4 powody, dla których lepiej nie oszczędzać na stacjach uzdatniania wody

Posiadanie odpowiednio dobranej stacji uzdatniania wody może przynieść wiele korzyści związanych z codziennym użytkowaniem wody. To właśnie one sprawiają, że często w ogóle można korzystać z wody do celów spożywczych oraz użytkowych. Wiele osób przy wyborze urządzeń kieruje się ich ceną. Czy jednak warto tak postępować? Czy opłaca się oszczędzać na zakupie stacji uzdatniania wody?

Założenie stacji uzdatniania wody to bardzo często konieczność, a nie jedynie chęć doszlifowania jakości wody na własną rękę. Tak się dzieje zwłaszcza w przypadku posiadania wody z własnego ujęcia. Tu każdy właściciel studni powinien samodzielnie zatroszczyć się o to, aby wykorzystywana przez domowników woda spełniała normy wyznaczone w obowiązującym rozporządzeniu. Jest to dość trudne, ponieważ woda może okazać się bogata nie tylko w żelazo, mangan i wysoką twardość, ale też mikroorganizmy. O wszystkich zagrożeniach pisaliśmy już w artykule: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?

Droga do właściwie oczyszczanej wody

Już wielokrotnie pisaliśmy o tym, że pierwszym krokiem do właściwego oczyszczania wody jest często jej analiza wody. Z wynikami można zgłosić się do specjalisty w celu doboru odpowiedniej stacji uzdatniania wody. Oferta może obejmować jedno lub więcej rozwiązań w różnym zakresie cenowym. Często jednak jest to kwota nie liczona w setkach lecz tysiącach złotych.

Na polu doboru właściwej stacji uzdatniania wody stają najczęściej dwa błędy osób zainteresowanych taką inwestycją. Jedną jest grupa osób, które nawet nie przeprowadzają analizy wody. Najczęściej widzą, że z wodą jest coś nie tak i sami prognozują, gdzie leży problem. Na własną rękę zaopatrują się w filtry narurowe, ponieważ teoretycznie najmniej kosztują i próbują. Ilość zgłoszeń od takich właśnie osób pokazuje, że metoda na „chybił-trafił” i tak kończy się najczęściej konsultacjami oraz poszukiwaniem specjalistycznej pomocy. Takie historie zwykle kończą się zakupem profesjonalnej stacji uzdatniania wody, co oznacza poniesienie jeszcze wyższych kosztów w ostatecznym rozrachunku.

Druga grupa, która również pojawia się dosyć często to osoby zdające sobie sprawę z problemu i akceptujące potrzebę założenia stacji uzdatniania wody, jednak próbujące poczynić jak największe oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe. Czy jednak to faktycznie się opłaca? Być może początkowo wydaje się, że koszt jest niższy, jednak lata eksploatacji pokazują, iż podjęcie takich manewrów może zakończyć się katastrofą.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy pokazać Wam powody, dla których nie warto oszczędzać na stacjach uzdatniania wody. Dlaczego na początku warto jest doinwestować?

1: Jakość komponentów ma kluczowe znaczenie

Na cenę stacji uzdatniania wody składają się w głównej mierze komponenty, z których została wykonana. Tańsze urządzenia posiadają najczęściej gorszej jakości tworzywa. Jeśli stacja uzdatniania wody pochodzi z niepewnego źródła, może nie posiadać certyfikatów zezwalających na jej kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia. Niekiedy zdarza się, że złoża filtracyjne w produktach są niskiej jakości, mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Tańsze stacje uzdatniania wody są bardziej narażone na awarie i zwyczajnie mniej trwałe. Należy brać to pod uwagę przy ich wyborze.

Tańsze urządzenia mogą też być specjalnie wyposażane w komponenty, których nie da się naprawić. Tak bywa na przykład z głowicami sterującymi. Niekiedy po prostu nie są serwisowalne i zamiast wymienić jeden element, istnieje potrzeba wymiany całego zaworu. To oczywiście generuje większe koszty utrzymania takiej stacji uzdatniania wody.

Dla porównania, głowice sterujące Clack są serwisowalne. Z łatwością można je rozłożyć i wymienić niezbędne elementy w razie zaistnienia takiej potrzeby. Droższe stacje uzdatniania wody często są wytwarzane z tworzyw bardziej odpornych na zniszczenia mechaniczne (na przykład kabinety w zmiękczaczach wody), a złoża filtracyjne posiadają niezbędne certyfikaty i zazwyczaj cechują się znacznie dłuższą żywotnością. Tu przykładem mogą być żywice monosferyczne w porównaniu z polisferycznymi. Więcej informacji w artykule: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?

2: Łatwy dostęp do części zamiennych i akcesoriów to priorytet

Istotną kwestią jest prosty dostęp do akcesoriów oraz części zamiennych. Jak wiadomo, nic nie jest wieczne, a w praktycznie każdym urządzeniu są drobne komponenty, które zużywają się po kilku latach i należy je wymienić na nowe. Mowa tu na przykład o uszczelkach. Niekiedy też po prostu chcemy uzupełnić urządzenie o dodatki, które ułatwią użytkowanie. Wiele znanych marek proponuje łatwy dostęp do tego rodzaju usług. Nie ma problemu z doborem dedykowanych komponentów.

Jeśli zdecydujemy się na zakup taniej stacji uzdatniania wody, z niepewnego źródła, sytuacja może być nieco odmienna. Często bardzo trudno odnaleźć idealnie dopasowane komponenty w sieci. Trzeba sporo kombinować, co może kosztować dużo nerwów.

3: Gwarancja oraz dostęp do serwisu

Bardzo ważną kwestią okazuje się gwarancja. Niektóre marki oraz producenci są w stanie zaoferować naprawdę korzystne warunki w postaci długiego okresu gwarancyjnego. Przy okazji dystrybutorzy oferują bardzo często dobry dostęp do serwisu zarówno gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Mamy więc do czynienia z wykształconą kadrą, znającą urządzenia. Zaletą takiej sytuacji jest fakt, że w razie potrzeby szybko namierzą problem i go zażegnają. Będą też dokładnie wiedzieć, gdzie ewentualnie szukać przyczyny i co może takową przyczynę stanowić.

W przypadku tanich rozwiązań i stacji uzdatniania wody często bywa, że gwarancja jest bardzo krótka lub nie obejmuje niektórych komponentów. Bywają też sytuacje, w których praktycznie wcale nie jest objęta gwarancją. W takich warunkach pomocy należy szukać na własną rękę. To często utrudnione zadanie, ponieważ wielu serwisantów nie miało wcześniej do czynienia z takimi stacjami uzdatniania wody. Trudno jest namierzyć problem, a serwis lub wymiana części stają się zwyczajnie nieopłacalne. Często kłopotem jest także dostęp do części zamiennych, jak już wspominaliśmy wyżej.

Tutaj warto także wspomnieć o wsparciu technicznym. Dystrybutorzy renomowanych marek są zazwyczaj szkoleni i wiedzą naprawdę dużo o produktach, które posiadają w swojej ofercie. Jeśli więc skontaktujemy się z nimi w sprawie pomocy lub porady związanej z konkretnym urządzeniem jest bardzo duża szansa, że będą znać odpowiedź na nasze zapytanie i udzielą satysfakcjonującej odpowiedzi. Zupełnie inaczej może być w przypadku tańszych, mniej znanych stacji uzdatniania wody.

4: Dodatkowe funkcje i akcesoria w urządzeniach

Bardziej solidne stacje uzdatniania wody znanych marek są zazwyczaj nieco lepiej wyposażone i zapewniają większy zakres możliwości. W ofercie znajdują się urządzenia wzbogacone o dodatkowe funkcje lub akcesoria, które ułatwiają użytkowanie bądź nawet zmniejszają koszty eksploatacji. Przykładem takich rozwiązań są obejścia by-pass dedykowane zmiękczaczom wody, generatory chloru do wewnętrznej dezynfekcji stacji uzdatniania wody, albo wkład rewitalizujący do filtrów kuchennych (jak Ecoperla Elixir). Systemem pozwalającym na obniżenie miesięcznych kosztów użytkowania stacji uzdatniania wody jest między innymi Ecoperla Perfect System obecny w kompaktowych urządzeniach od polskiej marki Ecoperla. Są to specjalnie dobrane ustawienia głowicy sterującej, stworzone przez ekspertów marki, dzięki którym urządzenie pobiera minimalne możliwe ilości wody oraz soli na regenerację, przy zachowaniu pełnej wydajności tego procesu. Więcej na ten temat znajdziecie w artykułach: Ecoperla Smart, Perfect, Security System - po co są? Jak działają?, Dodatkowe funkcje w zmiękczaczach wody - co warto wybrać?

Polecane produkty od polskiej marki Ecoperla

Polska marka Ecoperla jest już całkiem dobrze znana wśród osób poszukujących rozwiązań w poprawie jakości wody w swoich domach. To sprawdzone i polecane rozwiązanie właśnie ze względu na oferowane użytkownikom zaplecze. Dostęp do części zamiennych i dodatków jest naprawdę łatwy. Sama marka stale udziela niezbędnych informacji oraz szkoli dystrybutorów z oferowanych produktów. W ofercie dostępne są specjalne systemy obniżające koszty eksploatacji. Wiele z produktów obejmuje 10-letni okres gwarancyjny.

Przed zakupem zawsze warto się skonsultować!

W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia lepiej nie dobierać urządzeń na własną rękę. Bardzo ważne są konsultacje z ekspertem, by wybrać urządzenia, które naprawdę przyniosą dobre efekty związane z uzdatnianiem wody i jej jakością. Większa kwota wydana na początku zazwyczaj idzie w parze z bezawaryjnością, profesjonalną pomocą i długą gwarancją. Zyskujemy znacznie więcej, dlatego właśnie nie opłaca się oszczędzać na stacjach uzdatniania wody! W cenie otrzymujemy nie tylko produkt, ale również całe niezbędne zaplecze przydatne podczas wielu lat eksploatacji.

Specjaliści zawsze starają się, aby proponowane rozwiązania były jak najbardziej ekonomiczne, ale zarazem efektywne. Zawsze warto dopytywać, prosić o alternatywne stacje uzdatniania wody. Jeśli potrzebujesz zasięgnąć rady eksperta, skontaktuj się z nami – pomożemy w doborze właściwych rozwiązań.

Komentarze (4)

  • Robert
  • 2021-10-07 11:34:51
  No rzeczywiście Ecoperla często sie przewija, kiedy szukam informacji na temat zmiękczania wody. Wysłałem wam próbkę do analizy. Zobaczymy co wyjdzie, co da się z tym zrobić i za ile :D
  • Karina
  • 2021-10-08 11:18:35
  Nie wiem czy da się w ogóle zaoszczędzić na oczyszczaniu wody. Jest to rzeczywiści niemała inwestycja, szczególnie kiedy nie była planowana. Ja i mój partner mieszkaliśmy dotąd wyłącznie w blokach w mieście. Kiedy kupiliśmy wymarzony domek letniskowy prawie całoroczny, zaczęły się nasze problemy. Najpierw bakterie w wodzie i kupowanie wody do picia w baniakach, potem kamień na nowych bateriach, a po dezynfekcji chlorem nieprzyjemny zapach i wysuszona skóra, szczypanie oczu. Dramat. Zrobilismy badanie wody w laboratorium w okolicy, a wyniki przesłaliśmy do firm sprzedających filtry. Ostatecznie pomogli nam tutaj. Sami byśmy sobie z tym nie poradzili. Urządzenia działają od 3 miesięcy, użytkowanie prawie bezobsługowe.
  • Mariola
  • 2021-10-15 12:02:50
  Świetny sklep i blog. Dobre doradztwo. Nasza woda już miękka dzięki Wam!
  • Jurek
  • 2021-12-29 14:55:34
  Ja zdecydowałam się na urządzenie dwuczęściowe właśnie dlatego, żeby było łatwo wymieniać złoże w przyszłości i żeby łatwo było serwisować. Prócz zmiękczacza wody, który już mamy planujemy dołożyć kolumnę węglową Ecoperla. Niestety nasza woda wodociągowa ma dużo chloru.

Nowy komentarz

arrow_upward