Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody to jedne z najczęściej wybieranych urządzeń filtracyjnych do gospodarstw domowych. Ich popularność jest na tyle duża, że bez problemu można je znaleźć nawet w supermarketach budowlanych. Jak jednak dokładnie działają? I po co im sól tabletkowana?

Twarda woda jest niezwykle dokuczliwym problemem. Zjawisko to występuje niezależnie od ujęcia. Wysoki stopień twardości dotyczy tak samo wody wodociągowej, jak też własnych ujęć. O tym, ile szkód potrafi spowodować pisaliśmy już w artykułach: Twarda woda - co to za zjawisko?Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? oraz Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD

Coraz więcej osób dostrzega kłopot i cały ciąg negatywnych skutków. Chcą, aby instalacje i kocioł grzewczy w domu były chronione, a samo korzystanie z wody w pełni komfortowe. To wszystko sprawia, że zaczynają poszukiwać dobrego rozwiązania kłopotów. Przy tym liczy się wydajność, pewny efekt i oczywiście jak najniższe koszty eksploatacyjne. 

W przypadku kłopotów z wysokim stopniem twardości wody najczęściej polecane są centralne zmiękczacze wody. O tym, jak wybrać najlepszy można przeczytać w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? 

Te urządzenia montuje się na wejściu wody do budynku, przed rozgałęzieniem instalacji na pomieszczenia znajdujące się w gospodarstwie domowym. Miękka woda może więc być wykorzystywana zarówno w bojlerze, kotle, urządzeniach takich jak pralki i zmywarki, ale też w kuchni czy do kąpieli, sprzątania. 

Choć zmiękczacze wody nie wymagają wiele uwagi ze strony użytkownika, to istnieje kilka zaleceń producentów, do których trzeba się stosować, by urządzenie działało w pełni sprawnie,, bezawaryjnie i dobrze zmiękczało wodę.

Zalecenia producentów zmiękczaczy wody

Działaniem zmiękczacza wody zazwyczaj kieruje głowica sterująca, dzięki czemu sami nie jesteśmy zmuszeni do tego, aby bez przerwy doglądać urządzenie, samodzielnie załączać tryb regeneracji, pracy. 

Mimo to producenci informują, że jedną z najważniejszych czynności, o jakich trzeba pamiętać jest regularne sprawdzanie poziomu soli w zbiorniku solanki oraz uzupełnianie braków w razie wystąpienia takiej potrzeby.

Wielu przyszłych użytkowników zmiękczaczy wody zaczyna zastanawiać się, dlaczego jest to aż tak potrzebne. Brak jednoznacznych wyjaśnień prowadzi do niezrozumienia i pytań o to, jaki właściwie udział ma sól tabletkowana w procesie zmiękczania wody? Czy to ona za to odpowiada? Dlaczego ważne jest, aby wybierać sól specjalnie przeznaczoną do urządzeń filtracyjnych, a nie na przykład kuchenną? 

Na te wszystkie pytania postaramy się dziś odpowiedzieć i obalić wszelkie mity dotyczące roli soli tabletkowanej w procesie uzdatniania wody. 

Proces wymiany jonowej a sól tabletkowana

Zanim przejdziemy do wytłumaczenia roli soli tabletkowanej w procesie zmiękczania wody, warto opowiedzieć o samym procesie wymiany jonowej. 

Cały proces zmiękczania wody odbywa się wewnątrz butli ciśnieniowej, wypełnionej żywicą jonowymienną. Jest to specjalny materiał, który dzięki swoim cechom charakterystycznym umożliwia zachodzenie procesu wymiany jonowej.

Wymiana jonowa w tym przypadku polega na zamianie obecnych w wodzie jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za tworzenie wysokiego stopnia twardości na neutralne jony sodu, znajdujące się na złożu filtracyjnym.

Przedstawiając to bardziej obrazowo można napisać, że surowa woda bogata w substancje tworzące twardość wody wpływa do wnętrza zmiękczacza wody. Tam zachodzi reakcja między jonami wapnia i magnezu, a obecnymi na żywicy jonami sodu. W jej wyniku cząsteczki odpowiedzialne za twardość wody pozostają na złożu, natomiast zmiękczona woda z jonami sodu jest kierowana na instalację i docelowo do odbiorcy.

Taki proces zmiękczania zachodzi do momentu aż żywica jonowymienna nie wyczerpie swoich właściwości, czyli aż nie zostanie całkowicie zapełniona jonami wapnia i magnezu, a utraci praktycznie wszystkie jony sodu. W takiej sytuacji nie należy się martwić – to wcale nie oznacza, że złoże filtracyjne nadaje się jedynie do wymiany. Właściwości żywicy jonowymiennej można wielokrotnie odzyskiwać na drodze regeneracji.

I w tym właśnie procesie kluczową rolę odgrywa sól tabletkowana. W zbiorniku solanki wytwarzany jest roztwór, w którego skład wchodzi woda oraz właśnie sól, którą trzeba regularnie uzupełniać. Podczas regeneracji wytworzona mieszanka jest podawana na żywicę jonowymienną. Złoże filtracyjne jest bardzo dokładnie przepłukiwane roztworem solanki. 

Podczas regeneracji również dochodzi do reakcji wymiany jonów. Jest to proces odwrotny do zmiękczania wody. To oznacza, że wpływające wraz z solanką jony sodu są wymieniane na jony wapnia i magnezu. Żywica jonowymienna odzyskuje swoje pierwotne właściwości, a jony odpowiedzialne za twardość wody, wcześniej zalegające na złożu, są odprowadzane do kanalizacji. 

Po procesie regeneracji zmiękczacz wody ponownie powraca do normalnego trybu pracy i znowu jest w stanie wydajnie redukować stopień twardości.

Sól tabletkowana - ważna choć nie zmiękcza wody

Z powyżej omówionego procesu wymiany jonowej wynika, że sól tabletkowana nie zmiękcza wody sama w sobie, jednak jest niezbędnym elementem w tym procesie. Bez niej właściwie nie mogłoby być mowy o dokładnym oczyszczaniu wody na dłuższą metę. 

Jeśli w zbiorniku nie będzie wystarczająco dużo soli, nie wytworzy się roztwór solanki o odpowiednich parametrach. W konsekwencji nie dojdzie do prawidłowej regeneracji złoża. To skutkuje o wiele gorszą jakością zmiękczania wody i powrotem problemów z kamieniem kotłowym.

Poziom soli tabletkowanej warto skontrolować w urządzeniu przynajmniej raz w tygodniu. Nie jest to skomplikowany proces. Należy po prostu zajrzeć do zbiornika i sprawdzić, czy ilość nie pokrywa mniej niż 1/3 powierzchni zbiornika. Jeśli tak, należy ją po prostu dosypać. Podczas uzupełniania należy zachować ostrożność i sprawdzić czy do zbiornika wraz z solą nie dostały się żadne zanieczyszczenia. 

Sól tabletkowana jest sprzedawana w workach, zazwyczaj o wadze 25 kilogramów. Nie jest to drogi regenerant, ponieważ koszt waha się w granicach 1-2 zł za kilogram.

Jaki rodzaj soli tabletkowanej do zmiękczacza wody?

Istotne, aby nie tylko pamiętać o uzupełnianiu soli w zbiorniku solanki zmiękczacza wody, ale również wybierać taką, która jest sprawdzona, rekomendowana i dobra jakościowo. Choć faktycznie pod względem składu chemicznego nie różni się niczym od soli kuchennej, to istnieje pełna gwarancja, że nie doprowadzi do awarii zmiękczacza wody. 

Za żadne skarby nie wolno stosować soli kuchennej zamiast regenerantu specjalistycznego. Jest zbyt drobna do działania w takich urządzeniach. Może zapchać przewody lub inne elementy, doprowadzić do niedrożności i ciężkich w usunięciu awarii. 

Przy wyborze soli do zmiękczacza wody należy przede wszystkim kierować się wskazaniami producenta. Regenerant znajdziemy na rynku w wielu rodzajach do wyboru. Najbardziej popularną formą są oczywiście tabletki solne, ale oprócz tego jest sprzedawana w zbitych blokach, a nawet granulkach. 

Przy różnych modelach urządzeń mogą być rekomendowane różne rodzaje. Informacji należy szukać w instrukcji obsługi, u dystrybutora lub bezpośrednio u firmy odpowiadającej za produkcję. 

Warto unikać soli kamiennej, ponieważ może zawierać w sobie wysoki poziom rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych zanieczyszczeń. Przez to może dochodzić do zmniejszenia efektywności regeneracji i zatykania zaworów.

W zdecydowanej większości do zmiękczaczy wody jest rekomendowana sól sprzedawana w formie pastylek lub bryłek. W wytwórniach przechodzi wstępny proces odparowania i prasowania, czemu zawdzięcza swój kształt. Na rynku dostępna jest w różnych klasach i formułach. Producenci chętnie na nią stawiają, ponieważ ulega stosunkowo szybkiemu rozpuszczaniu oraz nie zbija się w bryły tak szybko jak inne rodzaje. Częściowo niwelowany jest więc kłopot z mostami solnymi.

Przy zakupie soli, niezależnie od jej rodzaju, należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób została wyprodukowana. Dobrze jest postawić na znanych producentów.

Co zamiast chlorku sodu?

Choć sól do zmiękczaczy wody występuje zazwyczaj w formie chlorku sodu, to nie zawsze można postawić właśnie na nią. Problem z tym rodzajem regenerantu dotyczy na przykład osób przebywających na diecie niskosodowej, które chciałyby jednak korzystać ze zmiękczonej wody. 

W niektórych przypadkach istnieje możliwość zamiany chlorku sodu na chlorek potasu. Należy jednak liczyć się z tym, że chlorek potasu po pierwsze jest mniej dostępny, a po drugie regeneracja za jego pośrednictwem może okazać się bardziej kosztowna. 

Chlorek potasu mocniej wiąże się ze złożem filtracyjnym, przez co spada efektywność wymiany jonowej. Aby osiągnąć dobry efekt, potrzebne jest więc zastosowanie większej ilości regenerantu. 

O szczegóły warto podpytać dział techniczny. W razie takiej potrzeby zapraszamy do kontaktu

Gdzie kupić sól do zmiękczacza wody?

Obecnie sól tabletkowana jest dostępna praktycznie w każdym sklepie stacjonarnym i internetowym, oferującym urządzenia i akcesoria do uzdatniania wody. U nas można ją zakupić zarówno w formie pojedynczego worka, jak i zestawu.

Sól istotna w procesie zmiękczania wody

Sól odgrywa niebagatelną rolę w procesie zmiękczania wody i warto mieć tego świadomość. Warto wybierać produkty wysokie jakościowo, by uniknąć problemów z procesem zmiękczania i działania urządzenia. Teraz już wiadomo, dlaczego pilnowanie, aby zawsze była w zbiorniku jest tak istotne.

Komentarze (7)

    • Jadwiga Pielińska
    • 2019-08-20 16:06:50
    Przy zakupie zmiękczacza zastanawiałam się czym się różni właśnie taka sól kuchenna od tabletkowanej. Na pewno ceną :) I rzeczywiście warto to wiedzieć, bo jesli ktoś nieświadomy wsypie zwykłą drobną sól do zmiękczacza, to może zniszczyć urządzenie. Szkoda pieniędzy
    • Olek Bukowski
    • 2019-08-21 16:55:42
    Dla mnie np. to było oczywiste, ale rozumiem, że może się wydawać, że zmiękczacz wody to super skomplikowane urządzenie. Z drugiej strony lepiej, że jest to takie proste i nie wymagające użycia chemii. Jestem użytkownikiem zmiękczacza od paru dobrych lat i uważam, że to bardzo rozsądne rozwiązanie dla naszego domu.
    • Lenka
    • 2019-09-26 12:59:42
    Jak ktoś mniej więcej wie, jak działa zmiękczacz, to nie ma wątpliwości po co dosypuje się sól - aby zawsze działał prawidłowo! Bardzo się cieszę, że tylko to tak naprawdę musimy robić przy naszym zmiękczaczu.
    • Yula
    • 2019-10-09 15:39:51
    Przydatny artykuł dla jeszcze zielonych posiadaczy zmiękczacza do wody :)
    • dode
    • 2021-03-25 12:32:25
    piyrdy pierdu baju baju bedziesz w raju, nasi przodkowie nie zmiękczali wody i żyli, a pralke czy zmywarke itak wymieniamy średni co 3 lata.
    • Kaśka do "dode"
    • 2021-04-13 16:37:59
    Nie chcesz/nie możesz to nie zakładaj :P Tu chodzi o ogólny komfort, tak samo jak z klimatyzacją czy innymi ulepszeniami w domu. Możesz założyć klimatyzację, a możesz odpalać na 3 miesiące (lub dłuzej) wiatraczek w domu, który nic Ci nie daje. Poza tym, zmiekczacz wplywa nie tylko na AGD ale na np. ogrzewanie podłogowe, wygląd łazienki, stan naszej skóry włosów czy pranie. Ja bez zmiękczacza musiałam sprzątać 3x w tyg łazienkę, a naprawdę szanuję swój czas.
    • Ada
    • 2021-10-13 09:52:25
    Ja nie miałam pojęcia jak działają te urządzenia do uzdatniania. Jak usłyszałam o jakichś złożach, żywicy itp., była kompletnie zdezorientowana. Teraz mamy zmiękczacz z węglem i czystą wodę bez zapachu. Mąż dosypuje soli. Nie wiem nawet jak często. Cieszę się, że go mamy, bo przy czarnych bateriach to wybawienie :D

Nowy komentarz

arrow_upward