Woda dla zwierzaka - czy jakość wody ma znaczenie? Jak uzdatniać?

Odpowiednia woda do picia ma ogromne znaczenie nie tylko dla nas, ludzi, ale także naszych pupili. Nieważne czy masz w domu psa, kota, chomika, czy królika, bardziej egzotyczne i rzadziej spotykane gatunki, czy może prowadzisz gospodarstwo i hodujesz większe ilości zwierząt. Każde z nich potrzebuje wody do picia. Tak jak i w naszym przypadku, i u zwierząt woda ma znaczenie. Jaką wodę powinny pić? Jak dostarczać im wodę wysokiej jakości?

Zastanawiasz się dlaczego Twoje zwierzęta wypijają małe ilości wody? A może chcesz zwiększyć komfort pupila poprzez dostarczenie mu takiej, która po prostu będzie dla niego zdrowsza i lepsza? Okazuje się, że tak jak i w przypadku ludzi, właściwości wody mają niebagatelne znaczenie także w przypadku zwierząt. Woda może zawierać w sobie substancje, które będą szkodliwe, albo jej właściwości organoleptyczne mogą na dobre odstraszyć naszego pupila i skutecznie zniechęcić do picia. Jak sobie z tym poradzić?

Nawodnienie to priorytet

Wypijanie odpowiednich ilości wody jest niezwykle ważne tak samo w przypadku ludzi, jak i zwierząt, niezależnie od gatunku. O tym, jak bardzo istotną rolę odgrywa nawodnienie dla naszego organizmu mogliście przekonać się czytając: Jak jakość wody przekłada się na nasze zdrowie?Czy prawidłowo nawadniasz swój organizm? Już przy niewielkim procencie utraty wody z organizmu zaczynamy odczuwać tego negatywne skutki choćby w postaci osłabienia i dekoncentracji. Równie duże negatywne konsekwencje odwodnienie przynosi w przypadku zwierzaków.

Każdy ekspert hodowca, niezależnie od gatunku zwierzęcia powie, że niezbędny jest stały dostęp do świeżej i czystej wody. Należy stale uzupełniać miskę lub poidełko i wymieniać wodę w miarę możliwości. Warto zrobić z tego dobry nawyk i kontrolować stan wody przed każdym wyjściem z domu tak, aby nasi czworonożni przyjaciele zawsze mogli się napić. To szczególnie ważne w upalne dni.

Co, jeśli zwierzak nie będzie pił wody?

Woda odpowiada za szereg funkcji w organizmie. Od niej uzależniona jest odporność, samopoczucie, trawienie, metabolizm, regulacja temperatury. Woda stanowi podstawowy składnik budujący komórki ciała. To właśnie ona transportuje i pomaga w przyswajaniu ważnych składników odżywczych. Prawidłowe i regularne nawadnianie jest szczególnie ważne w przypadku zwierząt chorych, ciężarnych oraz starszych.

Jeśli woda nie będzie dostarczana w odpowiednich ilościach, regularnie do organizmu, wszystkie te procesy mogą ulec zaburzeniu, a organy szybkiemu wyniszczeniu. To może wiązać się z długotrwałą i kosztowną rehabilitacją. Jeśli zwierze jest narażone na długotrwałe odwodnienie, jego organy zaczynają obumierać, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci.

A jak rozpoznać czy zwierzę jest odwodnione? Warto zwrócić uwagę na wargi oraz uszy. Zauważymy spore przesuszenie. W przypadku kotów i psów poziom odwodnienia można rozpoznać dzięki skontrolowaniu stanu dziąseł. Jeśli nasz pupil jest odwodniony, będą one blade, suche i lepkie. Pomocna może okazać się także wizyta u weterynarza, który sprawdzi czy wszystko jest w porządku i poradzi jak można prawidłowo zadbać o nawodnienie. Na odwodnieniu cierpi również gospodarka elektrolitowa. Już utrata 5% z organizmu może doprowadzić do poważnych konsekwencji w tym zakresie.

Jakie jest zapotrzebowanie na wodę?

Nie można jednoznacznie określić zapotrzebowania na wodę u zwierząt. Jest zmienne i zależne od wielu czynników. Największe jest zazwyczaj w czasie wakacji, kiedy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie oraz podczas przechodzenia chorób przez pupila. Ogólnie przyjmuje się, że zwierzę powinno przyjmować od 20 do 50 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała w ciągu dnia.

Dieta równie ważna, co woda

Woda jest częścią diety każdego zwierzęcia i właśnie tak należy ją traktować. Zwierzęta są bardzo często karmione suchym jedzeniem. Jest to pokarm łatwy i szybki do podania, wzbogacony w odpowiednie składniki, jednak pozbawiony wody. Zwierzęta, które na co dzień żywią się karmą suchą w całości bądź znacznej części powinny zostać objęte szczególnym nadzorem w kwestii właściwego nawodnienia. Warto wiedzieć, że sucha karma pod wpływem wody pęcznieje w żołądku, przez co zwierzęta stają się bardziej najedzone. Woda ułatwia także trawienie suchej karmy.

Ponadto warto też kontrolować pęcherz zwierzaka i sprawdzać czy nie ma on żadnych problemów. Karmę można choć trochę zalewać wodą w celu upewnienia się, że ta trafi do organizmu pupila.

Jaka woda jest najlepsza dla zwierząt?

W tym przypadku tak samo ważne są dwa aspekty. Z jednej strony chodzi o podanie wody, a z drugiej o jej jakość. W przypadku pierwszego zagadnienia bardzo duże znaczenie ma wybór właściwego materiału, z którego została wykonana miska lub pojemnik, z którego zwierzę będzie czerpało wodę. Lepiej unikać niektórych rodzajów metali, ponieważ przenoszą posmak na wodę. Sama miska zawsze powinna być utrzymana w nienagannej czystości, a nalany do wnętrza napój podany w sposób jak najbardziej higieniczny. Jeśli na przykład pojemnik na wodę nie będzie myty przez dłuższy czas, może powstać warstwa biofilmu, w którym mogą bytować również bakterie stanowiące niebezpieczeństwo i wywołujące choroby.

Drugą, już wspomnianą, bardzo ważną kwestą jest jakość wody. Przede wszystkim musi być to woda wolna od jakichkolwiek bakterii. Tak jak i u ludzi, u zwierząt również mogą wywoływać różnego rodzaju przykre dolegliwości i choroby zakaźne. Więcej o bakteriach w wodzie w artykule: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia? oraz w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Zwierzęta mają o wiele lepiej wykształcone zmysły, jak smak, zapach, wzrok. Przez to mogą znacznie bardziej wyczuwać zanieczyszczenia chemiczne w wodzie i nie chcieć z niej korzystać. W przypadku wody wodociągowej dość dużym problemem w tym zakresie może okazać się chlor oraz jego pochodne. Powodują tworzenie intensywnego zapachu i dość mocno wpływają na smak wody, o czym było w artykule: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do obaw?

W przypadku wody z własnego ujęcia sporym problemem okazuje się żelazo oraz mangan obecne w wodzie. Powodują przebarwianie wody na rdzawy kolor, a w dodatku metaliczny smak i zapach. Wytrącają się z wody w formie osadów. O kłopotach, jakie ponadto powoduje żelazo obecne w wodzie przeczytacie w artykule: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie? Więcej także w video poświęconemu temu tematowi:

Jak uzdatniać wodę do picia dla zwierząt?

Aby zapewnić naszym pupilom wodę odpowiedniej jakości, warto samemu zadbać o jej doszlifowanie. Wybór właściwej metody uzdatniania wody zależy od naszych preferencji, właściwości wody surowej oraz źródła jej pochodzenia.

Jeśli mieszkamy w bloku lub nam samym zależy jedynie na tym, by mieć dostęp do wysokiej jakości wody spożywczej, dobrym wyborem będzie filtr kuchenny. Ultrafiltracja bądź odwrócona osmoza poprawią smak, zapach, barwę wody, oczyszczą ją z chloru i jego pochodnych, metali ciężkich, a także bakterii i wirusów. To świetne alternatywy dla wody butelkowanej, które przyniosą wiele korzyści także właścicielom czworonogów. Więcej o korzyściach takich rozwiązań w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni

Jeśli woda o odpowiednich właściwościach organoleptycznych ma płynąć z każdego kranu, warto zastanowić się nad wyborem kolumny węglowej. To doskonały i ekonomiczny sposób nie tylko na wodę spożywczą. Filtracja na węglu aktywnym zapewnia także wodę o idealnych właściwościach do kąpieli. Nie będzie podrażniała skóry, ani przesuszała włosów. Więcej na ten temat w video:

Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?

Jeśli dodatkowo zależy nam na tym, aby woda w domu nie pozostawiała po sobie osadu, dobrym wyjściem będzie instalacja dodatkowo zmiękczacza wody. Sprawdź, ile to korzyści: Zmiękczacz wody i filtr z węglem aktywnym - połączenie idealne! Kiedy brakuje miejsca na taki zestaw można zastosować nowość – urządzenie 2 w 1, czyli kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Takim produktem jest Ecoperla Hero:

W przypadku własnego ujęcia wody najlepiej jest zacząć od przeprowadzenia profesjonalnej analizy wody. Dzięki wynikom można dokładnie sprawdzić, jakie problemy wystąpiły i ocenić, co będzie najlepszą metodą ich zniwelowania. Do szczególnie często występujących problemów z przekroczeniami żelaza oraz manganu polecane są profesjonalne odżelaziacze wody. Jeśli w wodzie wystąpi więcej przekroczeń, a pozwalają na to warunki, istnieje możliwość zastosowania stacji wielofunkcyjnej.

Korzyści także dla właścicieli czworonogów!

Uzdatnianie wody niesie ze sobą nie tylko wodę idealną dla naszego pupila, ale także nas samych i całego gospodarstwa domowego. Oczyszczona woda doskonale nadaje się na cele spożywcze, nie pozostawia po sobie osadu, chroni instalacje sanitarne oraz urządzenia współpracujące z wodą. Warto przyjrzeć się bliżej dostępnym rozwiązaniom, ich zaletom, cieszyć się wodą najwyższej jakości w swoim domu i dzielić się nią ze swoimi ulubieńcami!

Komentarze (2)

  • Kasia
  • 2021-08-03 14:35:32
  To bardzo ciekawe i rzeczywiście się zgadza! Ja założyłam filtr pod zlew w momencie gdy przeprowadziliśmy się do nowego domu i kotek nie chciał pić wody z kranu ;) Woda dużo dużo lepsza w smaku i zapachu, załozyłam ten filtr POU
  • Ada
  • 2021-10-15 12:00:28
  Ale fajny post! Myślałam że tylko ja jestem taką wariatką, która daje zwierzakom specjalną wodę z ultrafiltracji (Profine 3, ostatnio z mineralizacją) :P Pozdrawiam Panią Kasię :D

Nowy komentarz

arrow_upward