Woda a jakość potraw - jaki ma wpływ? Jaka woda jest najlepsza?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ ma jakość wody na to, co jemy i pijemy. Choć jest to nie do końca oczywiste, to właśnie woda najczęściej stanowi bazę naszych wypieków i ulubionych przysmaków. Jaka powinna być woda, której używamy do przygotowania dań? Czy jej właściwości mają tak duże znaczenie? Co zrobić, by poprawić jakość wody w kuchni?

Dlaczego woda ma znaczenie podczas gotowania?

Woda w ogromny sposób przekłada się na efekty gotowania oraz przyrządzania napojów. Stanowi główny składnik i rozpuszczalnik wielu składników. W kawie to 98% naparu. Stanowi też lwią część zup, wypieków. Nawet przy największych umiejętnościach kucharskich, jej jakość może uwydatnić efekty lub je całkowicie zepsuć. Wszystko zależy od właściwości wody. Obecne w niej substancje mają wpływ na ostateczny smak, zapach i wygląd kulinarnych dzieł.

Zanieczyszczenia, które przeszkadzają w wodzie podczas gotowania

Niezależnie od tego, czy mówimy o wodzie wodociągowej, czy wodzie z własnego ujęcia, mogą znajdować się w nich substancje, które szczególnie będą oddziaływały na przygotowywane napoje oraz potrawy. To nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, zwiększające mętność, ale też: chlor, metale ciężkie, twardość wody. W przypadku własnego ujęcia, jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z wody, bardzo ważne jest zlecenie profesjonalnej analizy wody.

Wysoki stopień twardości wody a gotowanie

Im wyższy stopień twardości wody, tym większy wpływ na niechciane efekty podczas gotowania. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że z twardej wody wytrąca się osad, który z łatwością gromadzi się na wielu sprzętach kuchennych. Zagrożony jest czajnik, ekspres do kawy, parowar. Już tu twarda woda przekłada się na wydajność i efekty działania tych urządzeń.

Kamienne opiłki mogą być widoczne po ugotowaniu w zupach oraz daniach na ciepło. To również duży problem w przypadku domowych napojów gorących, jak kawy czy herbaty. Osady oraz oleiste plamy na powierzchni szybko zniechęcą samych domowników, jak i odwiedzających do ich spożycia. Twarda woda ma więc niekorzystny wpływ na aspekt estetyki przygotowanych w domu potraw i napojów. Więcej na ten temat także w artykułach: Idealna kawa? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia kawy?, Idealna herbata? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia herbaty?

Użycie twardej wody nie jest polecane do pieczenia, a już zwłaszcza wyrobu ciast i ciasteczek. Zawarte w twardej wodzie minerały mogą niekorzystnie wpływać na strukturę glutenu w mące oraz na pracę drożdży (zostaje ona znacznie spowolniona). Jeśli w wodzie jest dużo wapnia i magnezu, krótka droga do tego, by ciasto stało się ciężkie, gumowate, zakalcowate. Do tego twarda woda jest trudniejsza do wchłonięcia przez mąkę i dużo ciężej rozpuszczają się w niej inne składniki, jak choćby cukier, proszek do pieczenia.

Oprócz tego twarda woda może bardzo niekorzystnie oddziaływać także na proces gotowania. Twarda woda może zmieniać strukturę niektórych potraw. Sprawia między innymi, że warzywa i owoce tracą swój pierwotny kolor oraz smak. Stają się szare, bez wyrazu i konkretnej nuty smakowej. Ponadto twarda woda może wydłużać czas gotowania niektórych składników. Zaobserwowano to między innymi podczas gotowania ryżu oraz fasoli.

Chlor i jego pochodne a gotowanie

Duży problem dla domowych kucharzy stanowi również chlor zawarty w wodzie. To zmora nie tylko własnych ujęć, ale sieci wodociągowych. Woda może mieć jego zapach nawet już przy bardzo niskich stężeniach tej substancji. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do niepokoju? Zapach i posmak chloru może przenikać do dań i napojów przyrządzonych na bazie takiej wody. W dodatku gotowanie w wodzie z chlorem sprawia, że owoce i warzywa wytracają głęboką barwę i aromat.

Żelazo w wodzie a gotowanie

Równie duży problem może stanowić żelazo występujące w wodzie. Powoduje ono podobne kłopoty, co twarda woda. Przy wyższych stężeniach można wyczuć charakterystyczny, metaliczny posmak i zapach. Pozostaje on w napojach i potrawach. Problematyczne będą również rdzawe opiłki, czyli żelazo w formie wytrąconej. Nawet najlepszy kucharz nie jest w stanie zamaskować efektów obecności żelaza w wodzie. Z tego względu jest to parametr, który wiele restauracji stara się utrzymać na odpowiednim poziomie, zakładając profesjonalne stacje uzdatniania wody. O innych skutkach występowania żelaza w wodzie znajdziecie informacje tu: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?

Jak poradzić sobie z poprawą jakości wody w kuchni?

Branża uzdatniania wody zna przynajmniej kilka sposobów na poprawę jakości wody nie tylko w kuchni, ale i w całym domu. Takie zmiany z pewnością wyjdą na dobre nie tylko dla domowników, ale i całego gospodarstwa domowego. Urządzenie do uzdatniania wody można dobrać do swoich potrzeb, ale i warunków panujących w domu. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub nie masz możliwości montażu centralnego urządzenia, bardzo dobrze sprawdzi się punktowe, jak filtr kuchenny. Do dużych domów rekomendowany jest wybór centralnej stacji uzdatniania wody.

Filtr kuchenny

W przygotowaniu potraw i napojów niezastąpioną pomocą może okazać się filtr kuchenny do montażu w szafce, w pobliżu zlewozmywaka. Wybór modeli jest ogromny, co pozwala na dopasowanie urządzenia dokładnie do swoich potrzeb i oczekiwań. O wielu zaletach posiadania filtra kuchennego dowiecie się z wcześniejszego artykułu: Poznaj 10 zalet filtrów kuchennych! Dlaczego warto mieć taki w kuchni?

W małych mieszkaniach oraz przy potrzebie jedynie doszlifowania jakości wody, ogromne szanse na sprawdzenie się będzie miała ultrafiltracja. To niewielkie urządzenie, uzdatniające wodę na bieżąco. Membrana jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia do wielkości 0,1 mikrona. Do tego poprawie ulega smak, zapach i barwa wody, pozostają w niej naturalnie występujące minerały. Takim urządzeniem jest choćby Ecoperla Profine POU 3

.

Oczekującym najwyższej jakości wody i pełnego dopasowania do potrzeb, polecane są systemy odwróconej osmozy. Ciekawą propozycją będzie odwrócona osmoza Ecoperla Rosa. Pozwala na pobieranie idealnie oczyszczonej wody (która nie pozostawia po sobie osadów) oraz wody o właściwościach prozdrowotnych (bogata w magnez i wolny wodór). Prawdziwie nowoczesnym wyborem będzie Ecoperla Revo, dająca możliwość kontroli jakości wody oraz stanu wkładów filtracyjnych.

Centralny zmiękczacz wody

Twardej wody można pozbyć się na dobre nie tylko z kuchni, ale również z całego domu. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie w tej dziedzinie centralny zmiękczacz wody. To fantastyczne urządzenie, wypełnione specjalnym złożem zmiękczającym, na którym dochodzi do wymiany jonów. Wiele urządzeń daje możliwość dostosowania stopnia twardości wody na wyjściu do swoich potrzeb. Zmiękczacze wody są praktycznie bezobsługowe i zapewniają dostęp do miękkiej wody w całym domu. Taka woda nie pozostawia po sobie osadów, jest przyjazna domowemu AGD, kotłowi grzewczemu i instalacjom wodnym. W dodatku z miękką wodą znacznie łatwiej się sprząta. Spadną rachunki za ogrzewanie i zużycie środków czystości. Więcej w artykule: 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu!

Wybór odpowiedniego zmiękczacza wody jest zależny od stopnia twardości wody surowej oraz zużycia wody. Najłatwiej jednak jest dobrać wielkość urządzenia na podstawie ilości mieszkańców domu, o czym w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? Warto wybrać zmiękczacz wody z systemem zwiększającym ekonomiczność pracy, jak Ecoperla Perfect System. Taki mają między innymi: Ecoperla Toro 20, Ecoperla Vita 25, czy Ecoperla Softcab 35. Jeśli zależy Ci na prostej kontroli, godne poleceni będą zmiękczacze wody z WiFi, jak seria Pentair IQsoft lub Ecoperla Slimline.

Filtr z węglem aktywnym

Do walki z chlorem, ale również poprawy smaku i zapachu wody, najlepiej sprawdzą się filtry z węglem aktywnym. Wkłady filtracyjne wypełnione tym złożem najczęściej stanowią element filtrów kuchennych. Urządzenie wypełnione węglem aktywnym możemy założyć również na cały dom. Takim produktem jest kolumna węglowa. Zawiera w sobie dużą ilość węgla aktywnego, który doskonale radzi sobie z chlorem i jego pochodnymi. Kolumny węglowe przygotują wodę nie tylko na cele spożywcze, ale również sprawią, że będzie ona idealna do kąpieli – nie będzie powodowała przesuszania czy podrażnień skóry.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie również doskonałą propozycję 2 w 1, czyli połączenie zmiękczacza wody z kolumną węglową w kompaktowej obudowie. Takim urządzeniem jest hybrydowy Ecoperla Hero. Zajmuje mało miejsca, co często jest czynnikiem przesądzającym o jego wyborze, a w dodatku posiada aż 40 litrów złoża. Jest to warstwowo ułożony węgiel aktywny impregnowany srebrem wraz z monosferyczną żywicą jonowymienną. Dzięki niemu można otrzymać miękką wodę, o odpowiednim smaku, zapachu, barwie, bez chloru. Zobaczcie sami:

Ulubione potrawy jak z najlepszej restauracji z czystą wodą!

Potrawy przygotowywane w domu mogą być na naprawdę bardzo wysokim poziomie! Zmiana jakości wody na lepszą zdecydowanie przełoży się na smak, aromat i wygląd pieczywa, zup, ciast, potrawek. Recepta na to jest bardzo prosta – wystarczy uzdatnianie wody. Jeśli chcesz poprawić jakość wody w swojej kuchni i domu, ale nie wiesz, co będzie najlepszym wyborem, skontaktuj się z nami!

Powiązane produkty

Komentarze (3)

    • Wojtek
    • 2023-07-13 09:08:48
    Odkąd mamy Ecoperla Hero, nie wyobrażam sobie picia kawy zrobionej ze zwykłej, surowej kranówki. Zupy i inne napoje też smakują o niebo lepiej.
    • Krystek
    • 2023-08-02 13:57:54
    Ja myślałem, że żona nauczyła się gotować ;) A tak na poważnie, też widzę różnicę w jakości potraw po tym jak zaczęliśmy korzystać ze zmiękczacza z węglem aktywnym. My mamy Ecoperla Hero, ale kolega zamontował Ecoperla Slimline i też jest zadowolony.
    • 2023-09-20 13:42:13
    Jeśli ktoś twierdzi, że jakość wody nie ma znaczenia dla podczas przygotowywania posiłków to zapraszam na kawę do sąsiada z bloku. Ten sam wodociąg, ale u mnie kawa pachnie kawą, a u niego to nawet nie jest kawa, tylko jakaś brunatna ciecz.

Nowy komentarz

arrow_upward