Jak wybrać idealne miejsce na montaż zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody stają się standardowym wyposażeniem w polskich domach. Wiele osób docenia ich działanie i rozumie, że miękka woda daje liczne korzyści i ochronę. Wybór idealnego zmiękczacza wody to jednak niejedyne wyzwanie, przed którym staje przyszły właściciel. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru właściwego miejsca na zmiękczacz wody. Gdzie go najlepiej zainstalować i jakich konkretnie warunków potrzebuje?

Twarda woda jest wyzwaniem!

Wysoki stopień twardości wody potrafi naprawdę popsuć szyki i spowodować wiele problemów związanych z jakością wody i jej użytkowaniem na co dzień. O tym, że twarda woda nie jest korzystna oraz argumenty potwierdzające tą tezę, pisaliśmy już w kilku artykułach. Takie informacje znajdziecie między innymi tutaj: Twarda woda - co to za zjawisko?, Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD

Największymi negatywnymi skutkami korzystania z twardej wody jest wysokie napięcie powierzchniowe oraz kamień kotłowy. Oba powodują ogromne straty i niedogodności. Twarda woda i naprawa skutków korzystania z niej w podsumowaniu okazują się znacznie droższe niż korzystanie ze zmiękczacza wody. Wiele osób decyduje się na zamianę twardej wody na miękką właśnie z zastosowaniem tych urządzeń. O zaletach miękkiej wody w artykule: 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu!

Zmiękczacz wody - numer 1 w polskich domach!

Z twardą wodą można walczyć na różne sposoby. Od kilku lat sporą popularność zdobywają jednak takie, które kosztują nas jak najmniej wysiłku, a przy okazji walczą z przyczyną a nie skutkiem. Zmiękczacze wody to centralne urządzenia, które działają na zasadzie wymiany jonowej. Wewnątrz znajduje się żywica jonowymienna, na której dochodzi do wymiany jonów odpowiedzialnych za tworzenie twardości wody na neutralne jony sodu. Dokładne informacje o tym procesie znajdują się w artykule: Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody? oraz w filmiku od polskiej marki Ecoperla

Zmiękczacze wody są doceniane za prostotę i łatwość użytkowania. Dzięki temu, że korzystają z automatycznej głowicy sterującej, nie wymagają wiele uwagi od właściciela. Z naszej strony wystarczy tylko regularna kontrola poziomu soli w zbiorniku solanki oraz dosypywanie jej w razie wystąpienia konieczności. Wbrew pozorom, te urządzenia nie powodują wysokich kosztów eksploatacyjnych. Szacuje się, że przeciętny zmiękczacz wody z 24 litrami złoża, jak choćby Ecoperla Toro 24 będzie kosztował 4-osobową rodzinę około 20 złotych w ciągu miesiąca. Więcej informacji w artykule: Koszty utrzymania zmiękczacza wody - czy eksploatacja jest droga?

Wiele osób decyduje się na montaż zmiękczacza wody już biorąc pod uwagę proces budowy domu. To świetnie, ponieważ dzięki temu można uniknąć wielu błędów i komplikacji Projektant jest wtedy w stanie zawrzeć to urządzenie i niezbędną przestrzeń już na etapie tworzenia i szkicowania konkretnych pomieszczeń. Znalezienie odpowiedniego miejsca na zmiękczacz wody jest jednak możliwe także już w wybudowanym i zamieszkanym domu. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku aspektach.

Najpierw wybór zmiękczacza wody

Przede wszystkim warto zacząć od wyboru zmiękczacza wody. Przy tym należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Każde gospodarstwo domowe ma nieco inne wymagania, a w związku z tym ważny jest indywidualny dobór urządzenia. Najlepiej jest sprawdzić zużycie wody oraz stopień twardości wody. Jak tego dokonać? Najlepiej przeprowadzić samodzielny test twardości wody. Jak to zrobić? Przeczytaj: Jak zbadać twardość wody w domu? Instrukcje także w filmiku:

Dokładne informacje dotyczące doboru najlepszego zmiękczacza wody znajdziecie w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? Ze względu na to, że te urządzenia stają się coraz popularniejsze, do wyboru jest ich coraz więcej. Każdy znajdzie propozycję idealnie dobraną i dopasowaną do swoich potrzeb. Z kompaktowych propozycji, ciekawy może być Ecoperla Toro, dostępny z 20 i 35 litrami złoża filtracyjnego. Z kolei, jeśli potrzebne jest naprawdę wydajne urządzenie, dobrą propozycją będzie Ecoperla Softower. Dokładne opisy w artykule: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Znajomość rozmiaru zmiękczacza wody jest dość istotna, by odpowiednio przygotować na niego pomieszczenie. A co dokładnie powinno się w nim znaleźć?

Jak przygotować pomieszczenie pod montaż zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody nie są wymagającymi urządzeniami, jednak potrzebują pewnych warunków do prawidłowego działania. Czas je przedstawić. To przydatne informacje dla każdego, kto chce podjąć decyzję o zakupie takiego urządzenia i montażu we własnym domu.

Odpowiednia przestrzeń

Przede wszystkim mówimy tu o odpowiedniej przestrzeni na montaż. W przypadku kompaktowych zmiękczaczy wody nie musi być ona duża. Ten typ urządzeń jest tworzony z myślą o tym, by można go było zamontować nawet we wnękach i miejscach trudniej dostępnych. Nie są wysokie, a wszystkie komponenty znajdują się w szczelnej, zamkniętej obudowie. Nieco inaczej jest w przypadku bardziej wydajnych urządzeń dwuczęściowych. Tu należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wysokości pomieszczenia, ponieważ musi w nim stanąć dość wysoka butla ciśnieniowa z głowicą sterującą. Jeśli pomieszczenie będzie zbyt niskie, serwisanci nie będą mieli jak zamontować urządzenia.

Warto pamiętać o tym, że zmiękczaczowi wody towarzyszy filtr mechaniczny. To niezbędna ochrona przed przenikaniem cząsteczek stałych z instalacji. Dzięki temu zmiękczacz wody będzie chroniony, nie dojdzie do awarii czy zatkania znaczących części jak komponenty głowicy sterującej, wężyki, elementy, przez które przepływa woda. Filtr mechaniczny powinien znaleźć się przed zmiękczaczem wody. Jego obecność nie wymaga dużej przestrzeni, jednak powinna zostać zapewniona.

Płaskie podłoże

Bardzo istotnym jest, aby zmiękczacz wody stał na stabilnym podłożu. Jeśli nie jesteśmy w stanie w pomieszczeniu zapewnić prostej posadzki, niezbędne będzie wybudowanie podestu lub wyrównanie powierzchni.
Odpowiednia temperatura działania

Stacje uzdatniania wody, niezależnie od tego czy mówmy o zmiękczaczu wody, czy jakimkolwiek innym urządzeniu, nie mogą pracować w temperaturze niższej niż 0 stopni. W przeciwnym wypadku może dojść do zamarzania wody bądź poważnej awarii urządzenia. Pomieszczenie, w którym zdecydujemy się zamontować zmiękczacz wody zawsze powinno więc być ogrzewane.

Odpływ do kanalizacji

Niezmiernie ważną kwestią jest zapewnienie odpływu do kanalizacji. Zmiękczacze wody wymagają regeneracji z udziałem roztworu solanki. Woda nie może być odprowadzana na przykład do ogrodu, ponieważ będzie to skutkowało usychaniem roślin. Niezbędne jest zapewnienie odpływu do kanalizacji. Powinien on znajdować się jak najbliżej miejsca montażu zmiękczacza wody.

Gniazdko elektryczne

Równie istotne jest zapewnienie zasilania. Automatyczne głowice sterujące potrzebują prądu do działania. W pomieszczeniu, w którym stanie zmiękczacz wody, dobrze więc by było, gdyby jak najbliżej znajdowało się czynne gniazdko elektryczne. Chcesz wiedzieć jak dużo prądu zużywają stacje uzdatniania wody? Przeczytaj: Ile prądu zużywają stacje uzdatniania wody?

Pomieszczenie na montaż zmiękczacza wody - które wybrać?

Obecnie większość użytkowników decyduje się na montaż zmiękczacza wody w kotłowni, koło kotła grzewczego, by wszystkie urządzenia były w jednym miejscu. Czasami jednak nie jest to możliwe. Dużą popularnością cieszy się piwnica, jednak jeśli nie chcemy znosić zmiękczacza wody, w niektórych przypadkach istnieje także możliwość przerobienia lub podpięcia w garażu. To wygodne rozwiązanie. Niekiedy zmiękczacze wody są też montowane w łazienkach, a nawet poza domem, jeśli istnieje taka potrzeba.

Eksperci polecają, aby o zmiękczaczu wody pomyśleć już w momencie projektowania budynku. Wtedy najłatwiej jest zorganizować miejsce i pomieszczenie spełniające wszelkie niezbędne warunki. Montaż zmiękczacza wody jest jednak możliwy także w już zamieszkałym domu, a instalacje najczęściej da się dostosować do potrzeb użytkowników.

Czy warto skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy montażowej?

Większość zmiękczaczy wody da się zamontować samodzielnie i wielu producentów do tego zachęca. W zestawach zawarte są szczegółowe instrukcje obsługi, które pozwalają na przeprowadzenie procesu krok po kroku. To, że samodzielny montaż jest możliwy udowadniają osoby, które się na niego zdecydowały i przedstawiły cały proces na filmikach na swoich kanałach.

Jeśli nie mamy pojęcia o kwestiach związanych z montażem bądź po prostu nie chcemy na to poświęcać swojego czasu, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Przyda się też przy problemach z zapewnieniem któregokolwiek z warunków niezbędnych do prawidłowego działania zmiękczacza wody.

Zmiękczacz wody w Twoim domu!

Zmiękczacz wody potrafi przynieść swoim właścicielom całe mnóstwo korzyści. Miękka woda zapewnia bezpieczeństwo związane ze stanem technicznym instalacji, doskonałą kondycję skóry i włosów, świetne efekty w sprzątaniu, brak kamiennego osadu, idealne pranie, a to nie wszystkie korzyści. Pamiętajmy, że sam wybór zmiękczacza wody jest tak samo istotny, jak przygotowanie na niego pomieszczenia.

Komentarze (3)

    • Arek
    • 2020-12-10 15:45:00
    Całe szczęście przed zamontowaniem zmiekczacza robilismy remont, więc miejsce uszykowane :) Warto planować, żeby na spokojnie takie urządzenia montować, a nie walczyć potem o każdy cm i kupować za małe zmiękczacze
    • Ewa
    • 2021-01-26 14:32:01
    No u nas niestety miejsca na zmiękczacz brak :( ale w nowym mieszkaniu na pewno będzie :)) Już niedługo. Bardzo ciężko żyje się z twardą wodą, u nas trzeba szorować wszystko 2 razy w tygodniu :(
    • Krystian
    • 2021-02-01 16:12:15
    Temat zmiękczaczy i filtrów to dla mnie kosmos, więc wysłałem zdjęcia przyłączy i dobrano mi zmiękczacz do miejsca, które mam. Dla mnie bomba - Ecoperla Slimline CS 17, bardzo profesjonalne podejscie obsługi :]

Nowy komentarz

arrow_upward