Wybór hydroforu a stacja uzdatniania wody - czy ma znaczenie?

Centralna stacja uzdatniania wody to niejednokrotnie jedyne wyjście służące poprawie jakości wody w gospodarstwie domowym. Czy jednak rodzaj hydroforu działającego w gospodarstwie domowym będzie miał znaczenie? Czy hydrofor ma wpływ na działanie stacji uzdatniania wody?

W kontekście wody ze studni bardzo często mówi się o zbiornikach hydroforowych. Są montowane w pomieszczeniach gospodarczych, niekiedy jeszcze przed założeniem i wyborem właściwej stacji uzdatniania wody. To czasami może prowadzić do problemów, o czym znajdziecie informacje w niniejszym artykule.

Czym są zbiorniki hydroforowe?

Zazwyczaj używana nazwa „hydrofor” oznacza zespół współdziałających urządzeń, w skład którego wchodzi między innymi zbiornik hydroforowy. Zadaniem takiego zestawu jest zapewnianie stałego ciśnienia wody w instalacji oraz zwiększenie jej czynnej objętości. Takie działania skutkują większą trwałością samej instalacji sanitarnej i potrzebą rzadszej konserwacji czy wymiany elementów. Komponenty takie jak choćby pompa, są znacznie mniej narażone na wystąpienie awarii. W skład zestawu hydroforowego wchodzą: zbiornik ciśnieniowy, manometr, presostat, pompa wirnikowa, zawory. Takie urządzenia są wybierane nie tylko do gospodarstw domowych, ale również gospodarstw rolnych, domków letniskowych, gospodarstw ogrodniczych.

Same zbiorniki hydroforowe, to miejsce, gdzie trafia woda i jest magazynowana  Zbiorniki hydroforowe mają różne pojemności. Dzieli się je na dwa rodzaje: ocynkowane oraz membranowe. Różnica między typami hydroforów polega głównie na sposobie przechowywania wody oraz sposobie podłączenia do instalacji.

Jakie korzyści daje posiadanie hydroforu?

Hydrofory są dość popularne i często wykorzystywane w Polsce, zwłaszcza w przypadkach, kiedy woda pochodzi z własnego ujęcia. Przede wszystkim zapewniają dużą wygodę podczas użytkowania – praktycznie nie trzeba ich doglądać i zwracać na nie uwagi. Ponadto to bardzo ekonomiczny wybór. Zarówno sam zestaw, jak i jego eksploatacja nie są kosztowne.

Zanim ktoś zdecyduje się na wybór hydroforu, powinien rozpatrzeć wszelkie „za” i „przeciw”. Jednym z najczęściej wymienianych minusów przez użytkowników jest fakt, że hydrofor nie będzie gromadził wody. Samo działanie zestawu hydroforowego jest w dużym stopniu uzależnione od prądu. To może być kwestią dość uciążliwą w przypadku niektórych miejscowości, gdzie przerwy w jego dostawie są dość częste.

Jak działają hydrofory?

Wszystkie hydrofory działają na tej samej zasadzie, niezależnie od tego, z jakim typem zbiornika na magazynowanie wody występują. Pierwszym elementem jest pompa, której zadaniem jest wtłaczanie surowej wody do wnętrza zbiornika hydroforowego. Praca oraz częstotliwość działania tego komponentu są zależne od presostatu. Jego zadaniem jest mierzenie i kontrola ciśnienia znajdującego się wewnątrz zbiornika hydroforowego. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, presostat załącza pompę, a przy wysokim wyłącza ją.

Zbiorniki ciśnieniowe mają zaznaczony możliwy najniższy i najwyższy poziom wody znajdującej się wewnątrz. Nad taflą wody umieszczona jest poduszka powietrzna. Podczas poboru wody dochodzi do jej rozprężenia, a ciśnienie zaczyna spadać. Kiedy już osiągnie wartość najniższą z możliwych, wtedy załącza się pompa, która zaczyna tłoczyć wodę do środka. Ten proces zachodzi aż do momentu uzyskania ciśnienia maksymalnego, a potem pompa wyłącza się i cały cykl rozpoczyna się od początku.

Warto dobrać wydajność pompy obecnej w zestawie w taki sposób, aby ta wartość była równoważna z najwyższym godzinowym poborem wody w ciągu dnia. Każda pompa ma określoną przez producenta, możliwą ilość załączeń w ciągu godziny.

Wielkość zbiornika hydroforowego również ma znaczenie i warto, aby była dobrana do realnego dziennego zużycia wody w gospodarstwie domowym. Wybór zbyt małego zbiornia hydroforowego może doprowadzić do awarii pompy. Przez zbyt duże zużycie niż przewiduje dany model i pojemność, pompa będzie musiała się bardzo często załączać, co może doprowadzić do usterek, awarii, potrzeby wymiany komponentów lub nawet całości.

Czas zapoznać się ze specyfiką konkretnych rodzajów hydroforów oraz ich wadami i zaletami. Który lepiej wybrać do swojego domu?

Hydrofor ocynkowany

Dość często można spotkać się z hydroforami ocynkowanymi. Zbiorniki występują zazwyczaj w kolorze srebrnym. Posiadają więcej wariantów związanych z pojemnościami od zbiorników membranowych i występują w większych rozmiarach. Współdziałają z pompą ssącą lub pompą głębinową. Wewnątrz zbiornika ocynkowanego znajduje się przestrzeń na wodę oraz poduszka sprężonego powietrza. Dostępne pojemności to od 150 litrów do nawet 1500 litrów. W przypadku szczególnych potrzeb, na przykład zakładów przemysłowych, na zlecenie tworzone są zbiorniki hydroforowe, które mają pojemność nawet 10 000 litrów.

To właśnie duży wybór związany z pojemnościami jest uznawany za jeden z największych plusów hydroforów ocynkowanych. Bez trudu można dobrać model najlepiej odpowiadający naszym potrzebom. Hydrofor tego typu nie posiada wewnątrz gumowej przepony, a to ma wpływ na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych, ponieważ nie trzeba wymieniać i naprawiać tego elementu. Gumowa membrana dość szybko ulega zużyciu i ma tendencję do pękania, więc w tym przypadku nie trzeba się tego obawiać i mieć z tyłu głowy.

Należy jednak pamiętać, że budowa zbiornika ocynkowanego sprawia, że woda ma bezpośredni kontakt z jego ściankami, co przez niektórych może być uznawane za rozwiązanie mało higieniczne. Ponadto te zbiorniki nie posiadają żadnej ochronnej powłoki antykorozyjnej. Jeśli więc zbiornik ciśnieniowy zostanie ustawiony w dość wilgotnym miejscu, z czasem może dojść do pojawienia się wycieków z jego wnętrza, właśnie z powodu korozji.

Raz ustawiony hydrofor ocynkowany bardzo ciężko przenieść, jeśli tylko wystąpi taka potrzeba. Wszystko ze względu na jego rozmiary oraz budowę. Samo pomieszczenie gospodarcze należy przygotować w specjalny sposób. Przede wszystkim niezbędne jest stworzenie utwardzonej podstawy dla pompy.

Za jeden z największych minusów uznawana jest potrzeba kontroli poziomu powietrza wewnątrz zbiornika hydroforowego i uzupełnianie braków w wypadku wystąpienia takiej potrzeby. Powietrze ma tendencję do rozpuszczania się w wodzie, więc z czasem zaczyna go brakować. Konieczne jest regularne spuszczanie wody ze zbiornika i dopompowanie powietrza przez wentyl aż do momentu osiągnięcia właściwego ciśnienia. Wiele w tej kwestii zależy od wielkości zbiornika hydroforowego.

Hydrofor membranowy

Alternatywą zbiorników ocynkowanych są membranowe, które nieco różnią się budową. Wewnątrz zbiornika hydroforowego znajduje się gumowa membrana, zwana także przeponą. Jest to swojego rodzaju podziałka, dzieląca zbiornik na dwie części. Pierwszą częścią jest przestrzeń na wodę wewnątrz membrany. Druga to przestrzeń między zewnętrzną ścianką przepony a wewnętrzną ścianką samego zbiornika – tam jest miejsce na wpompowane powietrze. Hydrofory membranowe nie mają już tylu rozmiarów do wyboru. Występują zazwyczaj w pojemnościach od 20 do 100 litrów. Kolor zbiornika to niebieski.

Jeśli chodzi o argumenty za tym wyborem, na pierwszym miejscu wymieniana jest między innymi cicha praca w porównaniu z hydroforami ocynkowanymi oraz to, że urządzenie jest niemal natychmiast gotowe do pracy. Pompa i osprzęt mogą być zamontowane na samym zbiorniku, co sprawia, że całość jest łatwa do przeniesienia w inne miejsce w razie wystąpienia takiej potrzeby. Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania pomieszczenia gospodarczego. Dzięki specyficznej budowie, woda nie ma kontaktu ze ściankami zbiornika, co sprawia, ze proces jest bardzo higieniczny. Prawdopodobieństwo wystąpienia korozji jest znacznie niższe niż w przypadku wyżej opisanych hydroforów.

A minusy? Powietrza co prawda nie trzeba dopompowywać do środka i kontrolować jego poziomu tak często, jak przy zbiornikach ocynkowanych, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy taki proces jest realnie potrzebny. Konieczna w 100% będzie natomiast okresowa wymiana przepony, która z czasem się zużywa i pęka. Komponent jest stale narażony na naprężenia przez ciągłe napływy i odpływy wody, co przekłada się na jego zużywanie i spadek żywotności.

Dobrze, aby sama jakość wpompowanej do hydroforu wody nie była zła. Na przykład wysokie stężenia żelaza i manganu również mają wpływ na jakość pracy i trwałość przepony.

Jaki wybrać do stacji uzdatniania wody?

Jak widać, oba rodzaje hydroforów mają swoje plusy i minusy. Warto dobrze przemyśleć wybór i potrzeby, natomiast z zakupem zawsze warto się wstrzymać aż do momentu poznania parametrów użytkowanej wody! Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak rodzaj hydroforu może mieć wpływ na uzdatnianie wody. Nie każdy rodzaj zbiornika hydroforowego jest kompatybilny z każdą stacją uzdatniania wody! Dlatego warto wziąć to pod uwagę i roztropnie wybrać hydrofor!

Jak już dobrze wiemy, woda ze studni i jej parametry nie są kontrolowane przez żaden zewnętrzny organ, jak sanepid. Decydując się na własne ujęcie, należy liczyć się z tym, że sami jesteśmy odpowiedzialni za jakość wody, jaką spożywamy. Przede wszystkim powinna być bezpieczna i zgodna z normami obowiązującymi w Polsce. Niestety, nie zawsze się tak dzieje. Mogą wystąpić w niej między innymi bakterie (Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?), które są szczególnie groźne dla zdrowia, ale i równie uporczywe zanieczyszczenia chemiczne, jak żelazo (Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?), mangan (Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?), azotany (Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia) i wiele innych substancji. Aby się przekonać, co jest nie tak, najlepiej zlecić kompleksową analizę wody, o której więcej w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Czasami wyniki analizy wody wskazują na potrzebę zamontowania stacji uzdatniania wody, która będzie współpracowała tylko z jednym rodzajem hydroforu. Większość urządzeń faktycznie jest przystosowana do działania zarówno z hydroforem membranowym, jak i ocynkowanym i nie ma to większego znaczenia. Wyjątkiem są z całą pewnością odżelaziacze wody wymagające wstępnego napowietrzania. Takimi jest choćby Ecoperla Ironitower czy Ecoperla Sanitower. Są bardzo wydajne i świetnie radzą sobie z przekroczeniami, jednak aby proces odżelaziania mógł zaistnieć, niezbędne jest przepuszczenie wody przez ocynkowany zbiornik hydroforowy. Dlaczego? O tym w artykule: Metody usuwania związków manganu i żelaza z wody studziennej oraz w filmiku:

Hydrofor bezprzeponowy będzie też najlepszym wyborem, jeśli w wodzie wystąpiły problemy z nieodpowiednim zapachem wody, które spowodował siarkowodór. Jego działanie sprawia, że można wyeliminować ten problem.

Skonsultuj się!

Jeśli nie wiesz, jaki hydrofor i stacja uzdatniania wody sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku, skonsultuj się z ekspertem. U nas otrzymasz bezpłatną poradę. Koniecznie odwiedź zakładkę: kontakt! Warto poczekać na wyniki analizy wody zanim wybierzemy hydrofor. To pozwoli uniknąć wielu kłopotów i zapewni możliwość instalacji najbardziej efektywnego urządzenia do uzdatniania wody bez żadnych komplikacji.

Komentarze (3)

  • Anna
  • 2020-09-22 11:23:21
  My na szczęście nie musieliśmy wymieniać hydroforu, poniewaz mamy stację wielofunkcyjną, ale przy doborze systemu uzdatniania zapytano się nas własnie o to i w przypadku odżelaziacza do wody musielibysmy wymienic hydrofor
  • Mateusz
  • 2020-09-23 12:03:13
  U nas nowy hydrofor wraz z odżelaziaczem, inaczej nie dało rady. Ale na szczęście nie jest to jakiś duzy koszt wzgledem stacji uzdatniania
  • Tomek
  • 2020-09-24 11:41:31
  dużo informajcji, bardzo przydatny wpis ;) pzdr

Nowy komentarz

arrow_upward