Jak jakość wody przekłada się na nasze zdrowie?

To, że jakość wody ma ogromne znaczenie podczas jej codziennego użytkowania, a już na pewno spożywania nie jest pustym frazesem lecz prawdą. Choć jej wzór chemiczny to H2O, w przyrodzie praktycznie nie występuje w takiej postaci. Zawiera w sobie mnóstwo różnych substancji. Jedne są błogosławieństwem dla naszego organizmu, inne zagrożeniem. Jak jakość wody, którą spożywamy, przekłada się na nasz stan zdrowia? Jaka woda będzie nam służyła najlepiej?

Każdego dnia korzystamy z wody, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie ilości zużywamy. Służy nam do kąpieli, mycia naczyń, sprzątania, zasila systemy ogrzewania oraz urządzenia AGD, ale zdecydowanie jej najważniejszą funkcją jest ta, związana z nawodnieniem organizmu. Więcej o tej tematyce pisaliśmy już w artykułach: Czy prawidłowo nawadniasz swój organizm? oraz Zadbaj o siebie, czyli jak mieć wodę zawsze przy sobie i dbać o nawodnienie? Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, ważna jest nie tylko ilość dostarczanej do organizmu wody, ale i jakość. Ta niestety nie zawsze jest idealna i pozostawia wiele do życzenia. A co konkretnie może w sobie kryć woda?

Zanieczyszczenia w wodzie - skąd się biorą?

Substancje obecne w wodzie są naprawdę różne. Z jednej strony to mogą być ważne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki organizmu minerały, jak wapń, magnez, potas, sód. Z drugiej jednak substancje szkodliwe lub zanieczyszczenia, które mają bezpośredni wpływ na właściwości organoleptyczne wody, jak jej smak czy zapach. Tak się dzieje na przykład w przypadku żelaza – jego nadmierna obecność może spowodować mętność, ale i zmianę smaku na bardziej metaliczny oraz zmianę barwy.

Wszelkie normy związane z jakością wody przeznaczonej do spożycia zostały rozpisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017. Odnoszą się one do właściwości fizykochemicznych oraz zawartości bakterii w wodzie. Woda dostarczana przez wodociągi, jak i woda z własnego ujęcia powinny je spełniać i zostać do nich dostosowane. Najważniejszymi konkluzjami, jakie zostały przekazane w dokumencie są te, mówiące, iż woda zdatna do spożycia musi być wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych oraz pasożytów w ilościach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia, wolna od substancji chemicznych stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Woda nie powinna też wykazywać agresywnych właściwości korozyjnych. Wszelkie wymagania chemiczne i mikrobiologiczne muszą zostać spełnione.

Woda wodociągowa - co może być nie tak?

Woda, którą dostarczają do naszych domów wodociągi musi być dostosowana do obowiązujących norm. Z tego powodu przechodzi szereg procesów, mających na celu poprawę jej jakości. Ponadto przechodzi bardzo dokładne badania i jest stale monitorowana. Mimo to czasami zdarzają się kłopoty i awarie, jednak dostawca ma obowiązek jak najszybszego poinformowania o nich odbiorcy. Jedyne, co odbiorcy mogą chcieć doszlifować to właściwości organoleptyczne, zniwelować niekiedy wyczuwalny chlor (Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do niepokoju?), ewentualnie zredukować wysoki stopień twardości wody (Twarda woda - co to za zjawisko?). Więcej na ten temat pisaliśmy już w artykule: Woda wodociągowa a uzdatnianie na własną rękę - kiedy to ma sens?

W tym temacie warto wspomnieć o zjawisku wtórnego zanieczyszczenia wody. Choć woda z zakładów wodociągowych często wypływa i ma nieskazitelną jakość, to ma do pokonania ogromną drogę poprzez sieć rur, także tych w budynku, które były nieremontowane od wielu lat. Do wody mogą przenikać na przykład osady, które do tej pory zalegały na wewnętrznych ścianach. To mogą być opiłki kamienia po twardej wodzie, ale też żelaza i manganu. Kłopot wtórnego zanieczyszczenia wody najczęściej dotyczy miejsc, w których woda długo stoi. Na pogorszenie jakości wody przepływającej przez instalację wpływ mają też materiały stosowane w instalacjach, ich nieprawidłowa konserwacja oraz występowanie przepływu zwrotnego wody zużytej. Trochę informacji na ten temat znajdziecie w artykule: Instalacja sanitarna a zmiękczacz wody - czy montaż jest zawsze możliwy?

Woda z własnego ujęcia - najczęstsze problemy

Wielokrotnie podkreślaliśmy i należy to robić za każdym razem, ponieważ to niezwykle ważna informacja, którą trzeba zapamiętać – woda z własnego ujęcia nie jest w żaden sposób kontrolowana, o ile sami się tym nie zajmiemy. To oznacza, że jej użytkowanie zawsze będzie zagrożeniem, jeśli przedtem nie zbadamy jej składu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać? W tym przypadku niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowej analizy wody, o czym przeczytacie więcej tutaj: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w wodzie

Niekiedy zdarza się, że woda może zostać zanieczyszczona mikrobiologicznie. Jeśli tylko w instalacji, na którymkolwiek odcinku, zaistnieją odpowiednie warunki, mogą rozwinąć się bakterie oraz wirusy. W przypadku wody z różnych ujęć mogą w niej wystąpić takie substancje jak:

Azotany, będące przyczyną występowania różnego rodzaju chorób oraz powstawania nowotworów –więcej w artykule: Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia
Bizmut i antymon – mają wpływ na naczynia włosowate układu krwionośnego, mogą prowadzić do ich uszkodzenia
Arsen i pierwiastki promieniotwórcze, które posiadają właściwości kancerogenne
Związki miedzi, ołowiu, rtęci mogące doprowadzić do uszkodzenia nerek
Nikiel, cynk, kobalt mogące doprowadzić do uszkodzenia wątroby
Ołów powodujący problemy z nadciśnieniem oraz nerkami

Uzdatnianie wody pitnej - o co tu chodzi?

Wbrew pozorom plastikowe butelki z wodą wcale nie są ratunkiem w tej sytuacji. Wręcz przeciwnie – mogą przynieść więcej strat niż korzyści, o czym pisaliśmy już w artykule: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną? O wiele korzystniejszym rozwiązaniem wydają się domowe filtry do wody, a w przypadku wody przeznaczonej na cele spożywcze, filtry kuchenne.

Ich temat był już poruszany w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni. Ich użytkowanie przynosi wiele korzyści. Nie chodzi tu tylko o odpowiedni smak, barwę i zapach wody, którą pijemy bezpośrednio, ale też poprawę jakości dań i napojów przygotowywanych na bazie takiej wody.

Dość ciekawą i cieszącą się nieustannym zainteresowaniem propozycją są systemy odwróconej osmozy. Ich wybór jest naprawdę duży, podobnie jak ilość oferowanych etapów uzdatniania wody. Niektóre, jak Ecoperla Rosa, pozwalają na pobieranie wody w dwojaki sposób. Z jednej strony możemy korzystać z wody idealnie przystosowanej do przygotowywania dań i napojów gorących, przemywania delikatnych powierzchni, przygotowania odżywek i pokarmów dla najmłodszych. Z drugiej strony można uzyskać wodę o właściwościach, które sprzyjają zdrowiu. Przeczytaj: Czy woda po odwróconej osmozie nadaje się do picia? i obejrzyj filmik od polskiej marki Ecoperla:

Wiele systemów odwróconej osmozy posiada etap, który nie polega na oczyszczaniu wody lecz na wzbogaceniu jej w różne składniki. Najpopularniejszym rodzajem jest rzecz jasna mineralizator. To jednak nie jest jedyna opcja. Ciekawym sposobem na pozyskanie wody, która wspomagałaby funkcjonowanie naszego organizmu jest wkład rewitalizujący. Takim jest właśnie Ecoperla Elixir.

Ecoperla Elixir - niezwykła woda do picia

Ecoperla Elixir jest wkładem, którego wnętrze wypełnia magnez w najczystszej postaci. Woda, przepływając przez niego nabiera właściwości, które po części odpowiadają wodzie wodorowej (Woda wodorowa - czy faktycznie wspomaga zdrowie?), a po części wody alkalicznej (Ecoperla Elixir - alternatywa dla jonizatorów wody).

Jej regularne spożywanie może przynieść organizmowi wiele korzyści. Między innymi: zapobieganie nadciśnieniu, chorobom serca, problemom z układem mięśniowym i nerwowym, pomoc w odpowiednim utrzymaniu poziomu cholesterolu, wspomaganie właściwej regeneracji organizmu oraz lepszego snu, spowolnienie procesu starzenia się skóry, ochrania przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Więcej dowiesz się z recenzji:

Postaw na wodę najwyższej jakości

Woda jest nam potrzebna w codziennym życiu, jednak nie przyniesie tylu korzyści, ile powinna, jeśli nie zadbamy o to, aby była najwyższej jakości. Warto mieć świadomość zanieczyszczeń, jakie mogą się w niej znajdować oraz tego, że sami również możemy mieć wpływ na jej parametry i działanie na nas samych. A jeśli potrzebujesz mieć ją przy sobie niezależnie od tego, gdzie jesteś, i na to jest sposób. Przeczytaj: Ecoperla Ecobott - prawdziwie ekologiczna butelka dostępna w Polsce!

Komentarze (4)

    • emilia
    • 2020-08-04 15:39:24
    Wiadomo, że jak człowiek składa się prawie w 70% z wody to nalezy pic taka dobrej jakosci ;p jak od zawsze filtruje wode, nie lubie butelkowanej, a od niedawna uzywam tez takiej wody poza domem (nosze w butelce wielorazowej, bezpiecznej dla zdrowia)
    • aleksandra
    • 2020-08-11 15:59:10
    ja też już przyzwyczaiłam się do filtrowanej wody, ale takiej po weglowych wkladach, jest najsmaczniejsza wtedy!
    • Joanna
    • 2020-08-31 13:18:46
    Moje dzieciaki piją tylko wodę filtrowaną i bardzo im smakuje :) często dodaje im miety i cytryny, nie przyzwyczajam ich do słodkich soczkow czy gazowanego
    • wiolkaa
    • 2020-09-01 12:21:38
    Jakbym miała smaczną wode w kranie to pewnie pilabym z kranu (absolutnie nie z plastiku) lecz mam filtr pod zlewem dla poprawy smaku i polecam kazdemu

Nowy komentarz

arrow_upward