Glin w wodzie - skąd się bierze i jak go usuwać?

Toksyczne oddziaływanie glinu na ludzki organizm już kilka lat temu stało się przedmiotem naukowej debaty. Coraz więcej badaczy negatywnie wypowiada się o aluminium zarówno w kontekście jego oddziaływania na środowisko naturalne, jak i na ludzkie zdrowie. Ten problem narasta wraz z błyskawicznym postępem technologicznym i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy się musieli z nim zmierzyć. Czy glin w wodzie to realne zagrożenie?  Skąd się w niej bierze? Jak filtrować wodę przeznaczoną do spożycia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Pierwiastkowy glin - co warto wiedzieć?

Glin (aluminium) to lekki, kowalny metal o srebrzystobiałej barwie, odkryty przez duńskiego naukowca Hansa Christiana Oersteda w 1825 roku. W układzie okresowym pierwiastków występuje pod symbolem Al.  

Metaliczny glin jest dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego i prądu, a przy tym wykazuje wyjątkową plastyczność. Znajduje tym samym szerokie zastosowanie w przemyśle - do odlewania, wyciągania, formowania i nitowania. Finalnie, przeznaczenie glinu jest w dużym stopniu uzależnione od jego postaci chemicznej. 

  • Sproszkowany metal jest stosowany podczas spawania, do produkcji barwników i farb proszkowych oraz materiałów wybuchowych
  • Tlenek glinu III służy do produkcji aluminium i szkła, a także jako materiał szlifierski i spawalniczy
  • Wodorotlenek glinu III jest stosowany jako składnik niektórych kosmetyków, leków i szczepionek oraz do produkcji papieru, szkła i wyrobów gumowych

Glin w przyrodzie - występowanie

Zawartość glinu w skorupie ziemskiej szacuje się na 7-8%. Po uwzględnieniu formy tlenkowej, zajmuje aż 15% wagowych litosfery, co czyni go najczęściej występującym metalem w skorupie ziemskiej!

Glin wchodzi w skład aż 250 minerałów, z których część ulega w kwaśnym środowisku rozkładowi, uwalniając kationy tego metalu do wody, gleby, lub powietrza. To właśnie pH decyduje o włączeniu glinu do cyklu biogeochemicznego w danym ekosystemie. Warto przy tym pamiętać, że choć w przyrodzie glin występuje tylko na trzecim stopniu utlenienia, w zależności od odczynu pH może przyjmować formę rozpuszczalną lub nierozpuszczalną.

Skąd bierze się glin w wodzie pitnej?

Obecność glinu w wodach powierzchniowych, gruntowych i głębinowych w dużej mierze jest uzależniona od struktury geologicznej terenu oraz rodzaju podłoża. Z drugie strony, istnieją na świecie obszary, na których stężenie tego pierwiastka w wodzie lub w glebie znacznie przekracza normy akceptowalne dla człowieka. Z czego mogą wynikać takie anomalie? Odpowiedź na to pytanie nie powinna nikogo zaskoczyć. Winowajcą jest zazwyczaj działalność człowieka - ścieki przemysłowe i osady wodociągowe (powstające w procesie uzdatniania wody pitnej) odprowadzane do rzek lub kanalizacji. Do wody spożywczej glin trafi najczęściej w wyniku jej niewłaściwego uzdatniania na drodze koagulacji.

Maksymalne dopuszczalne stężenie glinu w wodzie wynosi 0,2 mg/l. Można je  sprawdzić zlecając profesjonalne badanie wody w Sanepidzie lub w akredytowanym laboratorium. Więcej na ten temat znajdziesz w poprzednich artykułach:

Warto również posłuchać co na ten temat mówi ekspertka Ecopela - polskiego producenta systemów do uzdatniania wody. Zachęcam tym samym do zapoznania się z zamieszczonym poniżej materiałem filmowym. 

Co glin w wodzie oznacza dla zdrowia?

Dostarczane z wodą i pożywieniem sole glinu, choć wchłaniane przez organizm, nie odkładają się w tkankach miękkich. Właśnie dlatego, przez bardzo długi czas nie postrzegano glinu w kategoriach zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Jak się okazuje - to spory błąd! Nawet lekkie zatrucie aluminium może powodować:

  • Wzmożone pocenie się
  • Osłabienie organizmu
  • Mdłości i wymioty
  • Biegunki

Aluminium dostaje się do organizmu zazwyczaj przez przewód pokarmowy. Reaguje wówczas częściowo z fosforanami i zostaje wydalone razem z kałem. Problemem jest to, co zostaje. Jak się bowiem okazuje, glin może się w pewnym stopniu odkładać w kościach, a najnowsze badania naukowe wskazują również, że stanowi jeden z czynników wywołujących zaburzenia w strukturze i czynnościach komórek nerwowych. Nie wiadomo do końca, na czym polega toksyczność glinu dla człowieka. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że glin zastępuje w strukturach komórkowych kationy magnezu i żelaza, prowadząc do zaburzeń przewodnictwa śródkomorowego. Toksyczne działanie glinu prowadzi również do zmniejszenia rozmiaru jąder w neuronach, a nawet zaniku samych neuronów. Znaczna ilość glinu, według najnowszych doniesień naukowych, znajduje się w mózgach osób cierpiących na epilepsję, demencję i chorobę Alzheimera. 

Uzdatnianie wody, czyli jak usuwać z niej glin oraz inne metale

Choć niebezpieczeństwo związane z obecnością glinu w wodzie i pożywieniu stale rośnie, jest też dobra wiadomość. Pierwiastek ten można bowiem w prosty sposób usunąć z wody. W warunkach domowych świetnie radzą sobie z tym problemem filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy oraz zmiękczacze wody.

Do kuchni system odwróconej osmozy 

System odwróconej osmozy usuwa z wody zanieczyszczenia z dokładnością do pojedynczych jonów o wielkości około 0,001-0,01 µm. Filtr kuchenny z membraną osmotyczną eliminuje zatem wszelkie metale, pierwiastki radioaktywne, azotany farmaceutyki, a nawet  bakterie i wirusy. Montaż takiego urządzenia powoduje, że glin w wodzie przestaje być problemem.  

Decydując się na zakup filtra kuchennego, warto brać pod uwagę modele od znanych producentów i renomowanych dostawców. W tej kategorii produktów polecam szczególnie system odwróconej osmozy Ecoperla Rosa, który można rozbudować o wkład rewitalizujący wodę Ecoperla Elixir.  Takie rozwiązanie dostarcza wodę idealną zarówno do przygotowywania posiłków i napojów, jak i do bezpośredniego spożycia. Rozszerzenie tego tematu znajdziesz w artykule: Woda wodorowa - czy faktycznie wspomaga zdrowie?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat samej odwróconej osmozy zajrzyj do poprzednich artykułów: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega? oraz Odwrócona osmoza - najczęściej zadawane pytania. Dowiedz się także, jak działa odwrócona osmoza oglądając zamieszczony poniżej materiał filmowy.

Na cały dom zmiękczacz wody 

Jeśli analiza fizykochemiczna wykaże glin w wodzie, warto również sięgnąć po urządzenia działające w oparciu o mechanizm wymiany jonowej, takie jak zmiękczacze wody. O tym, czym jak działa typowy zmiękczacz wody opowiada nasza ulubiona ekspertka z Ecoperla.

Jak sama nazwa wskazuje, zmiękczacze wody są przystosowane do usuwania wysokiego stopnia twardości wody. Przeczytaj koniecznie, co nam kradnie twarda woda oraz sprawdź, jak skutecznie radzić sobie z twardą wodą. Z drugiej strony, żywica jonowymienna zatrzymuje również jony glinu i żelaza (w niewielkich ilościach), zapewniając czystą wodę w całym domu. Najlepsze efekty gwarantuje w tym przypadku zmiękczacz wody w komplecie z filtrem kuchennym.

Jeśli interesują Cię nowinki techniczne, rozważ montaż zmiękczacza wody sterowanego za pomocą wifi. W tej kategorii produktów szczególnie polecamy model Ecoperla Slimline - kompaktowy, funkcjonalny, a przy tym bardzo oszczędny w eksploatacji. 

Pozbądź się problemu

Toksyczne oddziaływanie glinu na zdrowie człowieka to proces długofalowy. Co więcej, badacze w dalszym ciągu do końca nie rozpracowali rządzącym nim mechanizmów. Wiele wskazuje na to, że problem będzie się jednak pogłębiał. Postępujące skażenie środowiska i zakwaszenie olbrzymich obszarów wód powierzchniowych jest bowiem groźne nie tylko dla ekosystemów, ale także dla ludzi i zwierząt. W takiej sytuacji, zdrowie twojej rodziny zależy od Ciebie. Korzystanie ze zdrowej i czysty wody pozbawionej zanieczyszczeń stanie się rzeczywistością, jeśli wybierzesz sprawdzone rozwiązania. Nowoczesne systemy uzdatniania wody od renomowanych producentów gwarantują skuteczną filtrację na poziomie pojedynczych jonów. Jeśli nie wiesz, co wybrać - skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy sposób na czystą kranówkę.  

Powiązane produkty

Komentarze (3)

    • Wiolka
    • 2023-10-26 14:25:19
    Mam zmiękczacz wody i mam odwróconą osmozę. Nie wyobrażam sobie korzystać z kranówki bez tych urządzeń. Wam też polecam!
    • marta
    • 2023-11-08 14:14:30
    Glin w wodzie to wierzchołek góry lodowej. A mikroplastik i inne zanieczyszczenia, które wpuszczają do wody światowe koncerny? Według mnie picie nieuzdatnionej wody to tylko działanie na swoją szkodę. I nikt mi nie wmówi, że jest inaczej.
    • Cat
    • 2023-11-17 14:21:44
    Używam wody z wodociągu i nie przyszło mi do głowy, żeby oddawać próbkę do analizy, ale od lat stosuję filtry kuchenne - do zeszłego roku była nanofiltracja, teraz przeszliśmy na odwróconą osmozę. Uważam, że jeśli ktoś poważnie traktuje swoje zdrowie, po prostu musi filtrować wodę. Zanieczyszczenie środowiska postępuje w takim tempie, że nikt nie jest w stanie zagwarantować, że woda jest w 100% bezpieczna dla człowieka.

Nowy komentarz

arrow_upward