Promieniowanie ultrafioletowe w lampach UV - jak działa? Co warto wiedzieć?

Lampy bakteriobójcze to jedne z najchętniej polecanych sposobów na zabezpieczenie wody przed występowaniem mikroorganizmów. To sposób na dezynfekcję fizyczną, który znajduje swoich zwolenników wśród wielu właścicieli gospodarstw domowych. Czy jednak lampa bakteriobójcza jest skuteczna? W jaki sposób promieniowanie UV oddziałuje na mikroorganizmy?

Dezynfekcja wody to często konieczność!

Woda z własnego ujęcia ma jeden zasadniczy plus – jest dostępna w każdych ilościach bez żadnych opłat. Głównym problemem korzystania z niej jest jednak to, że sami musimy zatroszczyć się, aby cały czas była w pełni bezpieczna dla osób, które z niej korzystają nie tylko do celów użytkowych, ale również spożywczych. Niestety, głównym problemem jest to, że studnia pozostaje stale narażona na skażenie mikroorganizmami. Bakterie mogą pojawić się praktycznie w każdej chwili, a powodów do ich wystąpienia jest naprawdę wiele. Mogą wystąpić wskutek lokalnych podtopień, powodzi, przecieku szamba i wielu innych problemów. Jakość wody, zwłaszcza jeśli jest wykorzystywana jako główne źródło w gospodarstwie domowym, należy stale kontrolować. Ważne jest także regularne przeprowadzanie dezynfekcji.

Dezynfekcja jest procesem, który niesie ze sobą dwie bardzo ważne funkcje. Z jednej strony pozwala na to, aby wodę odkazić i zlikwidować z niej bytujące już mikroorganizmy. Z drugiej strony to doskonała ochrona instalacji oraz wody przed możliwością wystąpienia skażenia. Więcej ważnych informacji na temat sposobów dezynfekcji w artykule: Dezynfekcja wody ze studni - kiedy jest potrzebna? Jak wykonać?

Oczywiście jedną z najpopularniejszych form dezynfekcji jest dezynfekcja chemiczna, przeprowadzana z udziałem chloru oraz jego pochodnych. To jednak nie zawsze jest wystarczające rozwiązanie, a do tego powodujące zmiany w skaldzie chemicznym wody. Z tego względu wiele osób zaczyna poszukiwać mniej inwazyjnych metod, jak choćby możliwość dezynfekcji fizycznej wody. Tu główne zapytania padają o lampy bakteriobójcze

.

Chlorowanie wody nie zawsze jest wystarczające

Choć chlorowanie wody jest bardzo znanym sposobem, który przynosi dobre efekty, a w dodatku jest tanie, to nie zawsze zapewnia całkowitą ochronę przed mikroorganizmami. Czasami te mimo największych starań mogą pozostawać w instalacji z powodu jej konstrukcji. W niektórych odcinkach woda może przebywać przez zbyt długi czas. To najczęściej idealne miejsca do bytowania i rozrostu form przetrwalnikowych bakterii, wirusów oraz grzybów. Powodem takiej sytuacji są również często nieprawidłowe połączenia sieci wodnej oraz kanalizacyjnej. Jako zagrożenie można wymienić także dozowanie niewłaściwych dawek chloru. Te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do braku efektów dezynfekcji chemicznej wody. W takich właśnie przypadkach lampa bakteriobójcza może się idealnie sprawdzić.

Jak działa promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych?

Lampy bakteriobójcze opierają swoje działanie na promieniowaniu ultrafioletowym. Do uzyskania w sztuczny sposób promieniowania ultrafioletowego stosowane są specjalnie wykonane ze szkła kwarcowego, promienniki wyładowcze. W nich umieszczone są opary rtęci. Dzięki zasilaniu prądem elektrycznym, zaczynają one emitować promieniowanie o określonej długości. Jest ono w stanie wyeliminować nie tylko bakterie, ale także wirusy, patogeny. Lampy bakteriobójcze do uzdatniania wody emitują promieniowanie ultrafioletowe o nazwie UV-C. To promieniowanie charakteryzuje się długością fali od 100 do 260 nm. Zakres bakteriobójczy to taki, w którym długość fali wynosi od 240 do 280 nm. Z kolei promieniowanie o długości 254 nm jest uznawane za optymalne do redukcji mikroorganizmów z wody. Skuteczność promieniowania ultrafioletowego nie jest stała. Mają na nią wpływ dwie zależne: dawka promieniowania, odporność mikroorganizmów na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Promienie ultrafioletowe wydzielane przez lampę bakteriobójczą oddziałują na kod genetyczny drobnoustrojów. Podczas naświetlania powstaje reakcja fotochemiczna, na skutek której kod genetyczny rozpada się. Dzięki temu:

 • Skutecznemu przerwaniu ulega proces namnażania się komórek
 • Ustaniu ulegają funkcje metaboliczne komórek
 • Zahamowane są funkcje reprodukcyjne

Już nawet niewielka fala promieniowania ultrafioletowego jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużą energię do DNA i RNA komórek, aby wywołać wyżej wymienione działania. Promieniowanie UV przynosi najlepsze efekty w przypadku bakterii oraz wirusów. Gorsze działanie jest odnotowywane w przypadku drożdży oraz pleśni. Z mniej znanych działań promieniowania ultrafioletowego można wymienić: katalizowanie ozonu do nieszkodliwych form tlenu, redukcję węgla organicznego, chloru, chloramin. Więcej dowiecie się także stąd: Lampy UV do wody - jak dokładnie działają?

Najlepsze warunki do działania promieniowania UV

Promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych jest naprawdę skuteczne i nie ma wpływu na właściwości fizykochemiczne wody. Prawidłowa praca może jednak zostać zaburzone, jeśli parametry chemiczne wody nie będą w normach. Woda nie może zawierać w sobie żadnych zanieczyszczeń mechanicznych. Powinna charakteryzować się brakiem żelaza oraz manganu, a także być dość miękka. Wszelkie osady oraz cząstki substancji stałych mogą prowadzić do nieprawidłowej dezynfekcji, nieobejmującej wszystkich mikroorganizmów. Z tego względu przed lampą bakteriobójczą powinien znajdować się przynajmniej filtr mechaniczny. Niekiedy niezbędne jest znacznie dokładniejsze uzdatnianie wody.

Przed montażem lampy bakteriobójczej warto wykonać kompleksową analizę wody, obejmującą badania fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Dzięki temu będzie można dokładnie ustalić, jaka stacja uzdatniania wody sprawdzi się najlepiej. Dodatkowe informacje tu: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Dlaczego lampa bakteriobójcza to dobry pomysł?

Wybór lampy bakteriobójczej do dezynfekcji wody niesie ze sobą kilka bardzo ważnych zalet, dzięki którym ta metoda tak szybko zyskuje na znaczeniu, a przy okazji jest naprawdę doceniana przez użytkowników.

Przede wszystkim lampy bakteriobójcze nie potrzebują stosowania żadnych środków chemicznych do regeneracji. Nie trzeba wydawać pieniędzy na regenerat, ani też pilnować jego ilości w zbiorniku. W tym przypadku wystarczające jest zasilanie elektryczne i podłączenie lampy bakteriobójczej do prądu. Dzięki temu do wody nie dostają się także żadne dodatkowe składniki.

Lampa UV nie ma żadnego wpływu na skład chemiczny wody. Nie zmienia również jej smaku, zapachu i barwy, co czyni ją bardzo bezpieczną i neutralną formą dezynfekcji wody. Podczas procesu dezynfekcji do wody nie przedostają się żadne szkodliwe substancje i nie powstają toksyczne produkty uboczne dezynfekcji. Do tego lampa bakteriobójcza zajmuje naprawdę mało miejsca. O wszystkich zaletach można przeczytać w artykule: Dlaczego lampa UV do dezynfekcji wody to dobry wybór?

Wybierz najlepszą lampę bakteriobójczą

Lampy bakteriobójcze cechuje naprawdę duża skuteczność. Jest to metoda dezynfekcji wody bardzo przyjazna środowisku. Na rynku znajdziemy kilku producentów, którzy oferują naprawdę solidne i godne polecenia rozwiązania. Najbardziej znanym jest Viqua, wcześniej jako Sterilight. Marką lamp bakteriobójczych, która zdobywa wiele pozytywnych recenzji i charakteryzuje się bardzo dobrymi, trwałymi komponentami jest TMA. Dość niestandardowe rozwiązania, aczkolwiek równie skuteczne, zaprezentował także belgijski producent Cintropur, tworząc zestawy z lampami bakteriobójczymi. Wśród nich wymienić można: Cintropur DUO-UV oraz Cintropur TRIO-UV. A jaka lampa bakteriobójcza będzie najlepsza do Twojego domu? Skontaktuj się z nami i zapytaj doradcę.

To naprawdę działa!

Promieniowanie ultrafioletowe jest naprawdę skuteczne i daje ogromne efekty. Lampy UV sprawdzają się tak samo dobrze jako zabezpieczenie wody i domowej instalacji przed bakteriami, jak i sposób na walkę, jeśli skażenie już wystąpiło. Zapewniają bezpieczeństwo i powinny być standardowym wyposażeniem, jeśli głównym źródłem wody w domu jest własne ujęcie.

Powiązane produkty

Komentarze (2)

  • Kazik
  • 2021-08-03 14:46:31
  Mam założoną lampę TMA V25, wcześniej było 2x chlorowanie studni. Lampa na wszelki wypadek, bo wodę pijemy z kranu razem z dziećmi. Musi być najlepszej jakości :)
  • Tomasz
  • 2021-11-04 15:29:38
  Chlorowanie studni i dobra lampa UV to podstawa, dla pewności mamy jeszcze ultrafiltrację w kuchni. Wiem, że woda z wodociągu jest regularnie badana, więc jeżeli nie chcę ciągle badać wody ze swojej studni w sanepidzie, zabezpieczam rodzinę przed bakteriami. Bałbym się dawać małym dzieciom wodę ze studni. Można gotować, ale fajnie mieć po prostu bezpieczną kranówkę.

Nowy komentarz

arrow_upward