Trądzik a twarda woda. Czy jakość wody ma znaczenie?

Skłonność do trądziku jest zazwyczaj uwarunkowana dziedzicznie i wiąże się bezpośrednio z nadprodukcją sebum, rogowaceniem naskórka i namnażaniem bakterii Propionibacterium Acnes. Objawy trądziku mogą się dodatkowo nasilać pod wpływem stresu, diety bogatej w węglowodany, czy nawet zbyt agresywnej pielęgnacji. Jaką rolę pełni w tym wszystkim woda? Jakie znaczenie ma jej jakość w kontekście leczenia trądziku? 

Czym jest trądzik i jakie są jego przyczyny?

Trądzik to jedna z najczęściej występujących choroby skóry. Szacuje się, że nawet 80% osób w wieku od 11 do 30 lat doświadcza przynajmniej jednej postaci trądziku, od łagodnej do ciężkiej. Jeśli masz trądzik, być może obiło Ci się o uszy, że picie większej ilości wody może wspomóc walkę z tą chorobą. Choć nie istnieją jednoznaczne badania naukowe potwierdzające tą tezę, nie brakuje też koncepcji potwierdzających korzyści płynące z nawilżania skóry, zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Być może zainteresuje Cię również artykuł: Jaka woda na dobre trawienie?

Jednym z najbardziej widocznych objawów trądziku są wypryski, na twarzy, czole, klatce piersiowej, ramionach i w górnej części pleców. Istnieje wiele różnych przyczyn tej choroby, w tym:

  • Uwarunkowania genetyczne
  • Wahania poziomu hormonów, (trądzik często występuje w okresie dojrzewania, kiedy poziom hormonów się zmienia)
  • Stres, który zwiększa poziom kortyzolu
  • Stosowanie produktów do pielęgnacji skóry zatykających pory
  • Niektóre rodzaje leków 
  • Niewłaściwie zbilansowana dieta, w tym żywność o wysokim indeksie glikemicznym
  • Czynniki środowiskowe
  • Zanieczyszczenie wody i powietrza
  • Zbyt agresywna lub nieodpowiednia pielęgnacja skóry

Woda w pielęgnacji skóry trądzikowej

Dermatolodzy są zgodni, że jakość wody ma znaczący wpływ na stan i wygląd naszej skóry. Liczy się zarówno stężenie w niej magnezu i wapnia, jak i pozostałe właściwości fizykochemiczne wody, w tym jej pH czy temperatura.

To właśnie z wody w dużej części zbudowana jest nasza skóra. Jeśli poziom jej nawilżenia spada, wówczas staje się mniej sprężysta i bardziej podatna na zmiany trądzikowe. Sucha skóra powoduje, że pory łatwo się otwierają, co z kolei pozwala bakteriom powodującym trądzik wnikać w jej głębsze warstwy. Utrzymywanie wilgoci w skórze, bez stosowania zatykających pory, tłustych produktów pielęgnacyjnych, jest pierwszym krokiem w leczeniu trądziku.  

Niedoskonałości na skórze bywają nie tylko źródłem dyskomfortu, ale też przyczyną wielu kompleksów, szczególnie w wieku nastoletnim. Odpowiednia pielęgnacja skóry powinna być elementem codziennej rutyny, która w przypadku trądziku nabiera podwójnego znaczenia. Właściwie dobrane kosmetyki i sposób ich aplikacji może bowiem  zredukować widoczne wypryski, jak i zapobiec powstawaniu nowych. Zanim jednak zainwestujemy w drogie preparaty z apteki, albo wizytę u dermatologa, warto przyjrzeć się wodzie, w której codziennie myjemy skórę. Tym samym, zachęcam także do zapoznania się z treścią artykułu: Czy jest egzema? Czy woda może pomóc?

Twarda woda a skóra trądzikowa

Oczyszczanie skóry to fundament pielęgnacji skóry. Wiele osób rozpoczyna i kończy dzień podobnym rytuałem. Rano jest to ochlapanie twarzy zimną wodą z kranu, a wieczorem tak zwaną kranówką usuwa się zabrudzenia nagromadzone na skórze w ciągu całego dnia. Czy woda z kranu jest rzeczywiście odpowiednia do pielęgnacji skóry z trądzikiem? Przeczytaj także: Czy woda pomaga na alergię?

Według najnowszych danych, kranówka w Polsce jest dobrej jakości i spełnia wszystkie wymagania unijne. Nie jest to jednak cała prawda, bowiem woda czerpana z domowych kranów dość często ulega tzw. wtórnemu zanieczyszczeniu. W praktyce oznacza to, że zostaje zanieczyszczona w trakcie przepływu przez sieci dystrybucyjne. Czy to powód do niepokoju? Używanie polskiej kranówki do celów spożywczo-bytowych z pewnością nie spustoszy naszego organizmu, ale mnóstwo osób skarży się na to, że woda w ich domach jest zbyt twarda. Wiele istotnych informacji na temat twardej wody znajdziesz w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? Zachęcam także do zapoznania się z zamieszczonym poniżej materiałem filmowym.

Czym jest twarda woda?

Stopień twardości wody w kranie określa się ze względu na stężenie rozpuszczonych w niej soli magnezu i wapnia. Im wyższa jest zawartość jonów tych pierwiastków w wodzie, tym staje się ona coraz bardziej twarda. Aby określić, czy w Twoim domu woda jest twarda nie potrzeba żadnych specjalistycznych pomiarów. Zazwyczaj wystarczy obejrzeć wnętrze czajnika, armaturę łazienkową czy kabinę prysznica. Jeśli pojawia się na nich osad, to znak, że z kranu płynie twarda woda. Jeśli wolisz potwierdzić swoje obserwacje empirycznie, obejrzyj materiał filmowy, w którym krok po kroku została opisana procedura samodzielnego badania twardości wody. 

Jak twarda woda oddziałuje na skórę trądzikową?

Twarda woda, w kontekście pielęgnacji skóry trądzikowej, niesie ze sobą bardzo wiele złego. Przede wszystkim przyczynia się do jej przesuszania, co z kolei warunkuje większą produkcję sebum, które zatyka pory prowadząc do powstawania kolejnych wykwitów. I tak koło się zamyka. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody, które powoduje, że kosmetyki mniej się pienią, a przez to trzeba ich używać więcej niż jest to zalecane. Skóra trądzikowa jest bardzo delikatna i nadmierna ilość preparatów myjących wcale jej nie służy. Żele oczyszczające, pianki czy nawet zwykłe mydło wchodzą też z twardą wodą w reakcję. W efekcie na skórze pozostaje gruba (choć niewidoczna gołym okiem) warstwa kosmetyków, która zatyka pory. Twarda woda negatywnie wpływa także na koloryt skóry trądzikowej, a także zaburza funkcjonowanie jej warstwy ochronnej, przez co silniej oddziałują na nią szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jednocześnie wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnych. Przeczytaj również: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?

Jak pokazują badania, stopień podrażnienia skóry trądzikowej jest wprost proporcjonalny do stopnia twardości wody. Warstwa hydrolipidowa jest niezwykle czuła na działanie surfaktantów, a twarda woda sprawia, że naturalny płaszcz ochronny skóry zostaje uszkodzony. Za powstawanie podrażnień odpowiada również zasadowe pH. Jeśli do mycia używasz zbyt ciepłej wody, zwiększasz dodatkowo przepuszczalność wody z naskórka. 

Jak walczyć z trądzikiem, czyli sposoby na twardą wodę

Skoro lekarze są zgodni, że twarda woda może pogorszyć stan cery trądzikowej, warto podjąć pewne kroki zaradcze. Jeśli pozwalają Ci na to warunki mieszkaniowe, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest montaż centralnego zmiękczacza wody. Na rynku dostępne są różne modele tych urządzeń, więc bez problemu dobierzesz model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie zapoznaj się  z artykułem: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? 

W przypadku niedużych rodzin poszukujących rozwiązań maksymalnie ekonomicznych, polecam zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24 lub Ecoperla Toro 35. Jeśli przewidujesz duże zużycie wody wtedy, wówczas postaw na model Ecoperla Slimline 24 z funkcją sterowania przez WiFi. Jeśli chcesz się pozbyć twardej wody, a jednocześnie pragniesz poprawić jej walory organoleptyczne, koniecznie wypróbuj zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero

Pozbawiona zanieczyszczeń woda w walce z trądzikiem - podsumowanie

W walce z trądzikiem trzeba się uzbroić w cierpliwość i działać na wielu różnych frontach jednocześnie. Odpowiednia rutyna pielęgnacyjna, dobrze zbilansowana dieta, a także woda pozbawiona zanieczyszczeń to idealny zestaw broni na początek. 

Powiązane produkty

Komentarze (5)

    • Małgorzata
    • 2023-06-30 21:47:17
    Tak, to poważny problem. Ważne jest podejście całościowe, a woda to bardzo istotny element.
    • Przemysław
    • 2023-07-07 13:02:08
    Z trądzikiem walczyłem przez wiele lat. Nic nie pomagało. Dopiero, kiedy zamontowaliśmy w domu zmiękczacz wody, moja skóra zaczęła wyglądać lepiej. Nie jest idealnie, ale widać olbrzymią różnicę.
    • Mary
    • 2023-07-17 08:00:31
    Mój dermatolog twierdzi, że skład wody do mycia ma fundamentalne znaczenie dla stanu skóry. Jestem skłonna w to uwierzyć, bo przetestowałam już setki preparatów z marnym skutkiem. Ale widzę poprawę, gdy spędzam np. wakacje u teściów, u których jest miękka woda.
    • gabi
    • 2023-07-19 15:48:31
    Mój syn walczy z trądzikiem, na razie bez powodzenia. Przymierzam się jednak do zakupu zmiękczacza Ecoperla Hero (z węglem aktywnym). Czy ktoś może coś na jego temat powiedzieć?
    • Kinia
    • 2023-07-25 14:15:56
    Miękka woda to napewno nie cudowne lekarstwo na trądzik, ale potwierdzam, ze w moim przypadku, po zamontowaniu zmiękczacza wody, cera jest w lepszej kondycji. Przede wszystkim nie jest tak przesuszona, wiec mniejsza jest tez produkcja sebum odpowiedzialnego za wypryski.

Nowy komentarz

arrow_upward