Zmiękczacz wody a kwestia zdrowia - czy miękką wodę można bezpiecznie pić?

Zmiękczacz wody jest urządzeniem, bez którego swojego funkcjonowania nie wyobraża sobie coraz większa ilość gospodarstw domowych. To ogromna wygoda, brak kłopotów z osadem, prawidłowe działanie środków czystości, ochrona kotła grzewczego i instalacji. Czy jednak miękką wodę można swobodnie pić? Czy zmiękczacz wody może mieć wpływ na nasz stan zdrowia?

Dlaczego decydujemy się na zmiękczacz wody?

Zmiękczacze wody stają się coraz popularniejszymi urządzeniami, a bierze się je pod uwagę już przy budowie domu. Zazwyczaj powodem jest ochrona instalacji oraz kotła grzewczego na jak najwcześniejszym etapie eksploatacji. Oprócz tego miękka woda otrzymana za pomocą takiego urządzenia to przede wszystkim większy komfort i wygoda. Na posiadaniu zmiękczacza wody można sporo zaoszczędzić. Nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale również czas i nasze nerwy, o czym było już w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?

Inne argumenty, świadczące o tym, że z twardą wodą warto walczyć znajdują się w artykułach:

Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw?
Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit?
Walka z twardą wodą - jak to zrobić szybko i skutecznie?
Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie

Choć istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z twardą wodą, to z całą pewnością zmiękczacz wody można uznać za jeden z najskuteczniejszych oraz najwygodniejszych. Uzdatniona woda jest podawana na całą instalację. W każdym miejscu poboru wody jest tak samo miękka i komfortowa w użyciu.

Działanie zmiękczacza wody

Centralne zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Kiedy woda wpływa do urządzenia, wchodzi w reakcję wymiany jonowej z żywicą jonowymienną, wypełniającą wnętrze. Podczas tego procesu jony wapnia i magnezu, w mniejszym stopniu żelaza i manganu, są wymieniane na neutralne jony sodu. Właśnie w taki sposób dochodzi do redukcji stopnia twardości wody. Dokładne informacje na ten temat znajdziecie w artykułach: Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody?, Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?

Proces ten w niektórych przypadkach może rodzić pewne obawy. Związane są właśnie z obecnością sodu w zmiękczonej wodzie. Choć potencjalni użytkownicy dostrzegają zalety miękkiej wody do codziennego zastosowania, to jednak obawiają się o możliwość jej spożycia. Do jednych z najczęściej pojawiających się mitów należy ten o słonym smaku wody. Niektórzy uważają, że skoro zwiększa się ilość jonów Na, woda będzie charakteryzowała się słonym posmakiem. Czy to prawda? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule: Czy woda po zmiękczaczu wody ma słony smak? Co jednak z kwestiami zdrowotnymi?

Szkodliwość sodu w wodzie

Sód jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reguluje gospodarkę wodną, odpowiada za utrzymanie odpowiedniej pobudliwości komórek nerwowych i mięśniowych. Wraz z potasem odpowiada za utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego we krwi. Chroni organizm przed nadmierną utratą płynów. Jak wszystko, w nadmiarze bywa szkodliwy.
W zmiękczonej wodzie będzie występował w nieco większych ilościach, niż w wodzie surowej. Nie są to jednak diametralnie duże różnice. Szacuje się, że ze zmiękczeniem wody o każdy stopień niemiecki, wzbogaca się ona o 8-8,2 mg Na/l. To w praktyce oznacza, że nawet przy spożyciu wody sięgającym dziennie 3 litrów, do organizmu nie trafi więcej sodu niż znajduje się w kromce białego pieczywa.

Co do zaleceń związanych z dziennym spożyciem sodu, nie ma konkretnych norm. Szacuje się, że dobowe spożycie do 3000 mg jest wystarczające. Dzienne spożycie w Polsce, w zależności od diety, waha się od 2000 do nawet 12000. W takiej skali sód przedostająca się do organizmu wraz ze zmiękczoną wodą stanowi niewielki ułamek tego, co dostarczamy w codziennej diecie. Ostrożność powinny zachować osoby o szczególnych obostrzeniach związanych ze spożyciem sodu w ciągu dnia.

Dostarczanie wapna i magnezu do organizmu

A co z jonami wapnia i magnezu? W procesie zmiękczania wody to właśnie one są wymieniane, jednak każdy dobrze wie, że to też pierwiastki spełniające ważną rolę w organizmie. Wapń to budulec kości, zębów, reguluje skurcze mięśni, uczestniczy w przekazywaniu bodźców nerwowych, reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową. Magnez ma znaczący wpływ na układ nerwowy i odpornościowy. Chroni przed cukrzycą oraz chorobami serca. Odgrywa rolę w reakcjach hormonalnych i niweluje nadmiar stresu.
Warto jednak cały czas pamiętać o tym, że składniki mineralne czerpiemy głównie z pożywienia, a nie z wody. To właśnie w codziennych posiłkach powinniśmy upatrywać ich źródła. Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 800 mg, natomiast średnie stężenie tego pierwiastka w wodach wodociągowych to jedynie do 90 mg/l. Podobnie jest z magnezem, gdzie dzienne zapotrzebowanie wynosi około 400 mg.

Aby dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości obu pierwiastków, trzeba by było spożywać wodę w dziesiątkach litrów, co jest nie do wykonania. Większość z nas ma kłopot z wypijaniem wymaganych 2 litrów wody. Najwięcej wapnia i magnezu znajdziemy w produktach roślinnych, które nie zostały poddane żadnej obróbce.

Woda po zmiękczaczu wody demineralizowana?

Wielu osobom wydaje się, że zmiękczacze wody pozbawiają wodę wszelkich minerałów, a nawet ją całkowicie wyjaławiają. To mit! I należy to podkreślić. Podczas reakcji wymiany jonowej zmienia się jedynie stężenia wapnia, magnezu, w mniejszym stopniu żelaza i manganu, a także sodu. Reszta substancji pozostaje w takich samych stężeniach. Skład chemiczny wody pod innymi względami nie ulega zmianie. Fluor, cynk, potas, chlor oraz inne minerały pozostają po procesie zmiękczania bez zmian.

Zmiękczanie wody nie jest kompleksowym i tak dokładnym procesem jak choćby odwrócona osmoza. Woda nie jest pozbawiana wszystkich substancji, nawet drobnych jonów. Pozostają w niej składniki przyjazne organizmowi. Woda po zmiękczaczu wody nie przyczynia się do wypłukiwania innych ważnych składników z organizmu. Nie jest demineralizowana, ani wyjałowiona.

Czy miękką wodę można pić bez przeszkód?

W przypadku osób zdrowych, w tym także dzieci oraz osób starszych, stosujących właściwą dietę bogatą w owoce i warzywa, nie ma przeciwwskazań do tego, aby spożywać wodę uzdatnianą za pomocą zmiękczacza wody. Ostrożność należy zachować w przypadku stosowania diety niskosodowej.

Zastępstwo soli tabletkowanej

Alternatywy dla soli tabletkowanej z pewnością spróbują poszukać osoby, które przebywają na diecie niskosodowej oraz mają problemy z układem krążenia. Przy niektórych zmiękczaczach wody zamiast chlorku sodu, czyli tradycyjnej soli tabletkowanej do zmiękczaczy wody, można zastosować chlorek potasu. Należy jednak liczyć się z nieco wyższą ceną i trudniejszą dostępnością. Najlepiej przed podjęciem decyzji skonsultować się z działem technicznym.

Sposób na wodę do picia z minerałami

Jeśli zależy nam na tym, aby jednak korzystać ze zmiękczonej wody w domu, ale z drugiej strony mieć do picia wodę, która nie została pozbawiona minerałów, są na to dwa sposoby, z których można skorzystać. Pierwszy to mieszacz. To komponent pozwalający na regulację ilości minerałów obecnych w wodzie. Dzięki niemu woda nie będzie zmiękczana całkowicie, a zachowa pewien stopień twardości. Na przykład przy instalacjach miedzianych zaleca się, aby pozostał na minimalnym poziomie 60 mg CaCO3/l. W taki sposób zyskamy pewność, że w wodzie pozostaną pewne ilości jonów wapnia i magnezu, jednak woda nie będzie uciążliwa w użytkowaniu. Nie pozostawi po sobie trudnych do usunięcia osadów.

Inne rozwiązanie to połączenie zmiękczacza wody z filtrem kuchennym. Wodę do picia o oczekiwanym składzie można pozyskać z pomocą systemu odwróconej osmozy. Przykładem może być odwrócona osmoza Ecoperla Rosa. Z jednej strony pozwala na pobieranie wody, która będzie idealna do gotowania i przemywania delikatnych powierzchni, z drugiej na czerpanie wody pełnej wolnego wodoru oraz magnezu. Poznaj dokładnie ten produkt:

Wybór zmiękczacza wody

Ten artykuł powinien rozwiać obawy dotyczące aspektu zdrowotnego i użytkowania zmiękczacza wody. A jak wybrać najlepsze urządzenie? Informacje na ten temat znajdziecie w artykułach: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? oraz Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Szczególnie godne polecenia są produkty polskiej marki Ecoperla. Zostały wykonane z bardzo dobrej jakość komponentów i dostosowane do wygodnego i taniego użytkowania. Ostatnią nowością jest zmiękczacz wody Ecoperla Toro 35, o którym więcej tutaj:

Komentarze (6)

    • krystian
    • 2020-06-09 12:09:55
    W sumie nie mam nic do picia wody miękkiej - moi rodzice taka pija, ja osobiscie jestem bardzo aktywny fizycznie dlatego musze pic wode zmienralizowana,ale wedlug mnie to nie probelm bo mam filtr z mineralizatorem i wszystko jest na swoim miejscu
    • en
    • 2020-06-17 14:15:01
    podobno ze wzgledu na stan zdrowia niektorzy nawet powinni pic taka wode :o
    • damian
    • 2020-06-24 14:19:47
    JA NAWET WOLE PIĆ TAKĄ WODE, KUPOWAŁEM DO PEWNEGO CZASU WODE O MNIEJSZYM POZIOMIE MINERAŁÓW, POWIEDZMY TO 300 MG I WEDŁUG MNIE BYŁA NAJLEPSZA, TERAZ UŻYWAM FILTRA OSMOTYCZNEGO
    • Leszek
    • 2020-08-06 11:52:42
    na pewno można pić taką wodę, ale ja osobiście mam dodatkowo filtr z mineralizatorem w kuchni do picia
    • Maciek
    • 2020-08-24 12:41:04
    u nas tez dodatkowy filtr w kuchni, ale miekka wode pije normalnie nie widze jakichs niepokojących zmian w moim zdrowiu od paru lat ;p
    • Daria
    • 2020-10-14 11:57:14
    Ja osobiście piję, choć słyszałam, że przy diecie niskosodowej rzeczywiscie nie powinno sie pic takiej wody

Nowy komentarz

arrow_upward