Jak stosować detergenty, jeśli masz w domu zmiękczacz wody?

Czy wiesz, że mając w domu zmiękczacz wody zużywasz nawet o 60% detergentów i kosmetyków myjących mniej? Sprzątanie, czyszczenie i mycie jest wówczas znacznie bardziej efektywne niż w przypadku twardej wody. Miękka woda w domu to po prostu mnóstwo zalet i związanych z nimi oszczędności, zarówno czasu, jak i pieniędzy. Co to oznacza w praktyce? Jak stosować detergenty, kiedy woda jest miękka? 

Miękka woda - co to znaczy?

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak trudno jest umyć brudne naczynia, albo czemu pranie jest szorstkie w dotyku, odpowiedź brzmi - twarda woda. To ona odpowiada za większe zużycie detergentów, uczucie suchości skóry po kąpieli, a także zacieki na armaturze. Najbardziej niepożądanym zjawiskiem związanym z użytkowaniem twardej wody jest kamień kotłowy, który osadza się praktycznie na każdej powierzchni, która ma kontakt z podgrzaną wodą. Twarda woda to efekt wysokiego stężenia składników mineralnych, głównie jonów wapnia i magnezu. 

O miękkiej wodzie można natomiast mówić, jeśli ilość tych składników mieści się w przedziale od 100 do 200 mg CaCO3/litr. Dla typowego gospodarstwa domowego miękka woda oznacza:

  • Mniejsze zużycie środków czystości oraz łatwiejsze sprzątanie
  • Poprawne działanie kotła grzewczego i bojlera
  • Doskonały stan rur i wydajny przepływ wody
  • Brak osadów i zacieków na armaturze
  • Koniec problemów z suchą i podrażnioną skórą oraz włosami
  • Przyjemne w dotyku, czyste i pachnące pranie, dłuższa żywotność ubrań

Realne oszczędności w postaci niższego zużycia energii, wyeliminowania awarii sprzętu AGD, czy mniejszego zużycia kosmetyków i detergentów. Poznaj dodatkowo 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu i przeczytaj artykuły, z których dowiesz się jeszcze więcej: Złodziej w domu! Co nam kradnie twarda woda? oraz Która woda lepiej sprawdza się w łazience? Miękka czy twarda? 

Skąd się bierze miękka woda w domu?

Najpopularniejszy sposób na walkę z twardą wodą i kamieniem kotłowym to centralny zmiękczacz wody, który montuje się wejściu wody do budynku. Kiedy surowa woda wpływa do wnętrza urządzenia, przechodzi przez jonit, na którym zachodzi wymiana jonów odpowiedzialnych za wysoki stopień twardości wody na jony sodowe. Więcej o zmiękczaczach wody znajdziesz w poprzednich artykułach: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? oraz Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru? Zachecam także do zapoznania się materiałem filmowym, który ułatwi wybór odpowiedniego urządzenia do domu lub mieszkania. 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań z zakresu zmiękczania wody, dlatego każdy znajdzie urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Wybór konkretnego zmiękczacza wody zależy od zapotrzebowania na wodę w domu, liczny punktów poboru, czy po prostu jakości surowej wody. Jeśli priorytetem jest oszczędna eksploatacja, wówczas doskonale sprawdzi się Ecoperla Toro. Jeśli natomiast chcesz zmiękczać wodę, a przy okazji poprawić jej smak i zapach, wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie Ecoperla Hero. Gdy natomiast liczy się wydajność, rozważ zakup dwuczęściowego zmiękczacza wody Ecoperla Softower.

Mycie w miękkiej wodzie

Nie ma już wątpliwości co do tego, że twarda woda negatywnie wpływa na stan naszej skóry i włosów. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wysokie napięcie powierzchniowe. Nie pomogą w tym przypadku nawet najlepsze żele pod prysznic czy drogie szampony. W twardej wodzie kosmetyki po prostu nie chcą się rozpuszczać i pienić. W efekcie nakładamy ich znacznie więcej niż potrzeba, co też ma swoje negatywne konsekwencje. Twarda woda znacznie gorzej spłukuje kosmetyki z powierzchni skóry i włosów, co może prowadzić do jej przesuszenia i podrażnienia. Zaburzona zostaje również praca warstwy ochronnej skóry, przez co rośnie ryzyko infekcji bakteryjnych. Im dłużej korzystamy z twardej wody, tym większa szansa, że pogorszeniu ulegnie także ogólna kondycja skóry głowy i włosów. Więcej na ten temat przeczytasz w poprzednich artykułach:

Mycie w miękkiej wodzie oznacza bardziej efektywne korzystanie z mydła, żeli, pianek, czy szamponów, co przekłada się na ich oszczędniejsze zużycie, mniejszy pobór wody, a finalnie - na lepszą kondycję skóry. Tym samym nie ma potrzeby wydawać kroci na drogie preparaty, gdyż podobne efekty przyniosą naturalne kosmetyki o prostym składzie. 

Zmywanie naczyń w miękkiej wodzie

Praktycznie każda zmywarka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania soli oraz dodatku nabłyszczacza. W przypadku miękkiej wody, nabłyszczanie daje znacznie lepsze efekty, przy mniejszym zużyciu detergentu. Uzupełnianie komory nabłyszczacza w domu ze zmiękczaczem wody będzie zatem rzadsze.  

Rolą soli jest z kolei wspomaganie pracy wymiennika jonowego zamontowanego wewnątrz urządzenia. Zmywarka sama dozuje odpowiednią ilość soli, w zależności od stopnia twardości surowej wody. Rodzi się zatem pytanie - czy po zamontowaniu zmiękczacza wody, nadal trzeba kupować sól do zmywarki? Nie zawsze, choć z pewnością nie zaszkodzi. Sól pomaga bowiem zachować dobrą wydajność płukania oraz eliminuje powstawanie smug na naczyniach. 

Pranie w miękkiej wodzie

Białe tkaniny prane w twardej wodzie szybko szarzeją lub nabierają żółtego odcienia. Kolorowe ubrania tracą natomiast swoją pierwotną barwę, a niekiedy widać na nich białe lub szare smugi, kiedy na powierzchni włókien osadzają się minerały. Wytrącający się z wody osad pozostający po praniu na tkaninach powoduje, że ulubione bluzy czy bielizna stają się szorstkie, nieprzyjemne w dotyku, a przy tym mają krótszą żywotność. 

Podobnie jak w przypadku mycia, również w kontekście ubrań, winą za kiepskie efekty prania należy obarczyć wysokie napięcie powierzchniowe wody będące skutkiem nadmiernego stężenia jonów wapnia i magnezu. Detergenty nie rozpuszczają się prawidłowo w twardej wodzie, przez co gorzej się pienią i nie są równomiernie rozprowadzane po tkaninie. W praktyce oznacza to nie tylko większe wydatki na proszki do prania, czy płyny do płukania, ale też gorsze efekty samego prania i niszczenie tkanin, często drogich i delikatnych. 

Kiedy stopień twardości wody jest bardzo wysoki, proszki do prania w formie sypkiej mogą pozostawać na ubraniach w postaci trudnego do usunięcia osadu. W takiej sytuacji, producenci pralek rekomendują stosowanie specjalnych płynów. Jest to niestety rozwiązanie droższe i zazwyczaj mniej wydajne w porównaniu do klasycznego proszku. Jeśli woda używana do prania jest miękka, wówczas rodzaj detergentu nie ma najmniejszego znaczenia. Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie i dowiedz się jak przedłużyć “życie” swoich ulubionych ubrań. 

Ponieważ kamień kotłowy systematycznie osadza się na grzałce, w bębnie pralki, a także na wewnętrznych ściankach węża oraz rur, może dojść do awarii pralki. Stąd już prosta droga do zalania mieszkania. Wynika stąd, że miękka woda jest także znacznie korzystniejsza dla urządzeń AGD. Zamiast kupować drogie i działające doraźnie odkamieniacze, warto usunąć przyczynę problemu, a nie tylko jego skutki. Więcej dowiesz się z tekstu: Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD.

Miękka woda to mniej detergentów oraz lepsze efekty prania i mycia

Zalety miękkiej wody można wymieniać długo. Decydując się na montaż centralnego zmiękczacza wody można korzystać z dobrodziejstw takiego rozwiązania w całym domu. Na rynku znajdziesz mnóstwo innowacyjnych modeli, dzięki którym twoje życie stanie się po prostu łatwiejsze. Mniejsze zużycie detergentów i preparatów myjących przy zachowaniu tych samych lub nawet lepszych efektów to w końcu najlepsza rekomendacja zmiękczacza wody. Jeśli nie wiesz, co wybrać - zadzwoń lub napisz. Z pewnością znajdziemy sposób na to, aby z twojego kranu popłynęła czysta i miękka woda. 

Powiązane produkty

Komentarze (4)

    • Mariola Kociniak
    • 2023-10-05 14:30:42
    Zgadzam się całkowicie! Już po miesiącu od zainstalowania zmiękczacza wody w domu zauważyłam, że mam mniej sprzątania. Różnicę widać też w praniu. Teraz w ogóle nie musze używać płynów zmiękczających, a pościel jest świeża i pachnąca jak nigdy.
    • Kaśka
    • 2023-10-11 14:10:17
    W moim domu zauważalnie zmieniła się właśnie efektywność prania przy tym samym zużyciu proszku. Jednak najbardziej cieszy mnie fakt, że nie musze co dwa tygodnie szorować słuchawki prysznicowej z kamienia. Dla mnie to prawdziwy game changer!
    • Zbyszek
    • 2023-10-26 14:30:01
    Miękka woda to game changer! Po prostu. Brak kamienia kotłowego, lepszy smak napojów, mniej wysuszona skóra i lepsze włosy. Plus oszczędności na detergentach.
    • W.W.
    • 2023-11-08 14:18:22
    Jak ma się w domu zmiękczacz wody to nie trzeba się zastanawiać, jak stosować detergenty, bo wszystko się zużywa w granicach zdrowego rozsądku. Polecam montaż takiego urządzenia.

Nowy komentarz

arrow_upward