Polifosfat - czym jest? Co warto wiedzieć?

W naszym asortymencie znajdziecie polifosfat, który służy wypełnianiu filtrów pralkowych. Wiele osób szuka tego rodzaju alternatywy dla klasycznych odkamieniaczy w proszku, a inni jeszcze o nim nie wiedzą. Jak działa polifosfat? Jakie ma właściwości? Czy warto go zastosować? Czy stanowi zamiennik dla zmiękczaczy wody?

Polifosfat nie jest może najlepiej znany, jednak niekiedy wspomina się o nim w kontekście twardej wody. Zwłaszcza w odniesieniu do sposobów na ochronę pralki oraz pranych tkanin przed kamiennym osadem, który powoduje wysoki stopień twardości wody. Wiele osób męczy się z tym problemem, a więcej informacji na jego temat znajdziecie w artykule: Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie!

To swojego rodzaju złoże filtracyjne jest sprzedawane jako wypełnienie filtrów pralkowych. Ma konsystencję twardych, przeźroczystych kryształków, które rozpuszczają się, a braki należy uzupełnić. Taki filtr pralkowy montuje się na złączu pralki oraz wody zasilającej. A jak to dokładnie działa?

Polifosfat - to warto wiedzieć

Polifosfat, zwany również polifosforanem sodu jest wykorzystywany w wielu celach i znajduje swoje zastosowanie nie tylko w branży uzdatniania wody. Jednym z przykładów jest użycie w przemyśle spożywczym do zagęszczania produktów. Oprócz tego służy do zmiękczania wody technicznej, stosowanej w przemyśle, a także wypełnia już wyżej wspomniane filtry pralkowe dedykowane gospodarstwom domowym. Tego złoża w Polsce nie powinno stosować się do uzdatniania wody pitnej, ale co ciekawe, w niektórych krajach dopuszczana jest taka możliwość.

W przypadku filtrów pralkowych polifosfat wchodzi w reakcję z wodą. Jego właściwości powstrzymują wytrącanie się osadów z wody, co zapobiega osiadaniu kamienia kotłowego na elementach pralki, jak grzałka, w bębnie lub na pranych tkaninach.

Polifosfat a twarda woda

Polifosfat nie jest złożem, które redukuje twardość wody. Nie ma takich właściwości, jak żywica jonowymienna, stosowana często we wkładach zmiękczających wodę lub specjalistycznych urządzeniach, jak zmiękczacze wody czy stacje wielofunkcyjne (zobacz: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?). Polifosforan sodu jedynie powstrzymuje wytrącanie się osadów po twardej wodzie.

Polifosforan sodu ma wpływ na krystalizację węglanów. Podczas reakcji wytwarzany jest fosforan wapnia. Tworzy cienką warstwę ochronną wewnątrz instalacji, na komponentach, wewnątrz bojlerów, chroniąc tym samym przed korozją i sprawiając, że kamień nie może się tam osadzić.

Kontrowersje wokół polifosfatu

Działanie polifosfatu oraz jego skuteczność wzbudzają wśród użytkowników pewne kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że efekty związane z jego działaniem mogą być znikome lub żadne ze względu na duży przepływ wody przez filtr, zanim ta znajdzie się w pralce. Podawany jest argument, że polifosfat nie będzie miał szansy zadziałać przy takim natężeniu wody. Z drugiej strony pojawiają się głosy udowadniające, że większość płynów i proszków odkamieniających do pralek składa się w dużej mierze właśnie z polifosforanu sodu, co oznacza, że inna jest jedynie forma, ale działanie niezależnie od zastosowanego preparatu, takie samo.

Zalety polifosfatu

Polifosfat jest ciekawym sposobem na ochronę przed kamieniem i z pewnością można o nim mówić w kontekście kilku zalet:

Wygodne filtry pralkowe – przede wszystkim sama idea filtrów pralkowych. To mimo wszystko sposób na choć niewielką niwelację szkód, jakie może wyrządzić twarda woda. Nie w każdym mieszkaniu da się założyć profesjonalne urządzenie. Filtr pralkowy zajmuje mało miejsca, jest łatwy w montażu. Dobrze sprawdzi się w małych przestrzeniach, wynajmowanych mieszkaniach. Nie wymaga przeróbek, wiercenia – wystarczy przykręcić, a przy przeprowadzce można go zabrać ze sobą

Ciekawa alternatywa środków odkamieniajacych – filtr pralkowy będzie działał przy każdym praniu bez naszej ingerencji. Nie trzeba za każdym razem dozować środków odkamieniających do pralki i o tym pamiętać. Roczny koszt użytkowania również wydaje się być niższy niż przy zakupie tego rodzaju preparatów

Zwiększa wydajność środków piorących – niektórzy producenci twierdzą, że polifosfat jest w stanie podnieść skuteczność środków piorących nawet o 30%. Z pewnością zapobiega odkładaniu się osadu po twardej wodzie na tkaninach, dzięki czemu są mniej narażone na zniszczenia.

Ochrania pralkę przed kamieniem – nawet jeśli nie niweluje całkowicie odkładania się kamienia wewnątrz pralki, to z pewnością minimalizuje jego występowanie, zwiększa tym samym żywotność komponentów i zapobiega ich awarii

Wady filtrów na bazie polifosfatu

Brak możliwości dostosowania – filtry pralkowe nie pozwalają na dostosowanie ilości polifosfatu do stopnia twardości wody

Określona temperatura wody – polifosfat nie zadziała przy każdej temperaturze wody. Pranie w wodzie powyżej 80 stopni spowoduje, że zwyczajnie nie będzie spełniał swojej funkcji i straci swoje właściwości

Nie jest wydajnym sposobem – decydując się na filtr pralkowy, z pewnością nie ma co spodziewać się takich efektów, jak przy zmiękczaczu wody

Eksploatacja filtra pralkowego

Jak już wspomnieliśmy, kryształki polifosfatu z czasem ulegają rozpuszczeniu. Braki w kloszu filtra pralkowego należy regularnie uzupełniać. Polifosfat warto wymienić raz na pół roku. Sam filtr pralkowy nie jest drogi, podobnie jak złoże mu dedykowane.

Jeśli szukasz czegoś bardziej wydajnego

Filtr pralkowy sprawdzi się w niektórych warunkach, zwłaszcza w wynajmowanych mieszkaniach w bloku. Jeśli jednak istnieje możliwość, warto postawić na znacznie bardziej wydajny sposób, który zadba nie tylko o pralkę, ale o instalację w całym gospodarstwie domowym. Mowa tu oczywiście o rozwiązaniu, jakie stanowi centralny zmiękczacz wody.

Zmiękczacze wody górują nad innymi rozwiązaniami w walce z twardą woda przede wszystkim tym, że zwalczają samą przyczynę, a nie jedynie skutek, jaki stanowi kamień kotłowy. Ponadto zasilają miękką wodą całą instalację w domu, dzięki czemu trafia ona wszędzie – i do kotła grzewczego, i do pralki, i zmywarki, czajnika, do kranu, baterii prysznicowej i całej masy innych punktów, w których na co dzień potrzebna jest woda i ją użytkujemy. O zaletach miękkiej wody można przeczytać między innymi w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?, 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu

Obecnie na rynku można znaleźć zmiękczacze wody, które świetnie sprawdzą się do montażu zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak też mieszkań. Idealny zmiękczacz wody dobiera się na podstawie głównie zużycia wody w gospodarstwie domowym, jednak ważna jest też twardość wody, ilość mieszkańców i miejsc poboru wody. Więcej informacji w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?

Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Kiedy surowa woda trafia na złoże filtracyjne, dochodzi do wymiany jonów odpowiedzialnych za tworzenie twardości wody na neutralne jony sodu. Dzięki temu problem twardej wody jest zwalczany w pełni skutecznie. Zmiękczona woda trafia dalej do instalacji. Do prawidłowego działania zmiękczacza wody niezbędna jest regeneracja, którą urządzenie przeprowadza automatycznie.

Walka z twardą wodą jest ważna!

Twarda woda komplikuje codzienne korzystanie z wody do wielu obowiązków domowych, ale również podczas kąpieli. Zawsze warto poszukiwać sposobu na zwiększenie komfortu mieszkania, a zwalczanie wysokiego stopnia twardości wody jest jednym z rozwiązań. Obecnie dostępne na rynku rozwiązania w uzdatnianiu wody są w stanie dopasować się do każdych potrzeb i warunków. Jeśli nie ma możliwości montażu zmiękczacza wody, ratunkiem może być między innymi filtr pralkowy z polifosfatem.

Komentarze (2)

  • Lidka
  • 2021-10-11 08:15:36
  Używamy polifosforanu sodu w mieszkaniu. Filtr założył jeszcze poprzedni właściciel, więc go uzupełnialiśmy. Nie powstrzymuje on zupełnie kamienia, bo w gorącej wodzie przestaje działać. Tańszy niż reklamowany w tv środek na C, ale nie zastąpi zmiękczacza. Znajomi zaplanowali to na etapie projektowania domu i teraz mają czystą wodę i łazienkę. I nie kupują żadnej specjalnej chemii na kamień.
  • Alicja
  • 2021-11-16 16:06:44
  Ciekawy tekst. Zainspirował mnie. U mnie w mieszkaniu nie mam możliwości zamontowania zmiękczacza, więc mamy osmozę w kuchni. W zasadzie mogłabym kupić filtry do pralki i zmywarki i uzupełniać polifosfat.

Nowy komentarz

arrow_upward