Eksploatacja i serwis odżelaziacza wody - co warto wiedzieć?

Żelazo w wodzie stanowi dość poważny problem własnych ujęć wody. Na szczęście istnieje na to skuteczne rozwiązanie, które znajduje swoje miejsce w wielu gospodarstwach domowych! Mowa tu oczywiście o profesjonalnym odżelaziaczu wody. Co warto wiedzieć o jego serwisie oraz eksploatacji?

Odżelaziacz wody -  najlepszy sposób na żelazo w wodzie

Wysokie stężenie żelaza w wodzie stanowi jeden z najpoważniejszych problemów, jakie przydarzają się właścicielom własnych ujęć. To dość częste zjawisko, bardziej lub mniej widoczne na pierwszy rzut oka. Niestety, żelazo może doprowadzić do wielu szkód w domu. Przede wszystkim to duże problemy z instalacjami hydraulicznymi oraz sprzętem korzystającym z wody. Oprócz tego to zmienione właściwości organoleptyczne samej wody, zabrudzenia na tkaninach, utrudnione sprzątanie, rdzawe osady na wszelkich powierzchniach stykających się z wodą. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zajrzyjcie tu: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?

Choć żelazo w wodzie to trudny przeciwnik, istnieje bardzo dobra metoda na poradzenie sobie z tym problemem w postaci specjalistycznego urządzenia zwanego odżelaziaczem wody. To sposób na skuteczną i wydajną walkę nawet z dużymi przekroczeniami. Na rynku spotkamy się z urządzeniami usuwającymi żelazo, wykorzystującymi różne metody.

Różne rodzaje odżelaziaczy wody

W naszym sklepie spotkacie się z różnymi urządzeniami, których zastosowanie ma na celu redukcję stężenia żelaza z wody. Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod jest odżelazianie wody z zastosowaniem wstępnego napowietrzania zewnętrznego (na przykład Ecoperla Sanitower) lub wewnątrz urządzenia (na przykład Ecoperla Oxytower). Jest to metoda bardzo ekologiczna i ekonomiczna. Do regeneracji wykorzystywana jest wyłącznie woda. Oprócz tego z żelazem radzą sobie także: stacje wielofunkcyjne, odżelaziacze wody regenerowane nadmanganianem potasu, a czasem także kolumny sedymentacyjne czy filtry narurowe. Rozwinięcie tego tematu w poprzednich artykułach: Metody usuwania związków manganu i żelaza z wody studziennej, Odżelaziacze wody - co mamy do wyboru?

Czego wymaga każdy odżelaziacz wody?

Choć jak już wspomnieliśmy, odżelaziacze wody wykorzystują różne metody działania, jest kilka czynności eksploatacyjnych, które tak samo będą dotyczyły niemal każdego urządzenia. Każdy odżelaziacz wody wymaga odpowiedniej sobie regeneracji, regularnej wymiany złoża czy wkładu w filtrze mechanicznym.

Regeneracja odżelaziacza wody

Bardzo ważną kwestią w utrzymaniu prawidłowej pracy odżelaziacza wody jest jego właściwa regeneracja. Jeśli urządzenie zostało wyposażone w automatyczną głowicę sterującą, przeprowadzi ten proces samodzielnie. Sami nie musimy się tym zajmować, wszystko odbywa się automatycznie. Niektóre modele posiadają jednak głowicę ręczną, manualną. Wtedy sam użytkownik musi dopilnować, aby regeneracja została przeprowadzona i trwała odpowiednio długo.

Drugą kwestią jest regenerant. W przypadku odżelaziaczy wody ze wstępnym napowietrzaniem do procesu płukania złoża wystarczy jedynie woda. Jednak w stacjach wielofunkcyjnych i odżelaziaczach wody pracujących na złożu typu Greensand potrzebny już będzie odpowiedni środek chemiczny. Należy regularnie sprawdzać poziom regeneratu i uzupełniać braki w razie potrzeby. To wiąże się też z dodatkowym kosztem.

Wymiana złoża w odżelaziaczu wody

Jedną z najważniejszych czynności serwisowych stanowi potrzeba regularnej wymiany złoża. Dotyczy to praktycznie każdego urządzenia uzdatniającego wodę. Żywotność złoża jest zależna od wielu czynników. Wpływ mają na nią między innymi: zanieczyszczenie wody surowej, zużycie wody w gospodarstwie domowym. Średni okres między wymianami złoża w profesjonalnych odżelaziaczach wody ze wstępnym napowietrzaniem wynosi około 3-7 lat, natomiast w stacjach wielofunkcyjnych to około 5 do nawet 10 lat. W celu wymiany złoża odżelaziającego na nowe najlepiej jest umówić profesjonalną ekipę serwisową.

Kontrola procesu odżelaziania wody

Co jakiś czas dobrze jest skontrolować pracę odżelaziacza wody oraz efekty jego działania. Warto zwrócić uwagę na same właściwości pobranej z kranu wody, czy na powierzchniach nie pozostają rdzawe osady, czy jakość prania nie uległa zmianie. Można zlecić analizę wody pod kątem tego parametru. Jeśli wszystko działa sprawnie, to dobrze, jednak niekiedy zdarza się, że praca odżelaziacza wody może ulec rozregulowaniu. Na przykład przez brak wymiany złoża na nowe, nieprawidłowo przebytą regenerację lub zmianę ustawień w głowicy sterującej przez użytkownika.

Wymiana wkładu w filtrze mechanicznym

W zależności od rodzaju odżelaziacza wody, przed nim lub za nim powinien znaleźć się filtr mechaniczny. Przed stacjami wielofunkcyjnymi zakłada się go w celu ochrony delikatniejszych komponentów, natomiast za odżelaziaczami wody ze wstępnym napowietrzaniem służy on do doczyszczania wody. Bardzo ważne, aby wkład filtracyjny pozostawał w dobrym stanie. Należy regularnie sprawdzać stan jego zużycia i wymienić na nowy w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Odżelaziacz wody z napowietrzaniem - co należy zrobić?

W odżelaziaczach wody ze wstępnym napowietrzaniem do regeneracji używana jest wyłącznie woda. Użytkownik nie musi więc przejmować się kontrolą poziomu środka regeneracyjnego oraz jego zakupem. Jeśli głowica sterująca jest automatyczna, praktycznie nie ma nic do zrobienia. Przy mechanicznej sami musimy przeprowadzać regenerację. Należy kontrolować stan zbiornika hydroforowego oraz aeratora. Niekiedy wymagane jest oczyszczenie zwężki napowietrzającej oraz zadbanie o hydrofor, o czym w artykule: Wybór hydroforu a stacja uzdatniania wody - czy ma znaczenie?

Odżelaziacz wody z regenerantem - co należy zrobić?

Regularne działania serwisowe i konserwacyjne warto jest przeprowadzać także w przypadku odżelaziaczy wody regenerowanych środkiem chemicznym. Co pewien czas warto skontrolować stan wężyków i podłączeń, przeczyścić inżektor w głowicy sterującej. Należy zadbać o czystość i dobry stan zbiornika na regenerant. Najważniejsza jednak jest pamięć o utrzymywaniu środka chemicznego na odpowiednim poziomie. Bardzo istotnym działaniem jest wyrobienie w sobie nawyku regularnej kontroli zbiornika na środek chemiczny.

Niektórzy po zakupie stacji wielofunkcyjnej czy odżelaziacza wody ze złożem Greensand po prostu nie biorą tego pod uwagę i myślą, że urządzenie będzie działało nawet, jeśli nie będzie środka chemicznego w zbiorniku. Przez takie działanie złoże odżelaziające ulega bardzo szybkiemu zużyciu i trzeba je wymienić na nowe. Koszty utrzymania urządzenia znacznie wzrastają. W przypadku stacji wielofunkcyjne bardzo ważne jest dosypywanie soli tabletkowanej – tej samej, co w zmiękczaczach wody. Z kolei odżelaziacze wody ze złożem typu Greensand będą potrzebowały nadmanganianu potasu.

Ilość i częstotliwość uzupełniania regeneratu jest uzależniona od ilości złoża odżelaziającego, zużycia wody oraz parametrów wody surowej. W każdym przypadku jest ona nieco inna. Złotą radą jest uzupełnianie zbiornika na środek regenerujący, kiedy pozostały poziom substancji wynosi około 1/3 pojemności zbiornika.

Profesjonalny serwis - tak czy nie?

Na koniec jeszcze odpowiedź na pytanie, z którym często zgłaszają się użytkownicy odżelaziaczy wody. Warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu co jakiś czas. Przede wszystkim będziemy mieć pewność, że wszystkie prace zostały przeprowadzone prawidłowo, komponenty dokładnie oczyszczone lub wymienione. Taka usługa znacznie wydłuża żywotność całego sprzętu i sprawia, że działa on niezmiennie wydajnie przez cały czas. Więcej informacji o przebiegu wizyty profesjonalnego serwisu w artykule: Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu do stacji uzdatniania wody?

Komentarze (1)

    • Marcin
    • 2023-07-13 09:06:42
    Dzięki za ten artykuł! Właśnie przymierzam się do zakupu odżelaziacza i miałem sporo wątpliwości w kwestii obsługi i działania. Teraz wszystko jasne!

Nowy komentarz

arrow_upward