Manometr ciśnieniowy w uzdatnianiu wody. Do czego jest potrzebny?

Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji to nie tylko problematyczne branie prysznica, ale także zaburzona praca pralki i zmywarki. Urządzenia znacznie wolniej napełniają się wodą, a jednocześnie pracują mniej efektywne. Mycie naczyń potrafi trwać w nieskończoność, a niekiedy woda całkowicie przestaje lecieć z kranu.  W takiej sytuacji przydaje się manometr. Jeśli dodatkowo uzdatniasz wodę, taki miernik to po prostu niezbędny element całego systemu. Jak działa manometr? Do czego jest potrzebny w procesach uzdatniania wody?

Problemy ze zbyt niskim ciśnieniem oddziałują na cały dom

Pierwszy krok w kierunku poprawy ciśnienia w instalacji wodnej to zidentyfikowanie przyczyny. W instalacji wodociągowej jego wartość powinna wynosić około 5-6 barów, jednak do codziennego użytku wystarczają nawet 4 bary.  W przypadku ciśnienia wyższego niż zalecane wystarczy jedynie zamontować reduktory odciążające domową instalację. Jeśli jednak ciśnienie w instalacji jest zbyt niskie sytuacja się nieco komplikuje. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają bowiem różne. Zazwyczaj wymienia się:

  • Przecieki w instalacji
  • Niedrożne perlatory i baterie
  • Niedrożne rury wodociągowe 
  • Awarie regulatora ciśnienia

Bez względu na to, jakie są przyczyny nieprawidłowego ciśnienia w instalacji, warto kontrolować jego wartość i reagować na zmiany na bieżąco. Rozwinięcie tego tematu znajdziesz w artykule: Ciśnienie wody w instalacji - dlaczego jest zbyt niskie?

Manometr - co to jest i do czego służy?

Pomiaru ciśnienia wody przepływającej w instalacji można dokonać za pomocą manometru. Mierniki tego typu stosuje się również do badania przepływu gazów oraz innych cieczy. Manometry znajdziesz tym samym w urządzeniach, takich jak kompresory, pompy, układy hydrauliczne, systemy chłodzące, a także instalacje przemysłowe w gazownictwie i ciepłownictwie. 

Montując manometr do pomiaru ciśnienia wody, możesz skutecznie regulować jej przepływ. Decydując się na takie rozwiązanie, raz na zawsze zapomnisz o problemach wynikających z niewłaściwego ciśnienia panującego w instalacji i związanych z tym problemów. 

Rodzaje manometrów i zasada ich działania

Z uwagi na na konstrukcję oraz zasadę działania, rozróżnia się kilka rodzajów manometrów. Najpopularniejsze mechanizmy opierają swoje funkcjonowanie na tak zwanej rurce Bourdona. Takie cieczowe manometry hydrostatyczne pozwalają na pomiar podciśnienia, nadciśnienia i różnicy ciśnień. Mierniki z tej grupy częściowo są wypełnione cieczą, a ich najważniejszy element to szklana rurka w kształcie litery U. W takim urządzeniu jeden koniec rurki jest poddawany działaniu ciśnienia zewnętrznego, podczas gdy drugi znajduje się wewnątrz urządzenia i odpowiada za dokonanie pomiaru.  Ciśnienie oddziaływuje na ciecz i przepycha ją z jednego ramienia zegara ciśnieniowego do drugiego. Aby zachować maksymalną precyzję pomiaru (np. w miejscach narażonych na drgania), stosuje się manometry wypełnione olejem lub gliceryną. Olbrzymia popularność tych manometrów wynika z prostej zasady  działania oraz niskiego kosztu produkcji miernika.

Do pomiarów stosuje się także manometry ciśnieniowe membranowe. Jak sama nazwa wskazuje, mierniki tego typu są wyposażone w specjalne membrany zaciśnięte między dwoma kołnierzami. Ciśnienie prowadzi do odkształcenia membrany, co z kolei wpływa na wskazówkę pokazującą wynik. Na podobnej zasadzie działają manometry puszkowe, ale wykorzystuje się je wyłącznie w przypadku pomiaru ciśnienia gazu.

Manometr ciśnieniowy a stacja uzdatniania wody – do czego służy i dlaczego?

Wiesz już, że manometr to urządzenie przystosowane do pomiarów ciśnienia. Pozostaje jeszcze druga kwestia. Jak go właściwie stosować? 

Manometr przydaje się wtedy, gdy podejrzewasz, że ciśnienie w instalacji jest zbyt niskie (lub za wysokie). Jeśli jego wartość mocno odbiega od standardowej (4-6 bara), najlepiej skorzystać z porady hydraulika lub zgłosić się do firmy wodociągowej. Duże skoki ciśnienia wody w instalacji to bowiem potencjalna przyczyna uszkodzenia różnych urządzeń do uzdatniania wody, takich jak na przykład zmiękczacze wody, odżelaziacze wody, a nawet systemy odwróconej osmozy. Korzystając z manometru możesz również zweryfikować, czy urządzenia stosowane do uzdatniania wody w Twoim domu nie ograniczają w jakiś sposób przepływu wody. Jeżeli ciśnienie znacznie spadło (a wyniki pomiarów mocno różnią się od parametrów podawanych przez producenta urządzenia), to sygnał, aby dokonać naprawy lub nawet wymiany danego rozwiązania. 

Skuteczna filtracja mechaniczna

Filtry mechaniczne, montowane zazwyczaj przed urządzeniami takimi jak zmiękczacze wody, lampy UV czy stacje wielofunkcyjne, pracują w trybie przepływowym. Ich główne zadanie to redukcja ilości osadów sedymentacyjnych i zawiesin, które mogą się znajdować w wodzie lub w samej instalacji. Znacznie więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Po co używa się filtrów mechanicznych? 

Filtry mechaniczne stosuje się bezpośrednio na rury wodociągowe, stąd ich druga nazwa - filtry narurowe. Urządzenia tego typu, podczas pracy, wykorzystują jedynie ciśnienie wody z instalacji. Manometr sygnalizuje natomiast konieczność czyszczenia lub nawet wymiany filtra. Kiedy bowiem dochodzi do zatkania urządzenia, wzrasta różnica ciśnień, a szybka interwencja z naszej strony pozwala uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia wody. Aby poznać temat nieco lepiej, zachęcam jednocześnie do zapoznania się z treścią artykułu: Mechaniczne uzdatnianie - jaki filtr wybrać?

Prawidłowa praca zmiękczacza wody 

Filtry narurowe, choć skutecznie rozwiążą problem zanieczyszczeń mechanicznych, nie poradzą sobie z twardą wodą. Więcej na ten temat znajdziesz w poprzednich artykułach: Twarda woda - co to za zjawisko?, a także Po czym poznać, że woda jest twarda? Sprawdź także, dlaczego kamień kotłowy to wróg Twojego AGD. Rozwiązaniem tego problemu jest zmiękczacz wody, który do prawidłowej pracy wymaga ściśle określonych warunków, w tym odpowiedniego ciśnienia i natężenia przepływu wody w instalacji. Przeczytaj również, jak wybrać idealne miejsce na montaż zmiękczacza wody.

Do prawidłowej pracy zmiękczacza wody niezbędne jest minimalne natężenie przepływu na poziomie 11,0 l/min, przy czym ciśnienie doprowadzanej do urządzenia wody nie powinno być niższe niż 1,4 bar, ani wyższe niż 8,0 barów. Manometr pomaga skutecznie kontrolować te wartości. Jeśli wskazuje zbyt niskie ciśnienie, wówczas rozwiązaniem problemu jest montaż zbiornika hydroforowego, w którym na bieżąco będzie magazynowana woda. Gdy ciśnienie jest za wysokie, najlepiej sprawdzi się montaż reduktora obniżający ciśnienie wejściowe do wielkości zadanej na wyjściu. 

Jaki manometr ciśnieniowy najlepszy?

Nie wiesz, jaki manometr do wody wybrać? Najważniejsze jest odpowiednie przyłącze, zazwyczaj ¼’’. Decydując się na zakup miernika, sprawdź koniecznie czy takie przyłącze znajduje się w zestawie. Niemniej istotnym parametrem jest maksymalna wartość ciśnienia. Skuteczne rozwiązania w zakresie normalizacji ciśnienia w instalacji czy filtracji wody to gwarancja poprawnego działania wszystkich urządzeń w Twoim domu. Jeżeli więc potrzebujesz dobrego manometru do wody, skontaktuj się z nami. Pomożemy w wyborze odpowiedniego urządzenia. 

Powiązane produkty

Komentarze (1)

    • Benek
    • 2023-07-13 08:55:59
    Fajnie wytłumaczona zasada działania manometru. Co prawda mam już w domu taki miernik, ale teraz wiem na jego temat znacznie więcej. Dzięki!

Nowy komentarz

arrow_upward