź innymi kosmetykami twarda woda ich nie rozpuszcza, przez co pozostają na skórze i tworzą niewidoczną dla oka warstwę osadu. Przez nią nie dość, że nie ma takiej pielęgnacji, jaka powinna być, to jeszcze skóra nie ma jak oddychać. Jej pory są zapchane, przez co nie dochodzi do odpowiedniej wymiany powietrza i tworzą się liczne problemy związane z jej stanem. Wysokie napięcie powierzchniowe sprawia, że trudno jest spłukać taką wodą osad. Błędne koło się zamyka. Więcej na ten temat było w artykule: Która woda lepiej sprawdza się w łazience? Miękka czy twarda?

Twarda woda może przynieść wiele niekorzystnych skutków zwłaszcza, jeśli chodzi o kąpie małych dzieci. Zwłaszcza w wieku niemowlęcym bardzo ważne jest to, aby woda była naprawdę delikatna dla skóry. Pierwsze lata życia są okresem, w którym najszybciej i najbardziej uwidaczniają się wszelkiego rodzaju alergie, które taka woda może wzmacniać.

Chlor i jego pochodne w wodzie

Innym, dość dotkliwym problemem występującym w przypadku wody wodociągowej, jak i wody z własnego ujęcia może być odczuwalny chlor oraz jego pochodne. Zazwyczaj pochodzą z dezynfekcji, która jest procesem niezbędnym do utrzymania w dobrym stanie instalacji sanitarnej. Mimo to chlor potrafi popsuć smak i zapach wody. Przyczynia się także do kłopotów ze skórą.

Głównym problemem jest to, że ma działanie drażniące dla zewnętrznej warstwy naskórka. Sprawia, że zanika warstwa ochronna, przez co do kolejnych warstw skóry łatwiej jest się przedostać bakteriom oraz innym mikroorganizmom. Łatwiej więc o wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry i zakażenia. Chlor również może doprowadzić do uczucia swędzenia skóry, napięcia, przesuszenia. Chlor oraz związki pochodne bardzo często sprzyjają nawrotom i nasileniu objawów ciężkich chorób skórnych, jak łuszczyca, ale również stanów uczuleniowych i alergii. Więcej na jego temat w artykule: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do niepokoju?

Arsen

Opisując zanieczyszczenia wody, nie sposób zapomnieć o arsenie, który naturalnie występuje w glebach. Zdarzają się przypadki, w których zostaje uwolniony do wody, zwłaszcza do wód gruntowych. Długotrwałe stosowanie wody bogatej w to zanieczyszczenie może doprowadzić nawet to nowotworu skóry. Ryzyko zachorowania staje się znacznie wyższe. Oddziaływanie arsenu przejawia się poprzez powstawanie jasnych i ciemnych przebarwień na ciele. Najbardziej uważne powinny na ten problem pozostać osoby zamieszkujące obszary rolnicze i przemysłowe. Arsen jest także jednym ze składników pestycydów, które mogą przenikać do gleb.

Pestycydy w wodzie

Pestycydy obecne w wodzie mogą być problemem występującym we własnych ujęciach, zwłaszcza na terenach rolniczych. Silne związki chemiczne, nawozy i opryski są stosowane w ogromnych ilościach na masową skalę. Używane są do walki z chwastami, robactwem, a nawet drobnymi zwierzętami, które po prostu niszczą uprawy. Większość z nich jest bardzo skuteczna i pomaga w odratowaniu plonów.

Należy jednak brać pod uwagę, że te wszystkie środki chemiczne spływają do warstw gleb, także tych najgłębszych, a dalej przedostają się do wody podziemnej, która często jest wykorzystywana w gospodarstwach domowych. Woda bogata w tak mocne środki chemiczne nie jest dobra dla naszego zdrowia, a już z całą pewnością dla skóry. Obserwuje się, że to właśnie pestycydy mogą doprowadzać do pojawienia się alergii, przebarwień, pieczenia, podrażnienia skóry, zapaleń grzybicznych czy powstawania pęcherzów skórnych.

Woda do kąpieli - bezpieczna i komfortowa!

Te wszystkie zanieczyszczenia nie muszą budzić naszego lęku podczas kąpieli! Istnieją proste i bardzo skuteczne sposoby w uzdatnianiu wody, dzięki którym będzie można toczyć z nimi skuteczną walkę! Rozwiązaniem proponowanym na wysoki stopień twardości wody jest centralny zmiękczacz wody. To urządzenie działające na zasadzie wymiany jonowej, dostępne w wersji kompaktowej lub dwuczęściowej. Dokładne informacje na ten temat znajdują się w artykule: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Jego doskonałym dopełnieniem może być kolumna węglowa, wypełniona węglem aktywnym, który efektywnie poradzi sobie z zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie, poprawi jej smak, zapach, barwę. Sprawi, że stanie się łagodna dla skóry, wolna od pestycydów, chloru oraz jego pochodnych. Dokładne informacje o działaniu węgla aktywnego znajdziecie tutaj: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?

Jeśli w domu nie ma miejsca na taki zestaw, dobrym sposobem może okazać się kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. To niewielkie rozmiarowo urządzenie, w którego kabinecie mieści się 40 litrów złoża filtracyjnego podzielonego na dwie warstwy. Najpierw woda przepływa przez wysokiej klasy węgiel aktywny, a następnie trafia na żywicę jonowymienną. Dokładne informacje znajdziecie w recenzji:

A jak to wygląda u nabywców? Oto przykład:

Zadbaj o idealną kąpiel!

Woda idealnej jakości będzie niosła ze sobą wiele korzyści, nie tylko jeśli chodzi o kąpiel, ale również wiele innych aspektów. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby z neutralnej dla skóry korzystały osoby cierpiące na alergie, schorzenia skórne oraz posiadające skórę naprawdę wrażliwą. Odpowiednio dobrane urządzenie uzdatniające wodę jest najlepszą drogą do tego, by codzienna kąpiel była komfortowa, dawała radość i odprężenia, a nie dodatkowe problemy związane ze stanem skóry.

Komentarze (5)

  • Matylda
  • 2020-10-13 12:38:21
  Dla alergików (AZS między innymi) zmiękczacz do wody to zbawienie.
  • Ewelina
  • 2020-10-14 11:32:56
  Ja również głównie ze względu na alergie mojefgo dziecka założyłam w domu zmiękczacz. Warto
  • P. L.
  • 2020-10-26 10:52:37
  jak zmiękczacz wody to tylko z bajerem, który umożliwia ustawienie twardości pierwszy sprzęt, który kupiliśmy do domu nie posiadał czegoś takiego i maksymalnie zmiękczona woda nie jest najlepszym rozwiązaniem aktualnie posiadamy zmiękczacz, w którym jest możliwość ustawienia takiej twardości na wyjsciu na te parę stopni - polecam
  • Diana
  • 2020-10-27 14:13:05
  na początku taka miękka woda po uzdatniaczu moze byc trochę "śliska" ale idzie sie przyzwyczaic ;) przy kąpieli rzeczywiscie to zupelnie inny komfort
  • Ania
  • 2020-11-18 15:47:15
  U nas też była taka śliska woda ale podpowiedzono nam właśnie, żeby ją podmieszać trochę na taką minimalną twardość ale fakt, moja skóra w końcu odpoczywa podczas kąpieli, a nie się męczy :)

Nowy komentarz

arrow_upward